Jasným vítězstvím Občanské demokratické strany skončily volby do Evropského parlamentu na Jablonecku. ODS přitom v okrese získala 36,52 procenta hlasů, což je pro stranu téměř stejný výsledek jako v roce 2004, kdy ji volilo 36,2 procenta voličů. Výrazně lépe než před pěti lety pak dopadli sociální demokraté, kteří tentokrát uhájili post druhé nejsilnější strany.

V minulých eurovolbách ČSSD naprosto propadla, když pouhých 7,87 procenta hlasů jí na Jablonecku stačilo jen na pátou příčku. Skokem o více než deset procent hlasů nahoru však tentokrát sociální demokraté s výsledkem 18,1 procenta hlasů suverénně porazili i před pěti lety druhé komunisty. Ti při letošních eurovolbách skončili s výsledkem 11,94 procenta hlasů na třetí příčce.

Dobře si vedly Věci veřejné, všichni zelení propadli

Na Jablonecku komunisté ve srovnání s rokem 2004 ztratili přes čtyři a půl procenta voličů.

Propadákem byly letošní eurovolby především pro Stranu zelených, které dalo hlas pouhých 1,74 voličů. S 3,03 procenta hlasů neuspěla ani parlamentní KDU–ČSL, kterou v žebříčku přeskočili Starostové a nezávislí i hnutí Suverenita.

S číslem 3 se o přízeň voličů ucházela strana Veci veřejné. Na Jablonecku ji volilo 539 lidí, což je 2,74%.

K urnám šlo méně lidí než před pěti lety

K urnám se na Jablonecku dostavilo jen 27,48 procenta voličů, což je ještě o necelé procento méně než před pěti lety. Potvrdily se tak odhady statistiků, že ani letos volební účast nebude vysoká.

Poměrově nejvyšší účast zaznamenali v rámci okresu v Radčicích, kde k urnám dorazilo přes padesát procent lidí, nejméně naopak táhly volby v Desné, kde účast voličů jen těsně přesáhla 22 procent. Z celkových 19 747 obálek odevzdaných na území okresu Jablonec nad Nisou bylo 85 hlasů neplatných.Z místních kandidátů se nakonec do Evropského parlamentu nedostal nikdo. Určité šance se přikládaly jablonecké zastupitelce a senátorce Soně Paukrtové, která kandidovala za hnutí Starostové a nezávislí – Vaše alternativa.

Ještě v průběhu voleb senátorka mluvila o tom, že podle průzkumů by mohla její strana získat pět a půl procenta hlasů a obsadit tak nějaká místa v Evropském parlamentu.

Na Jablonecku sice Starostové a nezávislí uspěli, když s výsledkem 7,48 procenta hlasů skončili dokonce na čtvrté příčce, v rámci celé České republiky však stranu volilo jen 2,28 procenta voličů, což nakonec na žádné mandáty nestačilo.

Jak to vidí lidé z kandidátek

„Celkový výsledek mě nepotěšil. Lidé se báli ztráty hlasu a podpořili hlavně parlamentní strany na úkor malých stran. Radost mi ale udělal náš výsledek na Jablonecku,“ komentovala uplynulé eurovolby Soňa Paukrtová, která měla na kandidátce Starostové a nezávislí - Vaše alternativa číslo 2.

Naopak velmi spokojený byl s celkovým výsledkem voleb Petr Beitl, jablonecký zastupitel a kandidát za ODS na 26. místě.

„Předpokládal jsem, že sám se do Evropského parlamentu nedostanu, ale jsem velmi rád, že se to podařilo Edvardu Kožušníkovi, na kterém jsme stavěli. Vzhledem k celkovému výsledku jsem spokojený a chtěl bych všem voličům ODS poděkovat za důvěru,“ konstatoval Petr Beitl.

Na Jablonecku získal Edvard Kožušník z jednotlivých kandidátů suverénně nejvíc přednostních hlasů, a to 888.

V Dalešicích komunisty nikdo nevolil, v Jílovém zvítězili

Co se týče umístění nejsilnějších stran, dopadly eurovolby ve většině měst a obcí jabloneckého okresu stejně, a sice na prvním místě ODS, na druhém sociální demokraté a na třetím komunisté. Našlo se ale také pár zajímavých výkyvů.

V Tanvaldu, Líšném a ve Vlastiboři vyhrála ČSSD, přičemž v posledně jmenované obci s výsledkem 54,28 procenta hlasů. Ve Vlastiboři také nejvíce propadla ODS, kterou v obci volilo pouze 8,57 procenta voličů.

Komunisté pak byli nejúspěšnější v Jílovém u Držkova, kde s 33,33 procenta hlasů vyhráli, zatímco v Dalešicích nedostali ani jeden hlas.

Souhrnné výsledky voleb do Evropského parlamentu naleznete ZDE