Poměrně rozsáhlá uzavírka v okolí současné otočky tramvaje čeká Jablonec nad Nisou od 1. července. Bude uzavřená křižovatka ulice Budovatelů a Poštovní, připraveny jsou objízdné trasy. Uzavírky budou dále platit v části ulice Poštovní mezi křižovatkami s ulicí Jehlářskou a s ulicí Budovatelů. Současně začnou práce na opravě mostu přes Lužickou Nisu mezi lázněmi a Tyršovými sady tak, aby v tomto měsíci nebránily průjezdu tramvaje na konečnou.

Frekventovanou křižovatku zavřou hned 1. července. V první fázi stavby se počítá s opravami vodovodního řadu a plynového potrubí, s výměnou jednotné kanalizace a výstavbou dešťové kanalizace včetně budování retenčních nádrží. „Plánovaná stavba a uzavírky potrvají do konce listopadu tohoto roku. Od března příštího roku budou pokračovat další fáze rekonstrukcí v centru města,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Hajná.

„Celá stavba je rozdělená do tří etap, které se budou částečně překrývat, a probíhat bude od července do listopadu,“ doplnil náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík.

Změna i v trase MHD

Stavební práce zásadně ovlivní dopravu ve městě, a to nejen automobilovou, ale také městskou hromadnou dopravu. Autobusy MHD budou jezdit po náhradních trasách. Podrobné informace o objížďkách lidé naleznou na webových stránkách města www.mestojablonec.cz a na www.jabloneckadopravni.cz. Informace jsou rovněž zveřejněny v červnovém čísle Jabloneckého měsíčníku.

Celkové rekonstrukce se dočká i most přes Lužickou Nisu, přes který přejíždí tramvajová linka č. 11, jež spojuje Jablonec s Libercem. Ta bude v provozu až do 31. července. Od 1. srpna je naplánována výluka tramvajového spojení, dopravu mezi městy budou zajišťovat náhradní autobusy. „Od srpna začnou práce na celém tělese mostu mezi bývalými lázněmi a střední školou. Náhradní autobusová doprava bude mít konečnou stanici před kinem Radnice, což jistě uvítá mnoho cestujících,“ upřesnil Jakub Chuchlík.

Kromě toho se uzavře ulice Budovatelů od křižovatky s Poštovní až po křižovatku s takzvanou Malou Budovatelů ústící za hotelem Merkur. Tou bude probíhat zásobování Billy. Objízdná trasa povede od Liberce z křižovatky s ulicí Budovatelů dále ulicí Libereckou a kolem OC Central, ulicí Kostelní na křižovatku s ulicí Soukennou a Budovatelů.

Ve směru od Železného Brodu povede objízdná trasa na Liberec ulicí Skřivánčí, částí ulice Vodní s odbočením do ulice U Nisy a s levým odbočením do ulice Budovatelů. Zbývající část ulice Vodní bude od semaforů na ulici Liberecká jednosměrná pro vozidla jedoucí ve směru od Liberce na Prahu.

Do konce listopadu vzniknou na rozkopaných místech provizorní povrchy, aby ulice mohly být před zimou znovu otevřené a mohla v nich probíhat zimní údržba. Uzavírky a stavba budou pokračovat od března 2020.