„Někdy jim sotva stačím. Chodím poslední a na zádech mám batoh s lékárničkou. Sotva je na zastávce dojdu, už chtějí jít dál,“ směje se Lenka, která jako dobrovolnice Českého červeného kříže Jablonec mívá na Jabloneckém škrpálu zdravotní dozor. Někdy ji senioři trochu zlobí, když jim musí připomínat, aby se napili, ale jinak jsou prý „poslušní“.

Nyní za svůj neutuchající elán a dobrou náladu, která nakazila už spoustu dalších seniorů, byl nominován do republikové soutěže Klub jabloneckých seniorů právě s tímto projektem.

Mezi jednotlivci si nominaci vysloužil Josef Sláma. „Bylo to především za aktivní účast na společenském a veřejném životě, iniciaci a podíl na zachování kulturního dědictví regionu a obnově drobných památek,“ informovala mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová. Josef Sláma má i značný podíl na založení Jabloneckého klubu onkologických pacientů JAKOP.

Oficiálně byl seznam nominovaných zveřejněn až nyní, ale Klub jabloneckých seniorů se o zařazení do soutěže dozvěděl na svém posledním výletě, který mířil z Jablonce do Bedřichova na Prezidentskou chatu. „Jde o výjimečný projekt, v němž se snoubí aktivní život, zdravý životní styl i vzdělávací aktivity,“ zhodnotil jej primátor Petr Beitl.

Ocenil zároveň i samotný entuziasmus seniorů, kteří nečekají, co jim kdo dá a připraví, ale sami si program aktivně vymýšlí, plánují a také organizují. „Jste aktivní senioři, které nám kolegové v ostatních českých městech závidí,“ vysekl výletníkům poklonu.

Samotný projekt byl poprvé spuštěn v roce 2013 a je určen nejen členům klubu, ale i široké veřejnosti. „Nominace nás překvapila. Vůbec jsme o této soutěži nevěděli,“ přiznala vedoucí klubu Blanka Svobodová.

Dodala, že hlavním cílem není sbírat ceny. Jablonecký škrpál totiž všem zainteresovaným poutníkům pomáhá udržet zdraví fyzické i duševní. „Udržujeme se v kondici a zároveň si skvěle popovídáme,“ řekla.

Celkem už výletníci prošli řadu koutů kraje. Každý rok se snaží nachodit kolem sta a více kilometrů. Putování se přitom účastní v průměru na 45 seniorů. Často se k nim přidávají starostové i zajímavé osobnosti regionu. Výsledky soutěže vyhlásí 3. října ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová na konferenci konané u příležitosti Mezinárodního dne seniorů. „Moc bych jim to přála,“ dodala zdravotnice ČČK.