Na velkém sále Jabloneckého Eurocentra se ve středu dopoledne konal Den D. Tedy den, kdy si dva ze čtyř studentských projektů odnesly virtuální šeky na padesát tisíc korun. Panovala tu nervozita, přesvědčení, napětí. A nakonec na jedné straně nadšení, na druhé zklamání. „Vítězí ale všichni. Do svých projektů dali vše a určitě to je pro studenty dobrá zkušenost do dalšího života,“ popsala manažerka projektu Lucie Kolková.

Byly to nervy. Na začátku Dne D představili zástupci platformy Lepší místo výsledky veřejného internetového hlasování, které probíhalo do úterý 28. ledna. Své hlasy odevzdalo 1 379 respondentů z řad studentů, jejich rodičů a dalších sympatizantů.

První kolo hlasování

Po vynásobení koeficientu dle počtu studentů ve škole se na prvním místě umístil projekt Gymnázia U Balvanu s názvem Společná studentská místnost neboli Studenťárna. Jen v těsném závěsu zůstal projekt Galerie Dvorek studentů Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy. S odstupem pak projekt Relaxační jídelna, kterou představili studenti Vyšší odborné školy mezinárodního obchodu a Obchodní akademie, a na průběžném čtvrtém a posledním místě projekt Sezení na chodbách chlapců ze Střední průmyslové školy technické.

O tom, jak je ošidné radovat se z těchto výsledků hlasování, se pozitivně přesvědčil průběžně poslední projekt, naopak druhý nakonec na vysněných padesát tisíc korun nedosáhl.

Studenti totiž poté museli své projekty odprezentovat nejen před dalšími zástupci zúčastněných škol, ale i před porotou, kde zasedli zástupci města, Libereckého kraje, Nadace Jablotron a Deníku. Každý ze šesti porotců pak měl k dispozici tři hlasy, které mohl buď rozdat, nebo všemi podpořit jeden z projektů.

Jako první vystoupili zástupci uměleckoprůmyslové školy s prezentací Galerie Dvorek. Přiblížili, jak by rádi upravili dvoranu ve své škole na výstavní prostory. Narazili však na tvrdého oponenta. „Já samozřejmě školu i prostor znám, a tak si troufnu tvrdit, že kompletní úprava toho prostoru by přišla ne na padesát tisíc, ale na pět milionů,“ vysvětlil člen poroty, náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa.

S daleko větším ohlasem se setkal projekt chlapců z technické průmyslovky Sezení na chodbách. Parta studentů totiž přišla na to, jak zvelebit celou jednu chodbu a na nevzhledné trubky na sezení usadit plastová sedátka. „Udělali jsme si sami dokumenty, vše jsme si narýsovali. Jsme schopni vytvořit úchyty sedátek na trubky vlastní prací, podobnými projekty se budeme v budoucnu živit,“ poznamenal jeden z prezentujících Jakub Skřivánek.

Studenti obchodní školy a gymnázia měli připravené dva podobné projekty, Relaxační jídelnu, respektive Studenťárnu. Jestliže ale prvně jmenovaní vsadili na originální prezentaci, ti druzí představili svůj projekt v rekordním čase. Napomohla tomu i 3D animace, kterou vytvořil jeden z otců myšlenky Adam Waněk. „V dlouhodobě volné třídě chceme vytvořit místo nejen pro odpočinek, ale i třeba pro obědvání studentů, kteří nenavštěvují naši jídelnu,“ přiblížil.

Vyhlášení doprovázel řev

Po prezentaci se porota odebrala k čtvrthodinové poradě. Poté došlo na vyhlášení. Z řad chlapců z technické průmyslovky se ozval doslova hurónský řev, když byl jejich projekt prohlášen za druhý nejlepší v pořadí, tedy podpořený. „Nevěřili jsme, že na peníze dosáhneme, při prezentaci nám chyběla sebejistota. Ale teď to je bomba,“ reagoval skromně Jáchym Pospíšil, který přitom na jevišti působil na porotu nenuceně a nejlépe ze všech prezentujících.

Radost propukla i mezi studenty gymnázia. „Paráda. Jsme rádi, že si budeme moci odpočinkovou místnost udělat podle našich představ. Budeme tam trávit hodně času,“ smál se Waněk. „Studentům to přeji. Sledoval jsem jejich úsilí zpovzdálí, ale vím, že si s tím dali hodně práce,“ doplnil ředitel Gymnázia U Balvanu Jiří Kozlovský.

Lepší místo je on-line nástroj a platforma, která propojuje ve městech firmy, město, jeho obyvatele a školy. Projekt Lepší místo ve škole je vlajkovou lodí platformy. V Jablonci proběhl poprvé loni, kdy si své lepší místo obhajovaly děti ze sedmi základních škol. Hlasováním veřejnosti a rozhodnutím poroty se z padesáti tisíc korun se nakonec radovali v ZŠ Antonína Bratršovského a ZŠ Šumava.