„Shodli jsme se na programových prioritách i na rozložení sil ve vedení města v příštích čtyřech letech," uvedl stručně Petr Beitl s tím, že ale jednali i s ANO 2011. Beitl by měl podle všeho na postu primátora zůstat a ODS i náměstka. Druhé dva posty má obsadit ČSSD.Jde o druhou koaliční smlouvu uzavřenou po říjnových komunálních volbách. Před deseti dny se první politická dohoda o rozdělení křesel na radnici mezi ANO 2011, ČSSD, ZMĚNOU PRO JABLONEC a NOVOU BUDOUCNOSTÍ rozpadla.

„Hnutí ANO ukázalo v plné nahotě svou nezkušenost, neserióznost, nepředvídatelnost, pokrytectví a neschopnost dodržet dohody," uvádí tvrdě na svém facebookovém profilu Jakub Macek ze Změna pro Jablonec. Právě jeho jméno padlo v souvislosti s první verzí koalice, kterou složilo ANO 2011.

Po několika týdnech ji ANO ale rozložilo se slovy: „S panem Mackem a Berounským spolupracovat nebudeme." Lídr Změny pro Jablonec dále uvádí, že se ČSSD vlastně vůbec nediví, že na tuto koalici kývla. „Nicméně příští volby na to podle mě doplatí..," uzavírá tento politický nováček.

Na nezkušenost Babišova týmu v Jablonci poukázal i politický matador Pavel Žur. Ještě ve středu odpoledne se ve společném vyjádření s ČSSD nechal slyšet: „Mé počáteční nadšení z koaličního projektu s ANO se začalo vytrácet ve chvílích, když se projevila politická nezkušenost zastupitelů ANO. Díky tomu zadrhávala řada jednání. Docházelo k prosazování jednostranných požadavků bez ohledu na odbornost."

Právě neodbornost druhého z vítězů voleb, jímž ANO v Jablonci je, byl podle Lukáše Pletichy důvod, proč se sociální demokraté nakonec přiklonili ke spolupráci s ODS, byť jí v předvolebních proklamacích jednoznačně odmítali. Společným jmenovatelem se prý stala obava o teplo v jabloneckých domácnostech.

„Tady není absolutně žádný prostor na experimenty z ANO, až si tam (rozuměj do teplárny pozn. red.) dodá své „odborníky", které nejdříve prokádruje, a když budou přijatelní, tak se teprve začnou seznamovat s tím, co to ta teplárna vlastně je, co dělá. A tady, prosím, velice vážně hrozilo, že 1. prosince bude zamknuto a klíč od teplárny bude v zalepené obálce vhozen ve schránce," okomentoval také na sociální síti poslanec a zastupitel Lukáš Pleticha.

Pokud bude ustavujícím zastupitelstvem zvolen za náměstka primátora, poslanecký mandát vzdát nechce. „Nebudu první, kdo současně pracuje ve sněmovně a na radnici. Zvládnout se to dá, hodně závisí na lidech kolem mne, musím jim věřit," dodal.

Ustavující jednání zastupitelstva, kde bude zvolen primátor i členové rady města, se uskuteční ve čtvrtek 27. listopadu od 15 hodin v zasedací místnosti číslo 202 na jablonecké radnici.