Veřejná připomínka poprvé v Jablonci

„To je ta správná forma diskuse s občany, po které vždy koalice volala,“ konstatoval Petr Beitl, opoziční zastupitel a šéf jablonecké ODS. Osobně na listopadovém zastupitelstvu hlasoval proti zvýšení daně, stejně jako jeho kolegové z klubu.

„Možnost Veřejné připomínky jsem Jaromíru Schubertovi poradil já, on ji jen zorganizoval,“ prozradil Beitl. Podpisové archy jsou k dispozici v Schubertově firmě na Mírovém náměstí. Celý uplynulý týden sem lidé chodili a připojovali podpisy.

„Odkoupili jsme si byt ve Mšeně, opravili, k tomu máme ještě garáž. Je to moc peněz,“ uvedli manželé Vavrouškovi při podpisu listin. Podobného názoru jsou i další. Milan Žák dodává: „Slibovali, že nezvýší cenu tepla. Byty, jejichž prodej už dávno běžel, chtěli po nástupu prodávat dráž. Také jsme se tehdy museli vzbouřit.“

Vyslyší při jednání hlas lidu

Ani starosta Jiří Čeřovský nebyl pro zvýšení daně znemovitosti více, než ukládá zákon. Jen se obává, aby na krok zpět nebylo pozdě. Zastupitelstva měla úpravy této daně projednávat nejpozději na listopadových jednáních. „Jsem velmi rád, že se také Veřejná připomínka vyzkouší,“ poznamenal Čeřovský.

Pro radního Pavla Žura je volání lidí po změně jednoznačné. „Akceptuji jejich připomínku a plně ji podpořím,“ uvedl Žur. Míní, že tím bude zachována demokracie: „Bude–li se hlasovat o změně sazby, zvednu ruku pro.“

Nejsou jednoznačně rozhodnuti

Stejného názoru je i senátorka a zastupitelka Soňa Paukrtová (DOMOV), z jejíž iniciativy se do jednacího řádu jabloneckého zastupitelstva Veřejná připomínka dostala. „Je podstatně rychlejší a jednodušší než referendum, kterým mají lidé také možnost dění ovlivnit,“ konstatovala.
Při hlasování o zvýšení daně z nemovitosti v Jablonci zvedla ruku pro. Dnes už o správnosti svého kroku tolik přesvědčena není. „Vnímám, co lidé chtějí. Uvažuji, že budu hlasovat pro snížení,“ míní Paukrtová.

Problém ale podle ní nastává v tom, kde sehnat peníze do rozpočtu jinak. „Propad příjmů máme sto milionů a dále musíme splácet dluhy ve výši tři sta padesát milionů,“ vypočetla zastupitelka.

Se zvýšením daně původně souhlasil i místostarosta Otakar Kypta (ČSSD). „Z ohlasů lidí na naše rozhodnutí budeme nyní vycházet,“ potvrdil Kypta. Koalice se na toto téma sejde ještě v pondělí před zastupitelstvem. „Není to šťastný krok, vracet rozhodnutí, ale asi nám nic jiného nezbude,“ konstatoval místostarosta.

Jak zachovat vyvážené položky

Lidé by si však podle něj měli uvědomit, že například ceny odpadů a MHD drží radnice stále na stejné výši a dotuje ji. „Je třeba uvažovat i v tomto kontextu,“ upozorňuje Kypta. Při rozhodování se shodli na nezastavení investic, dokud jsou možnosti dotací z Unie. „Život není černobílý, ale skládá se z mnoha odstínů šedé,“ uzavřel.

Velmi opatrný v přehodnocování rozhodnutí je starosta města Petr Tulpa. „Nejde to všechno šmahem zjednodušit a říct, že jde o čtyřnásobné řešení, jak to udělala média,“ zlobí se Tulpa.

Patřičným a obsáhlým nevysvětlením celé problematiky a koeficientů při výpočtu daně v tisku se podle starosty novináři dopouštějí uveřejňování polopravd. „My jsme Veřejnou připomínkou získali zpětnou vazbu,“ řekl starosta s tím, že si nechali udělat právní, obsahový i dopadový rozbor svého rozhodnutí. „Právně je vše v pořádku a obsahově také. Daň dopadá vždy různě, na velmi majetné i nemajetné. Dopad je ostrý,“ vysvětlil Tulpa.

Právě velké rozdíly jej trochu zviklaly. „Třeba dva důchodci, kteří zůstali sami v celém domě,“ uvedl příklad Tulpa. Lidí v podobné situaci je podle starosty v Jablonci dva tisíce. Od listopadového rozhodnutí na zastupitelstvu diskutoval o tomto tématu s řadou občanů. „Většinou byli slušní a já jejich postoj chápu,“ dodal.

Před dvěma lety jednání o úpravě daně odložili

O úpravě daně z nemovitosti měli jablonečtí zastupitelé jednat už před dvěma lety, tehdy ji odložili. „V současné době jsme ale zřejmě nevzali tak důsledně do úvahy, o kolik procent se proti loňskému roku zvýšila na Jablonecku nezaměstnanost,“ připustil unáhlenost Tulpa. Ze zhruba osmi procent nezaměstnaných po krachu bižuterního gigantu JABLONEX GROUP se rázem Jablonecko přehouplo v počtu lidí bez práce nad hranici deseti procent.

Koalice se bude na čtvrteční jednání zastupitelstva připravovat společně ještě v pondělí. V žádném případě nelze očekávat podle vyjádření některých z nich, že se shodnou na výstupu a budou hlasovat jako jeden muž.

„Současně nastavení daně řeší řadu problémů a její zvýšení není tak dramatické,“ soudí starosta Tulpa. Svůj krok konzultovali i s Finančním úřadem a Okresní hospodářskou komorou. „Jsem na vážkách, ale šedesáti procenty svého rozhodnutí se přikláním k zachování zvýšené daně z nemovitosti,“ uzavřel Tulpa.

Ve čtvrtek diskutují kolem poledne

Podle vyjádření radnice se Veřejná připomínka dostane k projednávání na zastupitelstvu kolem poledne. V době páteční uzávěrky už bylo na Veřejné připomínce připojeno 37 právních osob a 522 lidí z Jablonce.