Formou veřejné rozhlasové nahrávky ve velkém hudebním studiu Českého rozhlasu v Plzni se v neděli odpoledne uskutečnilo České zemské finále soutěže Zpěváček 2015.

Soutěže se zúčastnilo 16 zpěváků ve věku od 10 do 15 let, kteří zvítězili v regionálních kolech na Plzeňsku, Karlovarska, ve středních, jižních a severovýchodních Čechách a v českém Horácku.

Z regionálního kola severovýchodních Čech pořádaného Střediskem volného času DDM Vikýř ve spolupráci s Folklorním souborem Nisanka a Folklorním sdružením regionu severovýchodní Čechy do tohoto finále postupovali 4 zpěváčci. Za východní Čechy Lucie Hácová a Viktor Divecký a za severní Čechy Tereza Glosová a Sára Jakouběová.

Obě postupující za severní Čechy pochází z Jablonce nad Nisou a na regionálním kole je doprovázela muzika Folklorního souboru Nisanka. Čtrnáctiletá Tereza Glosová je žákyní jablonecké ZUŠ, kde studuje sólový zpěv u Jarmily Klokočníkové a zpívá v úspěšném sboru Iuvetus, gaude! Sáře Jakouběové je deset let a je talentem „z ulice", zatím totiž zpěv nestuduje.

Soutěžící zazpívali dvě lidové písně svého regionu odlišného charakteru, jednu a capella a jednu za doprovodu Lidové muziky z Třemošné s kapelníkem Daliborem Bártou. Odborná porota vybrala postupující na celostátní soutěžní přehlídku a udělila tituly Zlatý, Stříbrný a Bronzový Český Zpěváček.

Porotu tvořili dlouholetý plzeňský rozhlasový redaktor, zakladatel souboru Úsměv z Horní Břízy, hudební skladatel Zdeněk Bláha, kapelník příbramského souboru Chairé, spoluautor programů souborů Chorea a Musica Bohemica, hudební skladatel Josef Krček a pardubická hudební pedagožka Zuzana Kmoníčková.

Pořadatelem zemského finále byla Folklorní unie Prahy a Středočeského kraje ve spolupráci s Českým rozhlasem Plzeň, s podporou Ministerstva kultury ČR.

Zpěváčci ze severovýchodních Čech finále soutěže zcela ovládli. Zlatého českého zpěváčka si odváží Tereza Glosová z Jablonce nad Nisou. Lucie Hácová se dělí o stříbrného a Viktor Divecký o bronzového. Mezi deseti postupujícími do celostátního kola, které se uskuteční letos v říjnu v Brně, je i Sára Jakouběová taktéž z Jablonce nad Nisou. Obě úspěšné jablonecké zpěvačky připravila a na finále doprovodila členka Folklorního souboru Nisanka a pedagožka ZUŠ v Jablonci nad Nisou Jarmila Klokočníková.

Za organizátory oblastního a regionálního kola se těší Jana Hamplová: „Mám obrovskou radost. Soutěž dětských zpěváčků lidových písní organizujeme v Jablonci již dvanáct let. Za tímto úspěchem stojí velká píle a talent dětí a nezdolná energie jejich rodičů a pedagogů. Jabloneckým zpěvačkám srdečně gratuluji a přeji stejně zdařilou účast v celostátním kole."