Při zahájení provozu nového Domova seniorů, který byl u přehrady v tomto týdnu otevřen se majitel Jablotronu Dalibor Dědek rozhovořil více i o dalších budovách v areálu někdejší jablonecké Bižuterie. Velkou část z nich totiž Jablotron koupil od firmy Areály JBX (dříve Jablonex Group).

Výrobce zabezpečovací techniky chce v Jablonci otevřít vlastní technické lyceum, zaměřené na výuku strojírenství a elektrotechniky. Cílem projektu je připravit špičkové odborníky v technických oborech, kteří firmám v celé zemi stále citelněji chybí.

Zakladatel Jablotronu Dalibor Dědek původně vyjednával s Libereckým krajem o tom, že převezme tři obory jablonecké průmyslové školy. Výuku chtěl zahájit už příští podzim. „Společnost Jablotron Alarms se v konečném výsledku rozhodla jít cestou vzniku nové školy, že tato cesta bude výhodnější pro možnost školu koncipovat zcela od počátku a nově," prozradila Alena Losová, členka rady kraje, řízení resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. „Svým zaměřením škola bude konkurovat nejen místní průmyslové škole, ale v podstatě i dalším průmyslovým školám v regionu. Pro krajem zřizované školy to sice nemusí být dobrá zpráva, ale pokud se naplní představy pana Dědka, bude to přínosem jak pro žáky nové školy, tak v podobě absolventů pro konkurenceschopnost celého kraje," dodala Losová.

„Aby mohly české průmyslové podniky úspěšně fungovat, potřebují kvalifikované a dobře motivované techniky. Protože cítíme svůj díl odpovědnosti za budoucnost, tak nebudeme pouze jako ostatní volat, aby státní správa dodala, ale chceme sami přiložit ruku k dílu, a nikoli jen pro vlastní potřebu," vysvětlil Dědek.

Do výuky zapojí vlastní odborníky

Jablotron chce podle něj otevřít vlastní střední školu, kde bude schopen garantovat kvalitu výuky. Zapojit do ní plánuje i špičkové odborníky firmy. Sídlit by tato škola měla právě v jedné ze získaných budov u přehrady. „V podstatě už tady máme veškerou naši výrobu. Máme výrobní areál vzadu a v osmipodlažní budově máme jedno podlaží výrobní. Nově zakoupený areál nám dává další možnost růstu," informoval Dědek.

O vzniku vlastní střední školy jednal Jablotron loni na podzim s Libereckým krajem, který je zřizovatelem Střední průmyslové školy technické v Jablonci. „Společnost pana Dědka se rozhodla založit vlastní školu, kterou si bude sama řídit a udávat její směr. Jednou z prvních variant vzájemné spolupráce bylo, že si společnost převezme některé obory Střední průmyslové školy technické Jablonec nad Nisou, k čemuž nakonec nedojde. I když bude škola pana Dědka konkurencí, jeho aktivity mi jsou dlouhodobě sympatické," dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.