Tou firmou není nikdo jiný, než světově proslulá společnost Jablotron. Jak ke spolupráci došlo? „Původně bylo naším cílem vybudovat technické lyceum. Založení nové střední školy tehdy ale nebylo snadné. Po nějakém čase jsme narazili na zapálený tým ze Svobodné základní školy a vzniklo dlouhodobé partnerství,“ popsal zakladatel Jablotronu Dalibor Dědek.

Svobodná základní škola si právě v den slavnostního otevření nové budovy, tedy v pátek 1. září, připomněla 30. výročí založení. „Když jsme s kolegyní Ivou Makovičkovou začínaly, každá doma ve svém obýváku, tak by mě ani ve snu nenapadlo, že jednoho dne získáme školní budovu, kterou nám někdo postaví přesně na míru,“ pousmála se ředitelka školy Dagmar Sacherová.

Když je v první školní den hezké počasí, dodá dětem, rodičům i učitelům optimismus.
Půjdou děti první školní den do školy v dešti? Jaké počasí nás čeká v září

Dvacet sedm let fungovala škola jen pro první stupeň. „Spolupráce s Jablotronem začala tím, že jsme společně požádali o rozšíření školy o druhý stupeň. S podporou magistrátu jsme na ministerstvu uspěli a pak začal závod s časem,“ vzpomněla Sacherová.

První ročníky druhého stupně se učily v provizorních prostorách, zatímco se projektovalo, řešilo stavební povolení a stavělo. Budova vznikla kompletní rekonstrukcí bývalého generálního ředitelství jablonecké Bižuterie v malebném prostředí jablonecké přehrady.

Budovu školy navrhl architekt Petr Venclovský, projekt vypracovala společnost M3M a stavbu realizovala během šestnácti měsíců firma Termil. Velikost zrekonstruované plochy přesahuje 3 tisíce metrů čtverečních, celkové náklady na vybudování a vybavení školy dosáhly 183 milionů korun a byly financovány výhradně z prostředků společnosti Jablotron, bez čerpání jakýchkoli dotací.

Kryštof Řídil - kanonýr Železný Brod
Kryštof dal Jilemnici čtyři góly. Tři plánuje nadělit Turnovu

Kromě běžných a odborných učeben disponuje budova dílnami, výtvarným ateliérem, školní družinou, jídelnou a zahradou, která ji propojuje s domovem pro seniory. Ten již před lety vybudovala také společnost Jablotron. „I jen pohled na hrající se děti seniory potěší. Chceme školu s domovem maximálně propojit, aby se senioři a děti mohli potkávat minimálně na zahradě,“ vysvětlil Dědek.

„Sdílená zahrada je jednou z cest. Máme už vyzkoušené, že tato setkání jsou vzájemně obohacující a těšíme se na ně,“ dodala Sacherová.

„Copak stavba. Nejdůležitější pro fungování školy jsou zapálení učitelé a také žáci a rodiče se svým aktivním přístupem,“ poznamenal Dědek. Jak slíbil, nadační programy Jablotronu budou nadále směřovat na žáky i pedagogy všech škol.