Krajské volby by podle průzkumu agentury SANEP v regionu vyhrálo více než rok před volbami hnutí ANO 2011. Strany vládnoucí koalice by skončily na třetím a čtvrtém místě. Starostové pro Liberecký kraj v čele s hejtmanem Martinem Půtou by porazili komunisté s celkovým ziskem 14,1 procenta hlasů. ČSSD, která vládne na kraji teprve od letošního roku, by získala pouze 12,3 procenta voličských hlasů. Změna pro Liberecký kraj, která byla původním koaličním partnerem Starostů, by skončila pátá s jedenácti procenty.

Hejtman Martin Půta si myslí, že podobné průzkumy odráží více celostátní nálady ve společnosti, než konkrétní práci lidi v jednotlivých krajích. „Máme stejně procent jako jsme měli v předvolebních průzkumech v roce 2012. Doufám, že příští rok v říjnu budou lidé hodnotit naši práci a výsledky," reagoval Půta na fakt, že průzkum přičítá jeho straně, Starostům pro Liberecký kraj, o deset procent méně hlasů, než kolik získali v posledních krajských volbách.

Fenomén Andreje Babiše je stále silný

„Pravda je, že mezi lidmi není moc povědomí o tom, že za rok budou krajské volby. Takže dle mého výsledky toho průzkumu odráží fenomén Andreje Babiše. To znamená, že stále ještě u lidí rozhoduje pocit z vlády a celostátní politika a rovněž vlna očekávání, kterou hnutí ANO mezi lidmi vyvolalo. Stále ještě má nálepku něčeho nového, pro lidi je to pořád ještě výzva. Voliči vystavili hnutí ANO poměrně vysoký bianco šek to vše jen kvůli jednomu jménu, kvůli Andreji Babišovi. Teď bude zajímavé sledovat, zda se ta očekávání opravdu znásobí, protože zatím jeho mise ve vládě tolik úspěšná není," okomentoval výsledky průzkumu politolog Jan Kubáček.

Liberecký primátor a krajský předseda hnutí ANO Tibor Batthyány k tomu řekl: „Prvenství ANO mi samozřejmě lichotí, ale ze zkušenosti jsem k předvolebním průzkumům rezervovaný. Nicméně je to potěšující výsledek a přikládám ho nejen tomu, že se k většině z nás nevztahují žádné kauzy z minulosti, ale i faktu, že jsme zatím z politiky nezblbli. ANO se již na krajské volby v Libereckém kraji začíná připravovat. Nyní jsme ve stádiu, kdy sháníme další schopné lidi, kteří by nám pomohli prosazovat přístup a program ANO také na kraji."

Komunisti posilují

Průzkum přinesl překvapivé výsledky pro KSČM, která by se rok před krajskými volbami umístila na druhém místě. Podle politologa Kubáčka to ale není žádné překvapení. „Myslím, že jak u ANO, tak u KSČM jsou to zkrátka voliči protestu, že se rozhodují pro tyto strany, protože nemají pro sebe jinou volbu. Určitě je to signál pro ČSSD, které se nedaří oslovit levicové voliče. Ti jsou stále víc ochotni volit KSČM. Takže tohle je opravdu varovný signál pro ČSSD, že by měla víc svoji politiku vysvětlovat, víc se přiblížit lidem," řekl Kubáček.

Podle krajské předsedkyně komunistů Dany Lysákové je úspěch zapříčiněn stabilitou a dodržováním volebního programu. „Při jednáních zastupitelstva hlasujeme ne podle toho, kdo bod předkládá, ale podle toho, o čem to je. Hodně času věnujeme problémům každodennosti, snažíme se ověřovat přímo mezi lidmi v terénu věci, které se právě na kraji nebo na městě schvalují. A myslím, že lidé to vnímají, že mezi ně chodíme a zajímáme se," komentovala výsledky Lysáková a dodala, že i KSČM se už připravuje na krajské volby, které proběhnou v příštím roce.

„Teď na podzim proběhnou okresní konference, kde se budou nominovat lidé na kandidátku a v únoru 2016 pak bude krajská konference, ze které už by měla vzejít definitivní podoba naší kandidátky pro krajské volby 2016.

(Z)mění se Změna?

Skoro o pět procent voličských hlasů přišla Změna pro Liberecký kraj. V roce 2012 získala přes 16 procent hlasů, aktuální průzkum jí ale připisuje pouze 11,6 procent.

Politolog Jan Kubáček si myslí, že za poklesem stojí negativní předvolební kampaň, kterou Změna v minulosti vedla. Zároveň ale přiznává, že volební kampaň v těch nadcházejících krajských volbách bude velmi tvrdá, nesmiřitelná, určitě pokud jde o Liberecký kraj.

„Rozhodně Změna pro Liberecký kraj se nebude dle mého bát používat tvrdé metody. To, že je nyní v tomto průzkumu Změna až na pátém místě ale možná značí, že voličům začíná chybět u Změny rozměr konstruktivní krajské politiky. Řekl bych, že řadě lidí už se zajídá ten jenom negativistický aspekt, lidé chtějí vidět výsledky, že se něco děje, buduje, že se připravují nové, smysluplné projekty. Jenom strefování se do druhých už tolik netáhne," řekl Kubáček.

Jan Korytář ze Změny pro Liberecký kraj nevidí situaci tak černě. „V minulých volbách měla Změna v prvním průzkumu 5 procent a po kampani byl výsledek 17 procent. Nyní máme v průzkumu 11,6 %, takže jsem spokojený. Náš cíl získat přes 20 % je reálný. Prvenství ANO je očekávané, komunistům bude potřeba se podívat na zoubek, oni se tváří jako opozice, ale ve skutečnosti jsou součástí systému. Vlastně když o tom tak přemýšlím, tak to bude i na kraji možná soutěž mezi ANO a Změnou, jako v Liberci a možná i se stejným zakončením…," věří v úspěch vlastní strany Korytář.

Rok před volbami, co bude v říjnu 2016?

Podle politologa Kubáčka začnou ale lidé řešit samotné krajské volby až v momentě, kdy to bude opravdu aktuální. „Teprve pak začnou přemýšlet, co se v jejich kraji změnilo, udělalo, svůj podíl na rozhodování budou mít i aktuální kauzy. Samotný průzkum, který si teď Deník nechal udělat, beru jako informaci v poločase, navíc je léto, ne všichni jsou doma, jsou dovolené, lidé se snaží vypnout a na politiku nemyslet. Takže to beru tak, že třeba u Změny a u Starostů tvoří ta procenta plně rozhodnutí voliči, ale většina je těch, kteří teď, rok před volbami opravdu nevědí, koho budou za rok volit. Nicméně i tak je to určitý signál změny trendů ve společnosti. Lidé už nechtějí slyšet od politiků jen kritiku druhých, ale chtějí vidět výsledky, něco, co se podařilo udělat," myslí si Kubáček.

SANEP v průzkumu, který dělal posledních 14 dnů v červenci, oslovil 441 lidí ve věku 18 až 69 let. Vzorek odpovídal sociodemografickému rozložení obyvatelstva Libereckého kraje dle údajů Českého statistického úřadu.