Tak se zapsal do povědomí všech, se kterými se setkal. A že jich nebylo málo. Petr Šimr totiž řadu let pracoval jako fotograf v Deníku. Na prstech se ty roky spočítat nedají, protože dohromady to je skoro čtvrt století, přes 23 let. „Ještě se pamatuji, jak jsme s Jiřím Jiroutkem fotili zahajovací večírek, když vznikl tehdejší Liberecký Den, dnes Deník. To bylo veliké," smál se na vernisáži Šimr.

Jak sám říká, vždy fotil s nadšením a radostí: „Poznal jsem spoustu prostředí, kam se běžný člověk nedostane, spoustu lidí, to bylo pro mě obohacující. Jediné, co nemám rád, jsou krvelačné záběry, i když i ty se při práci v novinách objevují. Nejhorší pro mě bylo, když jsem musel fotit následky povodní v Chrastavě nebo na Frýdlantsku, ještě teď mě z toho mrazí, když si na tu hrůzu a utrpení lidí vzpomenu."

Ne nadarmo tak o Šimrovi pronesl výtvarník a fotograf Ladislav Postupa, že je jedním z posledních humanistických fotografů u nás. Jeho snímky jsou nenásilné, na nic si nehrají a v tom je jejich síla. Dojem navíc umocňuje fakt, že veškeré fotografie jsou černobílé. „S barvou moc nepracuji, ta odvádí pozornost a posunuje realitu trochu jinam. Všechno, co je na této výstavě, jsem vyfotil při práci v redakci, ale málokterá z nich byla v novinách. Takže i to může být pro návštěvníky zajímavé. Při práci fotoreportéra vyfotíte spoustu fotek, ale otisknou vám k článku jen jednu," popisuje Šimr.

Sám se přitom k focení dostal náhodou, v době, kdy jeho žena otěhotněla. „Chtěl jsem fotit průběh těhotenství a chytlo mě to. Tak jsem si udělal školu výtvarné fotografie, dokonce jsem byl dvakrát premiant. Ale než jsem se začal živit jen jako fotograf, tak jsem jezdil jako šofér zájezdových autobusů. Až Jiří Jiroutek mi v létě 1992 řekl, pojď, budeme se živit focením. Kdybych věděl, co to obnáší, nikdy bych ho neposlechl. Sice jsem se chytl v Deníku, ale zpočátku moc fotek nebrali. Fotil jsem i pro různé firmy, školy, ale s nástupem digitálu si to všichni začali fotit sami," líčí Šimr, který si pro radost fotí stále dál. Výstava v přízemní galerii turnovského Muzea Českého ráje potrvá do 31. května.