Ty tam jsou mýty, že správná masáž má bolet. Profesionálním fyzioterapeutům a masérům se při takovém konstatování ježí vlasy hrůzou na hlavě. Prioritou pro ně je především, koho a proč masírují. A hlavně masáž má bolest odstraňovat a ne ji způsobovat.

„Relaxační masáž je určena k odstranění únavy, k posílení celkového zdravotního stavu, k osvěžení po tělesné i duševní námaze a k celkové regeneraci organismu,“ vysvětluje Jiří Bažant. Své služby klientům poskytuje v libereckém Babylonu, ale i v Jablonci přímo pod naší redakcí.

A nejen to. Navíc masírování také vyučuje. Podle Bažanta může život způsobovat různé bolesti, ale masáž je pomáhá překonávat. Je ale podstatný rozdíl, zda se na sportem vypracované tělo „vrhne“ masér před vrcholovým výkonem, nebo po sportovním zápase, či je člověk v jeho péči v rehabilitačním programu například po úraze.

Při masáži hledají hlavně odpočinek

Karel s Janou navštěvují intimně osvětlenou provozovnu v Jablonci dvakrát do měsíce. „Chodíme na konci týdne, žena jde první a pak si dojde ještě ke kadeřnici. Oba nás to nejen na víkend dá dohromady,“ popsal téměř šedesátiletý Karel. Podle Bažanta je to velmi dobrá periodicita.

Celkový způsob pohodlného života vede k ochablosti svalů, ke snížené odolnosti kloubů, vadnému držení těla a poklesu duševní i tělesné svěžesti. Nedostatek pohybové aktivity je nutné nahrazovat vhodným cvičením, pobytem ve volné přírodě a relaxací. „Jednou z možností jak nahradit tento nedostatek pohybu je pravidelná masáž,“ dodává terapeut.

Nejstarší léčebná metoda a terapie

Speciální masáž dokáže odstranit úporné bolesti hlavy, jiná bolesti zad. O reflexní terapii chodidel slyšel už zřejmě každý. Toxických látek uložených v těle se lze zbavit medovou detoxikační masáží a zábalem.

Pomyslnou třešničkou na dortu je ale čokoláda. Horká, voňavá, smyslná a dobrá. S minimem cukru. Dá se nabrat na prst, olíznout a mlsat. Nebo se s ní nechat rozmazlovat. „Teplo, dotyk, vůně čokolády a aktivní látky v ní obsažené, navozují zlepšení nálady a současné uvolnění svalového napětí,“ doplnil Bažant.