Materiál:

- Hlavičky hub, nebo celé, popř. přepůlené mladé plodnice hub, kde chuť směsi silně vylepší mladé plodnice muchomůrek růžovek.
- Zeleninová směs „kunovjanka“.
- Sladkokyselý nálev dle vlastní chuti, ovšem méně kyselý, než je běžné při nakládání okurek i jiných druhů zeleniny. Ocet nesmí zcela přehlušit chuť hub.

Postup:

Houby krátce namočte do studené vody, slijte přes cedník a přemístěte do hrnce na plotnu. Velmi mírně osolte a uveďte do varu. Poduste asi 20 min tak, aby se voda úplně neodpařila.

Vydušená šťáva z hub tvoří základ chuti nálevu. Na začátku varu seberte pěnu. Přidejte lžíci – dvě kunovjanky i s nálevem (dle množství nakládaných hub i více).

Kunovjanka má dodat chuť a současně houby ve sklenici esteticky vylepší. Je–li směs příliš hustá, přidejte sladkokyselý nálev. Nechejte krátce povařit, přemístěte do sklenic a zavíčkujte.

Takto naložené houby již nesterilizuji, vlastní konzerva zeleniny, nebo přidaný sladkokyselý nálev obsahuje stabilizátory sám o sobě. Pokud ale sklenice cca 20 minut sterilizuješ teři 100°C, nic nezkazíte.

Zkušení „konzervatonisté“ vědí, že sklenici s naloženým produktem je dobře nechat několik dní na očích a občasným poklepem na víčka zkontrolovat, zda-li „neodfoukla“. Teprve po uplynutí této zkušební doby odnesou konzervu do spíže.

P.S. Až dáte takto naložené houby ochutnat kamarádovi, který tento recept nezná, všimněte si jeho tázavě pozdvihnutého obočí a přátelského údivu v tváři.

A dnes jeden malý nášup

close zoom_in

Skupinku krásných bedel vysokých objevil při sekání trávy na plavském hřišti pan Olda Hujer. Při současném poklesu růstu hub je to nález při nejmenším příjemný, navíc s ohledem na skutečnost, že bedly vysoké nejsou na Tanvaldsku právě přemnožený druh…

Upravené jako přírodní řízky, okořeněné solí, pepřem a kmínem patří k delikatesám houbařské kuchyně.