Za své počínání je podezřelý ze dvou přestupků. Pokuta se může vyhoupnout až na třicet tisíc korun. „Mašek musel být vyveden, ale tentokrát nekladl odpor, protokol opět odmítl podepsat,“ uvedl zasahující policista s tím, že pokud se bude situace opakovat, může stařík skončit až v cele.
Jiří Mašek však tvrdí, že se žádného přestupku nedopustil. „Byl jsem na veřejném zasedání a mám právo si nahrávat,“ uvedl důchodce. Stížnost si podal i na policii a na ministerstvo vnitra.
Obecně odbor dozoru a kontroly a veřejné správy ministerstva vnitra uvádí to, že pokud se nejedná o licencovaný subjekt, musí se zvukovým záznamem souhlasit zastupitelstvo včetně všech přítomných.
Důchodce Jiří Mašek se v této záležitosti hodlá obrátit i na soud. „Na jiných zastupitelstvech si záznam také pořizuji a nikomu to nevadí, neptají se, zda si něco nahrávám“ hájí se Mašek s tím, že i další lidé na janovském zastupitelstvu měli schovaná nahrávací zařízení, a že zvukový záznam má čistě pro svoji potřebu.
„Mně nahrávání v podstatě nevadí, ale byl to právě on, kdo upozornil na neoprávněné jednání. Jak se ukázalo, obec zákon dodržuje, jde mi o princip,“ podotkl starosta obce Janov Daniel David. S přesvědčením, že každý má nárok na zvukový záznam, vyrazí Mašek na příští zasedání janovského zastupitelstva.