Liglass Trading CZ Je tou společností, která díky přímluvě z Hradu, respektive prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, má získat miliardový projekt. Pro internetovou televizi DVTV majitel společnosti Michael Smelík uvedl, že peníze na stavbu hydroelektráren bude mít z USA, Asie i Evropy: „Moji partneři nejsou z Ruska ani Číny.“

V Kyrgyzstánu způsobily poprask informace v českých médiích, v jakých ruinách firma sídlí a že některé reference si pro prezentaci vymyslela.

Sídlo firmy nedaleko Železného Brodu nevykazuje už na první pohled, že by se jí nějak vedlo. Naposledy tu bylo rušno, když Jan Saudek představoval v létě 2012 kolekci luxusních šperků, které Liglass prodával na svém e-shopu a některých pražských buticích. U kahanu si s ním tehdy připíjel generální ředidel René Smelík.

FOTOVOLTAIKA NESLA, DOTOVALI S NÍ SKLO

René není nikdo jiný než mladší bratr Michaela, jediného současného majitele Liglass Trading CZ. V roce 2010 například v on-line poradně vystupoval jako odborník na realizací fotovoltaických elektráren. V tu dobu zažíval Liglass boom a rekordní tržby. Obrat překročil na 522 milionů korun. O pět let později, v říjnu 2015 skončil Liglass v insolvenci, s desítkami milionů dluhů.

V době největší slávy pracovalo v Liglassu Líšný kolem tisíce lidí a práci měl pro další dvě stoky domácích pracovnic. To bylo … V obci se mluví o tom, že špatně investovali. Prý někde v Itálii prodělali na stavbě sluneční elektrárny. Ale nejde jen o Itálii, dluhy měl Liglass podle Asociace insolvenčních správců u šanghajské či kyperské společnosti.

KDO KOUPÍ ODDLUŽENOU FIRMU INSOLVENCÍ …
„Jako starosta obce, ve které se firmy chystají na miliardové investice, to jakkoliv nepociťuji. Stále svítíme za jejich plotem,“ okomentoval starosta Líšného Jiří Mikeš.  Starostu by velmi zajímala budoucnost areálu: „Jsem zvědav, kdo koupí insolvencí oddlužený Liglass…“