Nervozita. Pocit, se kterým plukovník Roman Hlinovský na Pražském hradě bojoval.

„Byl jsem opravdu nesvůj. Když jsem poslouchal, co ti lidé kolem mne dokázali, jaké prožili osudy, říkal jsem si, že sem ani nepatřím,“ komentuje své bezprostřední pocity oceněný hasič, který v době povodní velel Integrovanému záchrannému systému Libereckého kraje a koordinoval záchranné práce.

Vyznamenání prý nepatří úplně jemu

„Nebylo to o Hlinovském, ale o všech téměř osmnácti stech lidech, kteří tam v srpnu byli, beru to jako ocenění především jejich práce,“ pokračuje.

Skromné vystupování Romana Hlinovského se pokusil narušit hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. „Mám z toho ohromnou radost. Medaile Za zásluhy je ve správných rukou,“ konstatoval.

Slavnostní momenty na Pražském hradě si hejtman spolu s Hlinovským mohl vychutnat osobně. „Byl jsem u toho a podle mne jde o relevantní způsob ocenění za jeho práci. Srpnové povodně skutečně těžce odpracoval,“ dodal hejtman.

Potřesení rukou s prezidentem

Nesvůj si hasič připadal i při setkání s prezidentem Václavem Klausem, který mu ocenění předával.

„Vždy jsem ho viděl jen z dálky. A teď jsem s ním mluvil a třásl si rukou. Nakonec to byl velmi příjemný pocit,“ vzpomíná na slavnostní večer.

Při předávání seděl hned vedle Jaromíra Jágra a vzpomínka na něj mu vykouzlila na tváři úsměv. „Byla to náhoda, seděli jsme podle abecedy a takhle to vyšlo,“ říká. „Ale je to velice bezprostřední člověk a pár slov jsme prohodili,“ usmívá se.

„Od prvních minut řídil povodňový štáb a je důstojným reprezentantem pracovníků v integrovaném záchranném systému,“ zaznělo ve Španělském sále Pražského hradu v odůvodnění předání vyznamenání.

Medaile Za zásluhy III. stupně pro plukovníka ing. Romana Hlinovského za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Plukovník ing. Roman Hlinovský je příslušníkem Hasičského záchranného sboru, náměstkem krajského ředitele pro integrovaný záchranný systém Libereckého kraje. V době povodní v srpnu 2010 v Libereckém kraji velel jako řídící důstojník kraje všem složkám integrovaného záchranného systému na území kraje. Od prvních hodin živelní pohromy organizoval záchranu občanů a majetku postižených povodní. Svou profesionalitou a osobním nasazením byl příkladem a morální oporou záchranářů v mimořádně náročných a vypjatých hodinách a dnech přírodní katastrofy. Svým osobním nasazením pomohl zachránit životy lidí i značné materiální hodnoty. Je vynikajícím reprezentantem všech obětavých a odvážných záchranářů v naší zemi.