Cenu města PRO MERITIS třem laureátům udělil primátor Jablonce Petr Beitl na slavnostním Novoročním koncertu v Městském divadle. Za architekta Karla Pelanta ji převzal syn, fotograf Siegfried Weiss a sochař Jiří Dostál si ji převzali osobně a zapsali se také do kroniky města.

Zatímco v předchozích dvou letech udělili vždy po jedné medaili, letos stoupl počet laureátů už na tři. A posledně jmenovaný tak trochu vybočuje z řady, je totiž mimo jiné autorem i této medaile. Akademický sochař Jiří Dostál, bývalý ředitel jablonecké Střední umělecko-průmyslové a Vyšší odborné školy, uznávaný medailér.

Máte předsevzetí do nového roku? Dáváte si nějaké?
Na to jsem nikdy nemyslel.

Tak nějaké přání?
Telvio. Opět.

Tedy výlet do Itálie. A jaká bude sestava letos?
Se synem Ondrou a dva přátelé z Brna.

Chlapská jízda?
Na kolech, ale člověk má mraky přání. Přál bych si mít další nějaký pěkný kámen.

Ten se na kole vozí dost těžko. Dobře teď si na chvíli odskočme k ceně, kvůli které jsme se mimo jiné v divadle také všichni sešli. Jaké to je, dostat své vlastní dílo, ale ne jako autor, ale jako obdarovaný?
Snažil jsem se, aby mě nezahrnuli do cen Pro Meritis 2013. Když jsem cenu dělal, ani myšlenkou jsem nezavadil o to, že bych byl také někdy oceněn. Že bych měl z toho teď ten nejlepší pocit, to bych neřekl.

To zní, jako že si tu cenu ani nezasloužíte?
Raději bych dostal tu medaili od nějakého jiného autora, tuto nemohu ani pochválit.

Ale kostky už jsou vrženy, co se dá dělat.
Samozřejmě, vážím si tohoto ocenění. Velice. Je to pocta, ale přesto jsem uveden do zvláštní situace.

Dá se vůbec spočítat kolik medailí jste vytvořil?
To by mohlo být letošní předsevzetí, že je letos spočítám. Kolik medailí to bylo, nevím.

Tak asi sto? Představme si, že budou všechny vystavené, nebo jsou vystavené? Nemáte v ateliéru extra sbírku, kde si vystavujete odražky?
Ne, to ne. Mám je v zásuvce a krabicích.

Přibude k nim druhý kus Pro Meritis. Jak se cena pozná od původního odražku?
Má vyryté jméno a datum od Vojty. Laik to pozná, když ji otočí.

Začal nový rok. Vaše plány, výstavy, tvorba. Jaká nejmilejší práce vás čeká letos?
Dost dlouho jsem nyní po chvilkách pracoval na deskách Karla Wintera v prostorech jablonecké radnice. Měl jsem problém s prsty, proto to byla práce po chvilkách.

Problém mi dělalo i deset minut držet tužku. Ale tato práce mě hodně bavila, udělal jsem dokonce pět variant. Chtěl bych vše odlít do bronzu. Už zbývá se jen domluvit s městem na podrobnostech.

Doma mám teď také rozdělané reliéfy z karelského mramoru. Měl takový pěkný kousek mušlového vápence, který je použitý ve Veroně. A také istrijský mramor, to je opravdu zážitek. To mě opravdu moc baví. Krásná práce.

Laureáti

Karel Pelant
Vytvořil projekt nového moderního výstaviště v centru Jablonce s fontánou evokující jizerskohorskou přírodu. Projekt pavilonu A a celého výstaviště ocenila mezinárodní porota udělením Zlaté medaile.

Siegfried Weiss
S fotoaparátem vždycky nejraději chodí po milovaných Jizerských horách. V knize Moje Jizerky zúročil dokonalou znalost krajiny a všem následovníkům nastavil laťku vysoko. Knihu doprovodil vlastními texty, kterými vyjádřil hluboký cit pro rodný kraj.

Jiří Dostál
V roce 1983 získal cenu za vynikající průmyslový design v České republice. Je autorem tvarů a mnoha užitkových předmětů (vzhled vypínačů ABB, lyžařské vázání, loga města Jablonec nad Nisou, České mincovny, Bižuterie Jablonec nad Nisou). Založil tradici české medailérské školy.

MEDAILE PRO MERITIS

Městská medaile za zásluhy o rozvoj města a jeho reprezentaci, za vynikající umělecká díla, vědeckou, kulturní a sociální činnost, obětavé nebo dlouhodobé výchovné a pedagogické působení, příkladné občanské činy i mimořádné osobní oběti ve prospěch města a jeho občanů.

Návrh medaile vzešel z výtvarné soutěže uspořádané městem v roce 2009. Jejím autorem je ak. soch. Jiří Dostál. Na přední straně je nápis PRO MERITIS Jablonec nad Nisou se stylizovaným pohledem na město a jeho dominanty, na zadní straně je volný čtvercový prostor pro dorytí jména oceněné osoby.

2012 – Václav Vostřák za zásluhy o rozvoj města.

2013 – manželé Jana a Josef Václav Scheybalovi in memoriam za celoživotní všestranné dílo směřující k uchování kulturního dědictví.

2014
– Karel Pelant za celoživotní práci pro město v oblasti architektury a urbanismu.
– Siegfried Weiss za přínos v oblasti umění – fotografie.
– Jiří Dostál za přínos v oblasti umělecké a průmyslové výroby, designu, medailérství a pedagogiky.