Stromy se prohýbají pod čerstvým sněhem lemují úzkou silničku mezi roztroušenými horskými chalupami. Téměř u většiny z nich ani na Horním Maxově není plot. Až u jedné. A pěkně bytelný. Jinak nic nenasvědčuje tomu, že tu sídlí nejlepší česká musherka Jana Henychová a čtyřiadvacet jejích čistokrevných huskies.

Kolem je jen romantické zasněžené ticho. Do momentu, že vezme Jana do ruky postroj. Ostrý štěkot a vytí prořízne odpolední klid. Volá je jmény a ty, kteří dnes nepojedou odhání domů.

„Jak je můžete poznat?“ ptá se fotograf z časopisu, který dostal za úkol připravit před Janiným odjezdem do Norska reportáž. „Na to se mě třeba ptala také učitelka, která se sem přišla s dětmi podívat,“ směje se musherka. Je to podle ní úplně stejné. Jí těch třicet dětí připadalo také stejné.

Moc času na vyprávění nemá. Už tento čtvrtek se vydá na sever. Měsíc bude trénovat na svůj dosud nenáročnější a nejdelší závod.

Jana Henychová: Téměř osmatřicetiletá musherka z Horního Maxova v Jizerských horách. Dvojnásobná mistryně Evropy na dlouhou trať a několikanásobná mistryně České republiky a první Češka, která dokončila závod na pět set kilometrů Finnmarksløpet 2008. Stále je jí to málo.

Se svými čtyřiadvaceti čistokrevnými sibiřskými husky začala v Jizerských horách intenzivně trénovat už loni v srpnu. Má letos vysoké ambice. Chce se zúčastnit nejdelšího evropského závodu na tisíc kilometrů v norské Altě se startem 7. března. Finnmarksløpet je i nejsevernějším závodem psích spřežení na světě. Jestli se to Janě Henychové povede, bude prvním týmem ženy musherky z kontinentální Evropy, který tento závod dokončí a prvním Čechem vůbec. Prvního husky si pořídila v roce 1997, dnes jich má čtyřiadvacet.

Po loni ujetých pěti stech kilometrech chce musherka dvojnásob. Jako první Češka v historii ujela se psy extrémní závod v Norsku. Na trať závodu v Norském městečku Alta nastupovala 8. března 2008 s osmi psy a do cíle dorazila po 3 dnech, 20 hodinách a 6 minutách jízdy. „Na startu extrémního závodu se sešlo 58 spřežení, dokončilo jen 32 závodníků,“ uvedla Henychová. Její „tým“ dojel na 24. místě. Závod, který nikde jinde v Evropě nemá obdoby, vede po opuštěných norských pláních a zamrzlých jezerech.

Její jméno je už neodmyslitelně spjato se sibiřskými husky, Jizerskými horami a ultradlouhými závody psích spřežení. Jana Henychová ve čtvrtek 15. ledna odjíždí z Jizerských hor na závod trénovat na sever.

Fakta a čísla závodu Finnmarksløpet 2009

* K 11.1.2009 je v závodě zaregistrováno celkem 121 závodníků, z toho 54 týmů je přihlášeno na 1000 km a 67 týmů na trať 500 km.
* Z počtu 121 týmů je 97 Skandinávců, zejména domácích Norů. Česká republika má jediného reprezentanta – Janu Henychovou.
* Na startu 1000 km trati jsou Jana Henychová společně s Francouzkou Isabelle Trevadon jedinými ženami, jež pojedou se psy sibiřský husky.
* Trať závodu vede po opuštěných norských pláních a zamrzlých jezerech, kde ani v době závodu často několik hodin závodníci nenarazí na živou duši a kolem se rozprostírá jen ledová pláň.