S podezřením na onemocnění přišel jeden z externích lékařů, kteří do zařízení pravidelně docházejí. Výsledek vyšetření rentgenu ho ve čtvrtek potvrdil. Muž byl poté převezen do ústecké nemocnice.

„Zatím není potvrzena aktivní forma této choroby, probíhají další vyšetření. Postupujeme standardním způsobem jako u jakéhokoli jiného pacienta, není to nic výjimečného," řekl mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou nemocnice spadá, Jiří Vondra. Výsledky by měly být známé v pondělí. Podle mluvčí ministerstva vnitra Petry Kučerové se letos v záchytných zařízení pro cizince objevily už dva případy tuberkulózy plic. „Pro veřejnost to neznamená výrazné ohrožení, dokážeme si s tím poradit," uvedl hlavní hygienik Jiří Valenta.

V Drahonicích nyní platí přísná bezpečnostní opatření. Další dva migranti, kteří byli s Pákistáncem na pokoji, jsou v izolaci. „Musíme se chovat tak, jako by bylo onemocnění potvrzeno," uvedl Jan Novotný, vedoucí střediska. Platí zákaz přemisťování uprchlíků mimo zařízení, nikoho nového v Drahonicích nesmí ani přijmout. V detenčním zařízení v Drahonicích je aktuálně 78 uprchlíků, které převezla Správa uprchlických zařízení do Drahonic z Bělé na Mladoboslavsku 12. října. Objekt je obehnán dvěma ploty, cizinci ho nesmí volně opouštět. V zařízení slouží nepřetržitě dvě zdravotní sestry, celkem jich tam je zaměstnáno deset. Do areálu denně na čtyři hodiny dojíždí také lékař z okolí, zařízení má nasmlouvané celkem tři lékaře. A pracuje tu dalších 60 civilních zaměstnanců. Před otevřením Drahonic vznikla petice místních občanů, kteří uprchlíky v areálu bývalé věznice nechtěli. Obyvatelé přilehlého Lubence poslali teď dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi, v němž si stěžují na to, že z oblasti podle nich vzniká i kvůli uprchlickému zařízení sociálně vyloučená lokalita.