ŠŤASTNÝ KONEC 

Záchrana jedenáctileté Betynky patří mezi příběhy se šťastným koncem. Velmi bázlivá fena utekla majiteli poté, co se z neznámé příčiny vyděsila. Zatímco majitel po fence pátral v jabloneckých Pasekách, našla ji mladá slečna schoulenou pod převisem u břehu jablonecké přehrady.

„Byla jsem na procházce s mojí maminkou a naším psem. Najednou od nás odběhl k břehu vodní nádrže a nereagoval na zavolání,“ vzpomíná nálezkyně Betynky Andrea Neumannová.

„Najednou jsme objevili, že na místě není pouze náš Jackie, ale i další vystrašený a možná i promrzlý pejsek. Ze sněhu vykukovala bíločerná neznámá hlavička,“ dodává Neumannová. Fena si na místě vyhrabala úkryt. Údajně nereagovala na pamlsky, na volání, na nic. Navíc se v okolí nepohyboval nikdo, kdo by pátral po psovi.

Na místo tak byla přivolána Dagmar Kubištová z lučanského útulku Dášenka. „Bylo štěstí, že fenku v tomto počasí objevili. Fena se zprvu bála, ale do teplého auta se doslova hrnula,“ komentuje Kubištová. Naopak z vyhřátého místečka se prý Betynce nechtělo vůbec. Noc tak fenka strávila namísto v noře z ledu a sněhu u přehrady v teple útulku.

MAJITEL UDĚLAL CHYBU 

Fena Betynka utekla a schovala se u vodní nádrže Mšeno, kde si vyhrabala úkryt pod ledem a sněhem.„Majitel ovšem udělal zásadní chybu. Kdyby ihned po útěku ohlásil situaci na policii a k nám, mohl si ušetřit celonoční hledání,“ vysvětluje vedoucí útulku Dášenka. Zveřejněného příspěvku o odchytu fenky si na sociální síti všimla Petra Růžičková, která ihned upozornila majitele. Díky tomu se hned druhý den vrátila Betynka k milujícímu páníčkovi, na kterého je výrazně fixována.

„Muž se o fenu stará teprve několik měsíců. Údajně ji měl nejdříve chvíli hlídat a už u něj zůstala,“ dodává Kubištová.

Pokud tedy naleznete evidentně opuštěného psa, máte několik možností, jak postupovat. Když se jedná o krotké zvíře, například štěně, můžete mu poskytnout dočasný azyl a poté bez prodlení kontaktovat městskou policii a nejbližší útulek. V případě, že se psa bojíte, nebo mu nemůžete sami pomoci, obraťte se na tyto instituce ihned.

Někdy se totiž jedná o notorické útěkáře a pouhý popis psa a lokalita mohou pomoci co nejdříve ho navrátit domů k majitelům. Když se o psa nikdo nepřihlásí, začnou mu v útulku hledat novou rodinu.