Co mají společného Plavy, Nová Ves, Radčice a Vlastiboř? V těchto obcích jde do komunálních voleb jedno jediné sdružení. Na jednu stranu je to možná trošku pokřivená demokracie, na druhou obyvatelé již dopředu ví, kdo vyhraje

Jak Radčice, tak Vlastiboř jsou malé vesničky u Železného Brodu, obě mají do dvou set obyvatel.

Lidé si vidí vysloveně jeden druhému do kuchyně. „A to je možná ten problém. Kdo tady starostoval, už nazpátek nechce. Možná proto, že je nás tady jen sto čtyřicet, bývá s lidmi mnohdy těžké pořízení,“ myslí si Marcela Krupková, starostka Vlastiboře, která vede jedinou kandidátku v obci. Podalo ji Sdružení za obec krásnější.

I v Radčicích nechce „vládnout“ nikdo jiný, než současné vedení. Jinak si nelze vysvětlit, že Sdružení nezávislých kandidátů nenašlo žádného vyzyvatele.

„A to jsem měl problém kompletní kandidátku vůbec postavit. Nikdo do zastupitelstva nechce,“ doplnil starosta Květoslav Havel.

Zvláště v těchto malých obcích však mohou být obyvatelé rádi, že se dala dohromady alespoň jedna kandidátka.

Pokud by totiž nešel ani do opakovaných voleb nikdo, obce by mohly v nejkrajnějším případě i ztratit samostatnost. „Obec by tím potvrdila, že nechce být sama za sebe. Nastartovalo by to proces, kdy by byla přičleněna k jiné obci,“ uvedl politolog Daniel Kroupa z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Až lidé z obou obcí půjdou k volbám, mají tak jedinou šanci, jak rozhodnout o tom, který kandidát získá nejsilnější mandát. Stačí zaškrnout jméno. V obci do dvouset obyvatel pak může rozhodovat jen několik málo hlasů.

Ale jedinou kandidátku postavili i na Nové Vsi. Poprvé od voleb v roce 1998. „Jinak býval o volby v obci zájem. Možná je to tím, že naše sdružení „Nová“ Ves vždy vyhrálo. A nebo tím, že lidé vidí, že vedení obce obnáší přece jen obětování spousty času,“ uvedl starosta Milan Fiala. V obci se skoro sedmi sty obyvateli přitom v minulosti kandidovaly tři i více stran.

Ale ani v tisícovce obyvatel obce Plavy se nenašel žádný vyzyvatel vládnoucímu sdružení Za rozvoj obce.

„Přitom jsem nabídla zájemcům o založení kandidátky pomoc s administrativou. A v obci máme také dost nespokojenců. Ale nikdo se překvapivě neregistroval,“ sdělila starostka Věra Mužíčková. I ona znovu kandiduje.

Proti jednomu sdružení jeden nezávislý kandidát

Skuhrov – Proti sdružení Za obec krásnější, kde fuiguruje i stávající starostka Jiřina Rybáková kandiduje jediný nezávislý kandidát Miroslav Štěpán. V obci ani v minulosti volby nevypadaly jinak. Sdružení podávalo kandidátku většinou samo. „Bylo tomu tak při minulých volbách, měli jsme jen víc kandidátů,“ popsala starostka. O nezávislém kandidátovi sdružení Za obec krásnější v podstatě nic neví. „Ani netušíme, zda bude vystupovat jako opozice,“ dodala starostka.