Přestože v Jablonci vyhrála opět ODS, nastala v momentě rozložení mandátů patová situace. Čistě pravostrannou koalici nesloží, součet je patnáct mandátů, tedy rovná polovina v zastupitelstvu. Mají ale podstatně lepší pozici než před čtyřmi lety. Věří, že se na radnici vrátí.

Intenzivní jednání probíhala už v sobotu v noci a pokračovala po celou neděli do pozdních večerních hodin. „Ve hře je několik variant,“ potvrdil současný starosta Petr Tulpa. Vše je podle něj stále otevřené a bylo by předčasné zveřejňovat možné rozložení sil na radnici.

Jsou možné různé kombinace

Dosud vládnoucí Domov získal osm mandátů, ODS devět. Výrazně si polepšili sociální demokraté, ale pohoršili o jeden mandát komunisté. Nováčci – Věci veřejné získali dva mandáty a TOP 09 dokonce čtyři.

„U nás vládne spokojenost,“ prohlásil Petr Beitl z ODS po sečtení výsledků a rozdělení mandátů. „Vše je ale opravdu otevřené,“ dodal. ODS by spolu s Domovem nad Nisou získala 17 mandátů, tedy nadpoloviční většinu. Chybí ale pojistka. Tou by se v koaliční dohodě mohla stát TOP 09 či VV. Může ale nastat jiná varianta.

Pokračovat v dosavadní spolupráci a vedení na radnici by mohl Domov a ČSSD. I tak ale potřebují k většině ještě nějakého partnera.

„Nastala jedním slovem patová situace,“ zhodnotil výsledek také Lukáš Pleticha, současný místostarosta a jednička z voleb za ČSSD. „Zajímavé nabídky jsme Domovu přednesli a nyní nezbývá než čekat na odezvu,“ konstatoval Pleticha.

Tentokrát jsou ve hře abdikace

Nevyloučil, že by třetím do koalice mohla být TOP 09. V jejím případě je ale ve hře abdikace vítěze, tedy z patnáctého místa katapultovaného Jaromíra Drábka, který je současně ministr práce a sociálních věcí. On sám tuto možnost nevyloučil.

„Povolební vyjednávání za TOP 09 nechávám na odpovědnějších v rámci strany,“ uvedl Drábek. Není ale jediným z této strany, u koho je možné odstoupení.

Za TOP 09 se do zastupitelstva dostala také Eva Nováková. Jak upozornil Lukáš Pleticha, je současně zaměstnankyní Městského úřadu v Jablonci. „Je to střet zájmů, bude si muset vybrat. Právně je to neslučitelné,“ do­dal.

Zklamání, ale také úsměvy z úspěchu

„Jsme z toho zklamaní,“ posteskl si Pavel Žur, lídr Věcí veřejných, které v zastupitelstvu Jablonce obsadí jen dvě židle. Mandát získal on a ředitelka Eurocentra Marta Procházková.

Naopak TOP 09 považuje získání čtyř mandátů za obrovský úspěch. „Vzhledem k tomu, že jsme mohli dát minimum peněz do kampaně, mne výsledek překvapil,“ míní Jan Černý, přestože se sám do zastupitelstva nedostal.

Černý kandidoval na druhé pozici, ale přeskočili jej jiní. V případě abdikace Drábka i Novákové by se do zastupitelstva posunul Radoslav Topol a lídr kandidátky Jaroslav Kraus. Černý je až třetí náhradník.

Jednání pokračují v noci a v pondělí

„Opravdu se nedá nic odhadnout,“ konstatoval ještě před uzávěrkou listu Petr Tulpa za Domov. Po hodině se scházejí postupně všichni se všemi. „Pokud by pan Drábek chtěl složit mandát, musí k mým rukám. Což se dosud nestalo,“ uzavřel informace o nedělním vyjednávání současný starosta.

ZVOLENÍ ZASTUPITELÉ JABLONCE

ČSSD: Pleticha Lukáš, Kypta Otakar, Špoták František, Svoboda Pavel a Berounský Jindřich.
ODS: Vostřák Václav, Čeřovský Jiří, Němeček Vít, Beitl Petr, Karásek Petr, Vele Miloš, Caklová Božena, Pelta Miroslav a Weberová Ivana.
TOP 09: Drábek Jaromír, Nováková Eva, Louda Petr a Roubíček Petr.
DOMOV NAD NISOU: Tulpa Petr, Vobořil Petr, Jörg Ivo, Paukrtová Soňa, Řehoř Marek, Jörgová Alexandra, Fojtíková Jaroslava a Hamplová Jana.
KSČM: Nováková Taťjana a Pešek František.
VV: Žur Pavel a Procházková Marta.

K volbám v Jablonci nad Nisou přišlo jen necelých 40 % oprávněných voličů, tedy 14 009 lidí.