„Mě ty hodiny prostě na radnici chybí," povzdechla si Petra, když z radnice zmizelo na zimu lešení a objevil se holý ciferník bez obřích ručiček. Věž má jen základní omítku a dokončení je v plánu na jaře. Při závěrečných pracích se jedny z dvou velkých jabloneckých věžních hodin opět rozejdou. Tento mezičas lidé chápou. Jde o jiné…

Ty druhé, na kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, stojí ale už dlouho. Lidé viní radnici, že nemá na jejich údržbu peníze. Jenže hodiny jako součást kostela patří církvi. „A co ty prachy za ty antény a satelity, ty tam nejsou asi zadarmo, že by měl farář tolik programů," zlobí se na sociální síti Jiří Holub. A do jabloneckého faráře šije víc diskutujících. „Asi jim vrátili málo v restitucích," útočí věci neznalá Dáša Dádule Pařízková.

Hodiny na kostele se zastavily letos v létě, kdy už rozhodně nešly přesně. Rok se o ně totiž nikdo nestaral. Pomalu se bez mazání a seřizování zadíraly, až srdce dotlouklo úplně. Péče by přišla děkanství na 600 korun měsíčně. Mohli si požádat o příspěvek z městské kasy, ale to neudělali. „O tom jsem pana děkana Koláře rovněž informoval a bylo mi zdvořile poděkováno. S omluvným dodatkem, že zrovna mají důležitější starosti," posteskl si smutně jablonecký hodinář Miloš Zikmund, který zná jablonecké věže a poklady v nich lépe než své boty.

„Myslím, že to je VELKÁ ostuda církve!!! Výmluvy typu „máme jiné starosti" jsou úplně mimo mísu. Nikdo nechce, aby je udržoval sám farář nebo jiný církevní pracovník," zlobí se kvůli této informaci na facebooku Blanka Pešková.

Uveďme ještě, že provoz věžních hodin není pouhá informace o čase. „Odbíjení věžních hodin je součást tradice a zároveň i živá ukázka toho, že v obci vše funguje jak správně má," vysvětluje Zikmund. O věžní hodiny se v Jablonci stará 25 let a srdci mu leží i hodiny na kostele v Rýnovicích. Ty stojí také, ale zřejmě nebudou míst tak šťastný osud, jako ty na Horním náměstí.

Lidé si stěžují na radnici, ať zasáhne. U primátora Petra Beitla se sešel děkan Kolář i jablonecký hodinář. „Původní hodinový stroj na věži kostela na Horním náměstí byl demontován a bude instalován nový bezúdržbový," uvedl resumé ze schůzky primátor. V kostele podle našich informací již pracuje firma z Brna na výměně kyvadlového stroje hodin za elektroniku posunující ručky.

A hodiny na kostele sv. Ducha v Rýnovicích? Ty zatím budou stát a čekat. Mají tu smůlu, že jsou na okraji města. Nikdo a nic netlačí majitele, tedy církev, aby je uvedla do provozu. Podle našich informací mělo zaznít: „Vždyť na ně stejně nikdo nekouká."