Jedovatý pavouk zápřednice si našel místo k bydlení v Doksech. Ačkoliv se jedná o jednoho z nejjedovatějších pavouků v České republice, podle odborníků se není třeba se jeho kousnutí výrazně obávat. Přesto je třeba si dát pozor.

Zápřednice se v uplynulých dnech objevila v dokské Družstevní ulici. Na Českolipsku se pavouk vyskytuje ojediněle. Před pár týdny se objevil na Litoměřicku, kde se tento živočich vyskytl i v předchozích letech a byly zaznamenány i případy kousnutí člověka.

To sice není pro dospělého člověka životu nebezpečné, působí však velkou bolest. Potíže může způsobit alergikům nebo dětem.

Kousnutí způsobuje kromě bolesti otok postiženého místa, případně jeho dočasné znecitlivění. Vyskytnout se mohou i horečnaté stavy nebo pocity úzkosti. Všechny tyto příznaky by ale měly do 24 hodin od kousnutí vymizet.

Prevencí výskytu je udržovaný krátký trávník. „Zápřednice nejraději žijí na suchých úhorech a loukách, najdete je ale i na parkovištích a nesečených trávnících ve městech. V jižních částech Evropy, kde je tato zápřednice běžně rozšířená, žádnou paniku mezi obyvateli nevyvolává. Ani počet kousnutí není nijak vysoký. Lidé o nich vědí a jsou proto opatrnější," uvedl již dříve pro Deník entomolog Lukáš Spitzer.