Do Liberce pod Ještěd jezdí nejčastěji tramvají. A pak šup pod dráty na vrcholek. 1. července odpoledne to bude již dva a půl tisící výstup. A poslední.

Jaké to ale bylo před tím, než se zrodil Ještědman?

Asi je to v genech, nebo v nějaké jiné formě prokletí. Otec Jiřího Mánka byl profesorem na reálném gymnáziu v Turnově. Měl sice rád sport i turistiku, ale zemřel po návratu z koncentráku v r. 1946 a moc toho Jiřímu předat nestihl. Ale již jako malý jak viděl na dvoře hromádku hnoje, musel na ni vylézt nedbaje výprasku.

„Na výletě do Prachovských skal mi rodiče zakrývali oči, abych neviděl horolezce a nechtěl to někdy zkoušet. Nebylo to nic platné. Stejně to skončilo Zebínem, Sněžkou, Gerlachem, Triglavem, Mont Blancem a Kilimanjarem. Pražský Petřín a Everest vynechávám," směje se dnes Jiří Mánek.

NA JEŠTĚD!

Ještěd? Ještě ne, na ten bylo času dost. Až ve čtyřiašedesáti letech Jiří Mánek prohlédl a upřel zrak na Ještěd. Trochu jej k tomu i vyprovokovali. „Nelíbil se mi komentář profesora Nevrlého, že rekord 709 výstupů Lilly Flassak z roku 1937 již bezpochyby nikdy nebude překonán. Ale on se o to za celých těch 70 let nikdo ani nepokusil! Tudíž jsem se po operaci druhého kyčelního kloubu v roce 2005 rozhodl a na Nový rok začal," vzpomíná Ještědman.

Technicky ani fyzicky to nebyl problém. Výstupy se počítají od dolní stanice lanovky v Hanychově a nejkratší trasa pod lany je jen 1350 m s převýšením 400 m. Vylézt na kopec v průměru třikrát denně nebyl problém. „A jeden den, když měla přítelkyně narozeniny a potřeboval jsem touhu rozchodit, tak jsem vylezl sedmkrát," zase se směje.

KONKURENCE

Ale vyskytl se problém s konkurencí. Liberecký kardiak s trojnásobným bypassem Vladimír Ježek na doporučení lékařů již půl roku chodil na Ještěd a když se s Jiřím Mánkem na kopci seznámil, měl už přes 250 výstupů. Okamžitě pochopil, že má šanci rekord získat, protože Ještěd je přece liberecký kopec.

„Byl mladší a lepší než já, fyzicky a měl to i blíž. Než já dojel tramvají do Liberce, šel jsem poprvé nahoru a on již potřetí dolů, předběhl mě a šel odpoledne pracovat na zahrádku," vzpomněl rekordman. Leč Vladimír Ježek kvůli vážné nemoci musel skončit, dosáhl úctyhodných 1012 výstupů a pod vrcholem Ještědu má ve skalách malý pomníček. „Ale jsem mu vděčný, bez něj bych těch 1054 výstupů neudělal a skončil bych někde na 800 900."

A chodil dál, za deset let a šest měsíců (přesně) vystoupá na vrchol 2500krát. „Ale i můj rekord patrně vydrží jenom deset let. Od ledna pravidelně stoupá na vrchol rovněž jablonecký borec, Petr Spálovský a vypadá to, že svých předpokládaných 1200 výstupů letos dosáhne. Fandím mu a vážím si ho, protože přestože je trochu mladší než já, tak stále ještě na rozdíl ode mne pracuje a to je neskutečné. K tomu je potřeba už víc, než obyčejné bláznovství a ctižádost," smekl Ještědman.

HISTORIE VÝSTUPŮ NA JEŠTĚD

Jistý, dnes již neznámý občan z Hanychova prý na Ještěd vystoupil 6000 krát. Nějaký lesník prý byl na Ještědu ještě vícekrát, ale to se nepočítá, protože to bylo jednak v rámci zaměstnání, a také prý nebyl vždy až na vrcholu. Doložený je ovšem už první výjezd automobilem na vrchol, který absolvoval v létě 1902 liberecký továrník Theodor von Liebieg. V roce 1922 vykonal liberecký horolezec Rudolf Kauschka 12 výstupů za den a tento výkon byl překonán až v roce 1989 libereckým Čermákem s druhy v rámci výstupů na K-2, celkem 20 výstupů během 24 hodin. Následovali další borci a neuvěřitelných 24 výstupů za den dosáhl 19. září 2015 Radim Třešňák. Tradiční vynášení padesátilitrových sudů piva na vrchol dosahuje časů okolo 37 minut a to je již na hranici lidských možností.

Ze známé soutěže stovkařů vznikly další rekordy. Tuto mánii takzvaného ještědského bacilu začal před válkou liberecký tlouštík Adolf Trenkler, který chtěl pravidelným vystupováním na Ještěd shodit přebytečná kila. Každý stovkař měl v chatě na vrcholu půllitr se svým jménem a obdržel odznak za 100, 200, 1000, 5000 a 10 000 výstupů. Ten poslední nikdy nebyl udělen, ale stříbrný za 5000 celoživotních výstupů získala v r. 1937 liberecká Frieda Mandelíková.

V novodobé tradici dnes ještě každý stovkař dostane v hotelu na vrcholu také jedno pivo zdarma.

Jeden z ještědských rekordů 709 výstupů Lilly Flassak z roku 1937 stál za zrodem legendy o Ještědmanovi. 1. července 2016 vyjde Ještěd po 2500.