„Jedná se o závod série Mistrovství světa v downhill skateboardingu, kterého se účastní více jak sto padesát špičkových jezdců z celého světa,“ uvedla za pořadatele Zuzana Dobšíčková. Závody začínají už ve středu.

Závodníci pracují pouze s energií gravitace, proto se tyto disciplíny také nazývají jako gravity sports. „Během čtyřdenního závodu budou moci návštěvníci shlédnout jezdce ve čtyřech různých disciplínách a to v Longboard skateboardingu, Classic Luge, Streetluge a Dirtbike,“ vyjmenovala Dobšíčková.

Stojící jezdec na prodlouženém skatebordu může při správně ovládané stabilitě vyvinout rychlost až 90 km/h. V dispciplínách, při kterých leží na širším a větším prkně, jede i o deset kilometrů rychleji. Nejrychlejší disciplínou je Streetluge, kde jezdec může atakovat rychlost 110 km/h díky konstrukci prkna s více koly a výšce jen 3–5 cm nad vozovkou.

„Nejmladší závodní disciplínou je Dirtbike. Při sjezdu závodník stojí, stejně jako na longboardu, místo malých kol ze skateboardu však dirtbike využívá větší kola s nafukovací duší,“ vysvětlila Dobšíková. Dodala, že závod pořádáčeská asociace downhillových sportů – Czech Gravity Sports Association o.s., která je členem mezinárodní organizace IGSA (International Gravity Sports Association). To je garancí bezpečnosti akce jak pro závodníky, tak pro návštěvníky.

Loni za čtyři dny navštívilo Kozákov Challenge 2009 více než 2500 diváků, kteří zhlédli jízdy 122 jezdců z celého světa. Čeští závodníci si na světové scéně nevedou vůbec špatně. Navzdory nevelké členské základně se pohybují čeští jezdci na buttboardech okolo 30. místa ve světovém žebříčku. Do České republiky začaly downhillové sporty pozvolna pronikat na začátku nového milénia. V současné době se dělí na odnož bikeovou a skateboardovou.