Zastavovali auta a udělovali i vysoké pokuty. Akce spojila tentokrát Policii ČR a žáky základních škol Nová Ves a Železný Brod, Pelechovská. Cílem akce je začínat s prevencí od malých dětí. „Děti velmi dobře a rychle vnímají nebezpečí, které je může hrozit, a jsou schopné přenést získané informace i na své rodiče, prarodiče a další osoby,“ uvedla Ludmila Knopová, mluvčí policie.
Partnerem akce je Česká pojišťovna, která do akce dodala i reklamní předměty pro děti.
Policisté měřili rychlost projíždějících vozidel v úsecích nedaleko škol. Pro řidiče, kteří dodrželi stanovený limit, měly děti připraveny obrázky usměvavého autíčka. Řidiči, kteří rychlost překročili získali blokovou pokutu a obrázek zamračeného.
Na první stanoviště na Novou Ves se osobně dostavil Milan Fiala, starosta obce, který viděl, s jakým zápalem a snahou o nápravu schopností řidičů děti přistupují.
„Děti vyučujeme i v rámci dopravní výchovy. A tady vidí přestupky a následky v praxi,“ říká František Krajíc, zástupce ředitele ZŠ Pelechovská. Hrdinou čtvrté třídy se stal Jan Herbrig, který informoval německého řidiče jeho řečí o přestupku a výši pokuty.
Děti jsou přesvědčeny, že ony se tak špatně k účastníkům provozu chovat nebudou. Přesvědčení v nich snad vydrží dlouhou dobu a přispěje k ozdravení dopravy.
Policie s dětmi zkontrolovala 47 vozidel. Usměvavých autíček bylo rozdáno 35, zamračených 12. Celkový úhrn pokut se vyšplhal na 12 500 korun. Nejvyšší rychlost 90 km/h naměřili v Železném Brodě.