Najdou se výjimky, kde zdražovat možná budou. Přemýšlí o tom vedení samostatné Školní jídelny v České Lípě. Denně tu uvaří 1300 obědů, většinu pro Základní školu Špičák, ale i pro soukromou mateřskou školu nebo studenty dvou středních škol. „Naposledy jsme zdražovali loni v květnu, přemýšleli jsme o dalším navýšení na začátku kalendářního roku, nakonec jsme nezdražili. Teď se snažíme ceny udržet, jak dlouho to půjde,“ popsala ředitelka jídelny Marcela Brejchová.

Jídelna se snaží šetřit, kvůli tomu z jídelníčku skoro vymizelo drahé hovězí maso a ryby. „Když už něco z toho je, jedná se o potraviny, které jsme sehnali v akci nebo levnější varianty,“ popsala Brejchová. Velkým problémem je i cena ovoce a zeleniny. „Minulý týden jsme dělali okurkový salát, sehnat okurky za rozumnou cenu byl skoro akční příběh,“ dodala ředitelka samostatné jídelny.

Ceny obědů pro nejmenší děti tu stojí 27 korun, od 15 let věku si strávníci platí 38 korun. „Máme trošku horší situaci než klasické školní jídelny, protože platíme DPH, což vytváří další tlak na ceny,“ doplnila Brejchová.

Děti z Masarykovy základní školy v tanvaldském Šumburku si naberou tolik jídla, kolik chtějí.
Obslouží se samy, méně plýtvají. Děti v tanvaldské škole jedí jako v restauraci

Další oslovené školy zdražovaly obědy už na začátku školního roku. „Museli jsme přidat pár korun ke stravnému, a to kvůli rostoucím cenám energií a potravin. Nyní s tím vystačíme,“ přiblížil ředitel Základní školy ve Velkých Hamrech Martin Smola.

Podobné informace podal Deníku i ředitel Základní školy Broumovská v Liberci Martin Mikuš. „Na začátku školního roku jsme zvedli ceny obědů pro nejmenší děti o dvě tři koruny, u větších o čtyři,“ přiblížil.

Největší nárůst cen školních obědů zaznamenali v jídelně Základní školy Pelechovská v Železném Brodě taktéž na začátku školního roku. Rodiče si tam připlatí za oběd 6 korun, nejmenších dětí dají 30 korun, děti od 15 let 36 Kč.

Ani tady v současné době navýšení cen neplánují. „Do téhle ceny se stále vejdeme bez toho, abychom nějak drasticky měnili jídelníček. Nadále naše jídelna poskytuje vyváženou a zdravou stravu,“ přiblížil ředitel školy Milan Hlubuček.

Liberecká pekárna Bone Apetit. Sází na kvalitu, ceny pamlsků nahoru nešly.
Co ušetříte na krmivu, zaplatíte na veterině, říká majitelka pekárny pro psy

Například malá školní jídelna při Základní a mateřské škole v Plavech na Jablonecku má nastavený systém dodávek potravin od místních zemědělců i externích dodavatelů. Kupuje tak například brambory, ovoce a zeleninu. „A když něco dojde nebo se nevyplatí něco narychlo objednávat, dojedeme do místní samoobsluhy,“ pousmála se vedoucí stravování Bronislava Kopalová.

Spolu s kuchařkou Danou Mládkovou vymýšlí jídelníčky na další týdny. „Jídelníček sestavujeme i podle akčních letáků. Využíváme převážně lokální potraviny z plavské samoobsluhy,“ dodala Kopalová. Oběd pro nejmenší vyjde v plavské malotřídce na 30 korun, páťáci platí 34.

I tak je pro mnohé rodiče problém zaplatit dětem jedno teplé jídlo denně. Těm vedení škol a jejich jídelen pomáhá se žádostmi o dotace na obědy na Liberecký kraj nebo obecně prospěšnou společnost Woman for Woman.

O školní obědy zdarma roste zájem. Ilustrační foto
Děti nemají co jíst. Pomáhají školní obědy zdarma, zájem roste každým rokem

Krajský projekt Potravinová pomoc dětem zajišťuje ve školách a školských stravovacích zařízeních stravování pro děti ze sociálně a ekonomicky slabých rodin. „Smyslem je nejenom zajistit dětem pravidelnou stravu, ale také tímto způsobem zamezit jejich vyčleňování z kolektivu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

V tomto roce se do projektu zapojilo 73 škol a školek z celého Libereckého kraje. „Je zřejmé, že význam tohoto projektu se ještě zvýší v souvislosti se současnou hospodářskou situací, kdy lze předpokládat, že se do ekonomických problémů dostanou další rodiny. Těm chceme podat pomocnou ruku a nabídnout jejich dětem možnost školního stravování,“ dodal náměstek hejtmana pro školství Dan Ramzer.

Prostřednictvím programu kraj podpořil až 1 004 dětí a žáků. Cílovou skupinou jsou v tomto projektu děti ze sociálně slabých rodin ve věku 3 až 15 let navštěvující mateřskou školu nebo základní školu, případně víceleté gymnázium v rámci plnění povinné školní docházky.

Pomoc se zajištěním obědů dětí školou povinných nabízí i obecně prospěšná společnost Women for Women. Podle jejích dat je nyní přibližně 20 tisíc, ale potenciálně až 32 tisíc dětí v situaci, kdy si nemohou dovolit oběd ve školní jídelně. Za školní rok je tak potřeba zafinancovat 4 až 6 milionů obědů.

Společnost postupuje tak, že oslovuje samotné školy, které vybírají potřebné žáky a poté zasílá peníze přímo škole. Dětem je poskytována anonymita. Pokud ale oběd opakovaně propadne, je dítě z projektu vyřazeno.

Školní obědy jsou dotovány mnohdy i z vnitřních zdrojů. „Máme nato určen speciální fond, do kterého přispívá škola a město,“ vysvětlil ředitel Základní školy ve Velkých Hamrech Martin Smola.