„Výstava jen s podpisy na papírech by byla asi dost nudná. Já ale sháním podpisy na věci svázané s daným umělcem, hercem, filmem, zpěvákem či kapelou,“ přiblížil své plány Mikáska.

V členitých místnostech muzea, kam si lze již nyní prohlídku absolvovat po předchozí rezervaci, toho uvidí návštěvníci mnohé. Nejvíce hrdý je na originální pamětní list k dnes už kultovnímu seriálu Hra o trůny, který podepsali představitelé všech hlavnějších postav. „Zažil se mnou mnohé, ale už tam jsou všichni. Tak jsem ho zarámoval a je také v muzeu vystaven,“ ukazoval na svou chloubu.

Nejzajímavější jsou různé figurky a předměty k filmům, zvláště ze světa fantasy. A tak v jednom rohu stojí skřítek Dobby známý ze série filmů o mladém čaroději Harry Potterovy, v druhém zase nezaměnitelný E.T. mimozemšťan. V prosklených vitrínách mají místo další věrné figurky z mnoha fantasy filmů, Pánem prstenů počínaje, Hrou o trůny konče.

Zajímavé jsou i jiné předměty než figurky. Třeba věrná kopie helmy pána temna Saurona také z filmu Pán prstenů. Nechybí ale ani figurky či sběratelské předměty z Hvězdných válek, Jamese Bonda, Highlandera nebo Ramba. A pozor, vše podepsané autory, ke kterým se předměty a figurky vážou.

Dnes sedmačtyřicetiletý Josef Mikáska začal s lovem autogramů slavných lidí, když mu bylo 11 let. „Tehdy jsem si odnesl svůj první podpis Petra Muka. Po letech jsem se s ním znovu sešel v Praze, kde jsem provozoval na Národní třídě Klub X. Vyprávěl jsem mu, že jeho autogram je první v mé tehdy už rozrůstající sbírce,“ pousmál se sběratel.

Po sametové revoluci se otevřely dveře i do světa. „Tehdy vycházel časopis, kde byly zveřejňovány i adresy slavných hollywoodských herců. Sedl jsem a psal jsem si o podpisy.“ A tak mu do sbírky přibyla i první tři jména světových herců. „Najednou jsem držel v ruce podpisy Clinta Eastwooda, Johna Travolty a Woody Allen. Tehdy jsem věděl, že takových podpisů už bude jen přibývat.“

Jak jich opravdu přibývalo, začal přemýšlet, jak je představit lidem. Tak, aby neukazoval jen papírky. „A tak jsem vstoupil i do světa originálních předmětů k filmům. Od muzikantů zase chci mít podepsané desky, nosím sebou minimakety kytar, na které chci podpis. Tady je model parní lokomotivy z Harryho Pottera. Podpisy jsou na ní, na kolejišti.“

Některé z figurek mají podle sběratele daleko větší cenu, než v době jejího nákupu. „Je to i svým způsobem investice. Třeba sousoší princezny ze seriálu Hra o trůny vyšlo, jako jiné podobné předměty, v limitované verzi asi 300 kusů pro celý svět. Na youtube jsem viděl, že spousta majitelů ji nedokázala složit, hodně praskala noha jednoho z draků.“

David Roskovec restauruje i vyrábí vitrážová okna.
FOTO, VIDEO: V dílně na Železnobrodsku opravují vitrážová okna pro Křivoklát

Další místnosti v jeho muzeu jsou věnované hudbě. Návštěvník tu najde alba a suvenýry s podpisy světových umělců od Erasure po Metallica. „To je asi moje nejoblíbenější část sbírky. Mám rád hudbu většiny modernějších žánrů od Beatles dále,“ pokyvoval.

Díky lásce k hudbě a spoustě známostí, které si při honbě za podpisy slavných nadělal, se dokonce přednedávnem přichomýtl i k natáčení videoklipu uznávané americké zpěvačky a skladatelky LP. Klip vznikal v Praze a známá Josefa Mikáska pracovala ve filmovém štábu „Potřebovali zahrát trochu vyšinutého sběratele podpisů. Říkám: to nemusím hrát, to je můj život. A tak jsem sbalil rodinu, zahráli to a už se těšíme na klip, který by měl mít premiéru snad za pár dní,“ pochlubil se.

PopCulture muzeum v Jilemnici je v současné době otevřeno jen pro objednané zájemce. Během měsíce se to ale má změnit. „Chybí nám bar s občerstvením, to musíme dotáhnout. Součástí muzea pak bude i prodejna suvenýrů vztahující se k pop kultuře. Budeme pořádat besedy se známými osobnostmi, a to i zahraničními. Rád bych, aby se na sále muzea odehrávaly i exkluzivní koncerty pro pár diváků,“ plánoval Josef Mikáska.