Zakoupit jízdenku na autobus či tramvaj pomocí zaslání SMS zprávy. Takovou službu zavedl pro své cestující Dopravní podnik města Liberce počínaje pondělkem tohoto týdne.

V Jablonci tomu tak není a nebude. Podle generálního ředitele ČSAD Jablonec Luboše Wejnara, je tato služba pro padesátitisícové město zbytečná.
„Zakoupit jízdenku přes mobilní telefon lze například v Praze a v krajských městech,“ upozornil Luboš Wejnar.

Jízdenky v Jablonci nedostupné nejsou

Podle něj je tato služba nezbytná ve městech, kde se těžko shánějí papírové jízdenky a někdy je prakticky nemožné je zakoupit.

„To však není náš případ. Cestující, kteří nemají jízdenku, mají možnost si ji zakoupit u řidiče. Ten má k dispozici nejen základní jízdné na třicet minut, ale také šedesátiminutové a jednodenní jízdné jak pro dospělé, tak i dětské cestující,“ vysvětlil generální ředitel s tím, že u řidiče jsou však jízdenky o dvě koruny dražší.

Jablonec je také specifický tím, že nástup do autobusu je možný pouze předními dveřmi.

Oproti Liberci či Praze by revizor, který v jabloneckých prostředcích provádí kontroly namátkově, neměl smysl.

Nová služba jen při cestě tramvají

O novinku v podobě získání jízdenky přes SMS však Jablonečtí nepřijdou. Kdo chce této služby využít, může na své cestě tramvají z Jablonce do Liberce.

„Stačí poslat SMS s textem: LIB na telefonní číslo 9020620 cena SMS jízdenky je dvacet korun a platí vždy šedesát minut,“ uvádějí webové stránky Dopravního podniku města Liberce.

SMS jízdenky pro jablonecké cestující se však prodraží. Levnější variantou je čipová karta Opuscard.

Díky spuštění integrovaného tarifu IDOL na území celého Libereckého kraje mohou cestující cestovat na jeden cestovní doklad (elektronickou peněženku) v rámci celého Libereckého kraje.

V jablonecké městské hromadné dopravě vyjde dokonce jízdenka zakoupená přes čipovou kartu Opuscard o dvě koruny levněji.

Chtěli byste si kupovat jízdenky přes mobil?

Místo jízdenky stačí v Liberci telefon

Blíž k mladým lidem, kteří si už komunikaci bez mobilu či internetu neumějí představit, vykročil Dopravní podnik města Liberce. Jízdenku si od pondělí 9. listopadu mohou cestující koupit formou SMS.

Jízdenka do autobusů nebo tramvají veřejné dopravy v Liberci není od pondělí pouze papírová. Dostala také svou virtuální podobu.

Dopravní podnik zavedl totiž službu, díky které si budou moci lidé koupit jednotlivé jízdné s pomocí SMS zprávy ze svého mobilu, anebo formou elektronické peněženky. K tomu, aby služba lidem fungovala, je třeba ji aktivovat v mobilním telefonu.

„Je to modernější systém kupování jízdenek a je také bližší mladým lidem,“ vysvětlil ředitel Dopravního podniku města Liberce Jiří Veselka. „SMS jízdenky i jízdenky, zakoupené přes elektronickou peněženku, budou platit pouze v prostředcích dopravního podniku a na území města Liberce,“ dodal.

Tak se například lidé, kteří by si chtěli formou SMS koupit jízdenku z Liberce do sousedního Jablonce nad Nisou, budou muset připravit na to, že jim jízdenka, koupená přes mobil, bude platit jen do Proseče nad Nisou. Dál ne.

Mobilní telefon použijí i ti cestující, kteří by si chtěli pořídit elektronickou peněženku. Tu si jednoduše do svého mobilu nainstalují.

SMS jízdenka bude mít zpoždění

SMS jízdenka přijde cestujícího na 20 korun, což je o 4 koruny více, než kdyby si koupil papírový lístek v trafice nebo v automatu. Je to ovšem stejná cena, kterou by zaplatil každý při koupi jízdenky u řidiče.

„Cena jízdenky v sobě zahrnuje jak sumu za samotné jízdné, tak i naše náklady, tedy to, co nás provozování této služby stojí,“ podtrhl Jiří Veselka s tím, že SMS jízdenky jsou pro dopravní podnik levnější, než kdyby mělo vedení podniku do všech autobusů a tramvají koupit automaty.

„Máme 100 autobusů a 60 tramvají. Jeden přístroj na vydávání lístků stojí zhruba 200 tisíc korun. Vybavit všechny naše vozy automaty, by bylo nad naše síly,“ zdůraznil ředitel podniku.

SMS jízdenka dorazí přes operátora cestujícímu na mobilní telefon zhruba do 2 minut po jejím objednání. Je to schválně o něco později, aby si totiž cestující nemohl koupit jízdenku až ve voze, když uvidí revizora.

„Cestující musí mít jízdenku v mobilu už při vstupu do autobusu. Jinak jedou načerno,“ řekl koordinátor projektu SMS jízdenka Tomáš Krebs.

Jak doplnil, revizoři budou vybaveni zvláštními krabičkami, jimiž budou moci zkontrolovat v mobilu cestujícího, zda si skutečně jízdné předplatil.

Službou SMS jízdenky se Liberec zařadil mezi několik dalších měst v republice, která toto virtuální jízdné používají. Podobná forma kupování jízdného už funguje například v Praze, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a Ostravě. V Praze ovšem stojí elektronická jízdenka stejně jako papírová, takže tam ji lidé hodně využívají.

K revoluci v jízdném láká lidi Lenin

Novou formu jízdného propaguje dopravní podnik na letáčcích, na jejichž čelní straně je zobrazený sovětský komunistický diktátor Lenin, který s mobilem v ruce vyzývá lidi k revoluci (v dopravě). „Když revoluce, tak v listopadu,“ hlásá na letáku.

Podrobné informace o nové službě dopravců a platbách naleznou lidé taky na webových stránkách www.dpml.cz a www.dzone.cz.

Základní SMS jízdenka za 20 korun platí celou jednu hodinu. Datová jízdenka přes elektronickou peněženku platí 40 minut a cestující za ni dá 16 korun, tedy stejnou cenu jako za papírovou.

Jízdenka začne platit až ve chvíli, kdy cestujícímu přijde na mobil. Do autobusu nebo tramvaje musí nastoupit už s tímto potvrzením v mobilu.

autorky Lenka Brabencová a Zuzana Minstrová