Novinka cílí hlavně na příležitostné cestující, kteří jízdu tramvají nevyužívají pravidelně a předplatné se jim tolik nevyplatí. Platba kartou je samozřejmě výhodou i pro turisty. Odbavovací zařízení umožňuje komunikaci prostřednictvím čtyř jazyků. Použití bezkontaktní platební karty je rychlé, bezpečné a pohodlné. Cestující nemusí dopředu shánět jízdenky v předprodejních místech či hledat na zastávce automat.

LIDÉ JSOU SPOKOJENI

Ostatně tento model už dopravní podnik zkoušel na libereckých linkách od září minulého roku. Ostrý provoz začal o měsíc později. Ohlas ze strany cestujících je možné dokumentovat četností používání. „Zatímco v prvních 4 měsících loňského roku bylo takto prodáno zhruba 5 000 jízdenek, letos za stejné období evidujeme již skoro 28 tisíc transakcí," vysvětluje Luboš Wejnar, ředitel DPMLJ.

UŠETŘÍ PENÍZE

Kromě stacionárního automatu na prodej jízdenek na terminále MHD v Liberci jsou zatím příslušným zařízením vybavena vozidla městských libereckých tramvajových linek číslo 2 a 3. Bezkontaktní platba v plné míře nahrazuje klasickou papírovou jízdenku. Dopravní podnik tak ušetří na tisku jízdenek, distribuci a na odměnách externím prodejcům.

„Každé rozšíření bezkontaktních plateb v dopravě vítáme," řekl Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro ČR a SR. „Toto řešení je unikátní v tom, že díky lince mezi Libercem a Jabloncem můžeme tento nový způsob plateb přinést obyvatelům dalšího města," dodal.

POČÍTÁNÍ

DPMLJ bude provádět automatické počítání osob v tramvaji do Jablonce. Toto měření žádným způsobem neovlivní komfort cestujících. Čidla umístěná nad dveřmi budou počítat nástup a výstup osob. Data mohou být využita například pro porovnání počtu odbavených cestujících vůči těm reálně přepravovaným.