„Pohodového závodu pro dvojice i jednotlivce se každoročně účastní několik desítek závodníků. Letošním účastníkům přálo počasí a z Dolánek u Turnova, kde probíhal start, vyrazili na koloběžkách v doprovodu sluníčka,“ přiblížila Denisa Albaniová z pořádající agentury SunDisk.

Účastníci museli zdolat nejen trasu na Malou Skálu po úseku cyklostezky Greeenway Jizera, ale cestou se navíc zastavit v povinném depu v Křížkách a doplnit tekutiny v podobě půl litru piva. „Udělali jsme možná chybu, že jsme si nevzali nějaké ochucené nealko, to bychom totiž aspoň doplnili cukry,“ komentovala závodnice Melanie Koudelková.

Ilustrační foto
Šance pro dlužníky. Město Jablonec se připojilo k Milostivému létu

Ta se svým partnerem Tomášem absolvovala závod po třetí a od začátku bylo jasné, že bojují o vítězství. Ještě na Žluté plovárně, kde vyměnili závodníci koloběžky za kanoe, kajaky či paddleboardy, byli s přehledem první. Nakonec je ale z prvenství sesadili Martin Bauer mladší a starší, jednatelé společnosti Sundisk.

Ti se jako tým zúčastnili závodu vůbec poprvé. „V kánoi jsme spolu seděli možná po čtyřiceti letech,“ smál se v cíli Martin Bauer starší. Během devítikilometrového úseku z Malé Skály zpět do Dolánek dokázali, že vodáctví mají opravdu v krvi.

Ilustrační foto
Průtah Jabloncem opět řídí semafory. Chodci to vítají, řidiči se obávají kolon

Jednoznačně nejbojovnější závodníci letošního ročníku se stala Radka Bukovská, která na závod přijela až z Beskyd. „Přijela jsem už potřetí. Mám tuhle akci moc ráda, nemusím nic řešit, jedu na koloběžce, vyměním za paddleboard a pokračuji,“ uvedla. V letošním roce si navíc závod Tamzpátky neplánovaně ztížila. „Vzala jsem si paddleboard bez ploutvičky, takže nedržel směr a neustále zahýbal,“ dodala s úsměvem trojnásobná vítězka v kategorii ženy jednotlivci.

Kromě závodu proběhl i klasický rituál k Zamykání Jizery, při němž si otužilci převzali symbolický klíč od řeky z rukou vodáků. Nyní tak řeka patří jim, a to až do zahájení další vodácké sezóny v příštím roce. „Letošní Zamykání Jizery se opravdu vydařilo. Nejenže bylo krásné počasí, ale i řeka je průzračně čistá,“ okomentoval Martin Bauer mladší.