Rodina Malíkova dorazila do Jizerských hor první únorovou sobotu. „Počasí nám bohužel vůbec nevyšlo. Vždyť snad pořád prší. Dříve jsme rádi jezdili na vlek v Zásadě, ten je ovšem zavřený. Naštěstí jsme si zalyžovali na Tanvaldském Špičáku,“ popsal Petr Malík.

Právě obyvatelé metropole houfně navštěvují v tento čas horská střediska. Letos tomu není jinak, musí se ale přizpůsobit teplému počasí. Menší a většinou i levnější vleky totiž nejezdí. Nebo nenabízejí úplně zimní podmínky. Třeba na vleku Filip ve Smržovce hlásí pouhých 30 centimetrů převážně technického sněhu. V pátek dopoledne vlek stál a na svahu nikdo nebyl.

Například oblíbený vlek Dráček v Alšovicích, který je vyhledávaný převážně rodiči s malými dětmi, jel letošní zimu jen pár dní. Tady totiž nemají zasněžování. Ski centrum Zásada přerušil provoz už v úterý 6. února. Areál Ski Plavy se letošní zimu ani nerozjel.

Lépe je ve vyšších polohách a ve velkých střediscích. Díky technickému sněhu jsou v provozu všechny sjezdovky ve SkiAréně Jizerky. Ta propojuje areály na Tanvaldském Špičáku, Severáku a v Bedřichově. „Na Bedřichově už máme omezený provoz, prší, sníh taje. Netušíme, jak a zda udržíme provoz na dalších sjezdovkách. Nejlepší podmínky teď nabízí Tanvaldský Špičák,“ popsal za provozovatele arény, společnost Ski Bižu Petr Bažant.

V pátek přerušil provoz ski areál Detoa jen kousek od sjezdovek na Tanvaldském Špičáku. „Je nám to líto, ale větru, dešti nedokážeme poručit. Je to fakt zvláštní únor,“ sdělil provozní areálu Vít Popr.

V sezóně pokračuje horský resort Rokytnice nad Jizerou. Areál letos změnil majitele, kterým se stala investiční skupina, zaměřená především na stavbu rezidenčních projektů. Ta koupila stoprocentní podíl od dosavadního majitele TJ Spartak Rokytnice. „Sněhové podmínky jsou u nás v resortu stále dobré,“ informuje provozovatel na svém webu.

Richard Valoušek, mluvčí ČEZ Jizerská 50. FOTO: archiv Richarda Valouška
Zrušená Jizerská 50: Měli jsme slzy v očích, přiznává organizátor

Ostatně, nový majitel plánuje v příštích letech rozsáhlé investice do zázemí zdejších sjezdovek.

Sjezdovky jsou v provozu i na Ještědu, i když i tady dochází k omezování. Dobrou zprávou je, že na víkend budou v provozu sjezdovky na jižních svazích Ještědu.

Otevřená je i páteřní sjezdovka na Skalce. „Obleva dává svahům zabrat. Teď budeme řešit provoz lanovky na Černý Vrch, tam je ta situace nedobrá,“ doplnil Jakub Hanuš ze společnosti Tatry Mountain Resorts, která má ještědský areál v pronájmu.

Netypická únorová obleva zavřela kvůli bezpečnosti i černou, tedy nejprudší, sjezdovku v Harrachově na Čertově hoře. Ostatní, tedy dvě červené a jedna modrá, jedou. „Těžíme z toho, že v Harrachově jsou meteorologicky přece jen nižší teploty než v jiných střediscích. Sjezdovku vedle mamutího můstku se podařilo udržet v provozu i v mimořádně teplé zimě 2013/14, kdy se ve většině zimních středisek v Libereckém kraji vůbec nelyžovalo,“ doplnil Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov.

V provozu jsou obě lanovky, tedy na Čertovu horu i Rýžoviště. „Momentálně je v Harrachově nejvíce turistů z Německa díky prázdninám v Berlíně,“ doplnila mluvčí harrachovské radnice Hana Veselá.

Bedřichovský hoteliér František Jelínek se v mládí úspěšně účastnil běžkařských závodů. I v zahraničí.
Mám k Jizerské 50 krásný vztah. Teď malinko krvácím, říká hoteliér z Bedřichova

Teplé počasí a déšť trápí i milovníky běžeckého lyžování. V zimě upravované tratě zmizely v teple a dešti v okolí Rychnova u Jablonce nad Nisou, Skuhrova i Smržovky. Ostatně, mimo provoz je i oblíbená sáňkařská dráha od rozhledny Černá Studnice do Smržovky.

Minulý týden kvůli počasí dokonce organizátoři zrušili 57. ročník legendární ČEZ Jizerské 50. Situace s počasím mrzí o to více, že před několika lety byl přesunut termín konání závodů z ledna na únor.

„Velmi špatná předpověď, kterou nám experti z ČHMÚ v sobotu minulého týdne potvrdili v podstatě s jistotou, byla potvrzením toho, že letošní ročník nebude možné uspořádat ani na upravených či zkrácených trasách. Byl to smutný okamžik, když jsme seděli s celým organizačním týmem a po ortelu meteorologů jsme neměli odvahu vyslovit finální rozhodnutí, které ale bylo všem jasné. Byl to smutný okamžik a řada z nás měla slzy v očích,“ popsal mluvčí závodu Richard Valoušek.