Zmarem skončily veškeré snahy organizátorů ČEZ Jizerské 50. Vzhledem ke stále vážné epidemiologické situaci nedostali od ministerstva zdravotnictví výjimku na konání závodu amatérů. Naopak jásat mohou účastníci z řad profesionálů, kteří jsou pravidelně testováni. Ti v rámci Jizerské 50 pojedou v pátek 12. února Benzina Orlen Sprint a o dva dny později hlavní závod na 50 km, při kterém budou sbírat body do celkového pořadí seriálu Visma Ski Classics.

„Elitní závod je součástí čtyř nejvýznamnějších závodů v mezinárodním seriálu dálkových běhů na lyžích, a jde tedy o významnou sportovní akci s mezinárodním přesahem,“ stojí ve vyjádření ministerstva.

Sportovní událost ale byla odjakživa spojena i s účastí amatérských běžců na lyžích neboli „hobíků“. Pro ně si organizátoři připravují variantu virtuálního závodu, na který jsou automaticky přihlášení všichni, kteří se stihli zaregistrovat do 54. ročníku. Přihlásit se mohou i noví zájemci.

„Pro závodníky jsou připravené startovní balíčky s křišťálovou medailí, pamětní medailí, startovním číslem a dalšími dárky, které budou rozeslány přímo k nim domů,“ popsal Richard Valoušek z organizačního týmu. Otevře se i kategorie pro ty, kteří zrovna nemohou vyrazit na běžky, ale rádi tráví čas aktivně a na čerstvém vzduchu.

Pro pořadatele 54. ročníku Jizerské 50 představuje celá situace čáru přes rozpočet. Mají vyrobená startovní čísla, medaile a naprostou většinu dalšího materiálu pro závod. „A nejen to, po celý rok závody připravuje několikačlenný tým včetně sekretariátu, podílíme se na financování tratí i umělého zasněžení stadionu a na komunikaci celé akce,“ vysvětlil ředitel Ski klubu Jizerská 50 Martin Koucký.

Aby mohli pokračovat v tradici Jizerské 50 v dalších letech, neobejdou se bez pomoci státu. Pořadatele čekají jednání s Národní sportovní agenturou o výši kompenzace. „Vzhledem k pokročilé fázi příprav, kdy jsme do rozhodnutí ministerstva museli mít připravené takřka vše pro závod, je pro nás existenční otázkou jednání se státem o formě a výši kompenzace. Je to kritická situace. Věříme, že stát nenechá amatérský sport na holičkách a pomůže mu v tomto finančně vyčerpávajícím období,“ shrnul za organizátory David Douša s tím, že finančně jsou v hlubokém mínusu.

Pořadatelé finalizují pravidla virtuálního závodu, který bude i součástí tzv. Worldloppet Virtual Racing League. Do ní se už zapojila řada závodů po celém světě. „Letošního ročníku se tak budou moci zúčastnit zájemci z celého světa bez nákladného cestování. Nabízí se tedy otázka, nepadne-li rekord v počtu účastníků virtuálního závodu tak, jako loni padl účastnický rekord přímo v Bedřichově,“ podotkl Valoušek.