„Celkově je pryč 6 700 registrací do všech závodů, zbývá tedy zhruba tisíc míst. Zcela naplněna je už startovní listina ČT Jizerské 10, brzy budou i další závody,“ přiblížil mluvčí závodu Richard Valoušek.

Měsíc před akcí hlásí organizátoři další změnu. Úvodní den programu Jizerské 50 se v Bedřichově dočká menší změny v časovém harmonogramu. Kompletní páteční program včetně registrací odstartuje o hodinu dříve, než bylo původně naplánováno. Změna se nejvíce dotkne dětských závodů (začátek 9 hodin) a účastníků Bedřichovské 30 (12 hodin).

„Závodníci však nemusejí mít strach také registrace začnou o hodinu dříve, a na všechno tak bude dostatek času. A účastníci třicítky budou mít díky změně delší dobu světlo při dojezdu závodu,“ vysvětlil Valoušek. Dříve začne i sprint a slavnostní zahájení včetně historických lyžníků. Novinkou pro fanoušky běžeckého lyžování bude, že finále sprintu odvysílá v přímém přenosu Česká televize.

Takhle se závodilo v minulých letech

Bedřichovští očekávají, že během Jizerské 50 bude obec opět plná. Podle statistik a předpokladů do ní zamíří na sedm tisíc závodníků a na deset tisíc diváků. Přímo v obci je více než dva tisíce lůžek, další účastníky absorbují penziony a hotely v okolí ať už v Josefově Dole, Janově, v Liberci či Jablonci. Bedřichov se dostane doslova do obležení. Tomu odpovídají i bezpečnostní a dopravní opatření. Během Jizerské 50 dojde opět v určitých hodinách k omezení dopravy. V této době projedou pouze vozidla s povolením k vjezdu a dopravní obsluha.

„Všechna vozidla budou moci libovolně z obce vyjet, ale vjezd bude umožněn pouze držitelům povolení k vjezdu, parkování na vlastním pozemku,“ doplnil starosta Bedřichova Petr Holub. Povolenky se vydávají na obecním úřadě a v Infocentru Bedřichov. Omezení dopravy trvá vždy jen několik hodin v sobotu a v neděli.

Ostatně něco podobného si v Bedřichově vyzkoušeli už o uplynulém víkendu. V neděli do horské obce zamířily takové davy lyžařů, že obec museli pro motorová vozidla uzavřít. „V obci máme patnáct set parkovacích míst, v neděli bylo vše obsazené,“ přiblížil starosta.

Do obce najížděly stovky automobilů i poté, co informační tabule hlásily počet míst k parkování nula. „Taková situace tady nastává každou zimu několikrát, ale především o Vánocích nebo právě při konání Jizerské 50,“ popsal Petr Holub. Dopravní situaci ještě vyhrotil oblíbený noční závod s čelovkami Night Light Maraton, který přilákal tisícovku závodníků. Mezi přihlášenými závodníky 52. ročníku Jizerské 50 jsou i účastníci z exotických zemí, jako jsou Kapverdy, Filipíny nebo Indie.

Už v létě zmizel ze stadionu v Bedřichově objekt skiservisu. „Na jeho místě stojí nová modulární budova, kam se přesunulo veškeré zázemí, tedy jak skiservis, tak organizace závodů,“ informoval Holub. Před několika lety obec připravovala obří projekt přestavby areálu stadionu. Ten ale padl. „Projekt byl odhadován až na 150 milionů korun. Stadion by se podle něj zastavěl tak, že by nebyl možný start Jizerské 50, jak jej známe dnes,“ vysvětlil starosta Bedřichova.