Vedle medailí pro každého účastníka a ve stříbře pro vítěze se připravuje i speciální Price money za prémii na 30. kilometru hlavního závodu. „Prémii budeme prvním třem závodníkům a závodnicím předávat ve zlatě, v podobě zlatých investičních mincí Český lev,“ informovala mluvčí mincovny Lenka Klimentová.

Česká mincovna letos účastnické medaile závodníkům razí už počtvrté. Medaile je balená v magnetickém blistru, který má zelenou barvu. Autor, kterým je opět akademický sochař Jiří Dostál, na líc medaile umístil motto NEBĚŽÍM SÁM/SAMA. To v sobě nese nejen myšlenku kamarádství a partnerství, ale i smyl pro fair play. Číslovka na rubu je nejen délka hlavního závodu Jizerské 50. Medaile jsou neprodejné a získá je jen účastník závodů, najde je ve startovním balíčku. Medaile v ryzím stříbře obdrží čeští vítězové.

„Velmi si ceníme vzájemné spolupráce s Českou mincovnou, která přináší účastníkům závodů ČEZ Jizerské 50 nezaměnitelnou vzpomínku v podobě pamětní medaile. Samotní závodníci se na tuto speciální odměnu dopředu ptají a zajímají se, jak bude tentokrát vypadat,” řekl Richard Valoušek z pořádající agentury Raul.

Jizerské hory.
Jak pomoci cestovnímu ruchu v Jizerkách? Na to hledají odpovědi univerzity

Mincovna si připravila i další novinku. Ve jejím stánku s hravými aktivitami na stadionu v Bedřichově se lidé také mohou prostřednictvím filmové smyčky přenést do výroby oběživa a podívat se, jak se razí české peníze. První mincí, kterou v Jablonci v roce 1993 vyrobili, byl padesátihaléř. Tento hliníkový peníz nakonec pozbyl platnosti a upadl v zapomnění. „Ale na hliníkové české peníze jsme mysleli v souvislosti s Jizerskou padesátkou. Máte je doma ještě uložené v kasičce hliníkové mince? Najděte je! Při závodech jimi můžete nostalgicky zaplatit drobné občerstvení v našem stánku,“ podotkla Klimentová.

Podle ředitele České mincovny Stanislava Bachtíka medailí z obecného kovu razí na lisech pro oběživo přes osm tisíc kusů. Sto kusů medailí ve stříbře zhotoví lisaři na specializovaném pracovišti pro ražbu drahých kovů. Tam si také při slavnostní ražbě přišli první kusy vyrazit kmotři letošní ražby, a to olympionička a bronzová mistryně světa v běhu na lyžích Alena Bartošová, primátor Jablonce nad Nisou Miloš Vele a starosta Bedřichova Petr Holub. „Jizerskou padesátku vnímám jako mimořádnou sportovní akci, protože se při ní potkávají jak amatéři tak profesionální běžci. Jde o ojedinělou událost nejen v regionu ale i v celé republice,“ poznamenal při ražbě primátor Miloš Vele. Jako obrovský zážitek považuje možnost razit a být kmotrou medaile i Alena Bartošová. „Na sklonku života razím medaile pro závodníky, je to neopakovatelný moment být při tom,“ svěřila se bývalá běžkyně na lyžích.

Alena Bartošová (ZOH Sapporo 1972 a Innsbruck 1976, MS Falun 1974) při letošní Jizerské 50 vede firemní štafetu v barvách České mincovny. A ne ledajakou. Čtyřlístek závodnic spolu v roce 1984 získal v Sarajevu stříbrnou olympijskou medaili ve štafetě 4×5 km. „Máme ještě další štafetu, kterou pojedou naši zaměstnanci. Naši lidé startují i na třicítce či v hlavním nedělním závodě,“ doplnila za mincovnu Monika Patková z korporátního oddělení. Na závodní atmosféru se opět velmi těší a věří, že se příroda umoudří a nasněží.