Omezení kvůli opatřením proti šíření koronaviru hlásí legendární závod Jizerská 50, když se osobně mohou zúčastnit jen profesionálové. Hobby běžkaři si závod mohou zajet jen virtuálně. Změny hlásí i doprovodná jablonecká akce Jizerská 50 Padesátkrát jinak. Druhý ročník akce se letos ponese v duchu světla, individuálních procházek po Jablonci a internetu. Akci pořádá organizace Jablonec jinak a TJ Sokol Jablonec.

„Hledali jsme způsob, jak celou akci nezrušit. Přesouvat ji pouze do online prostoru se nám také nechtělo. Jsme toho názoru, že dnes už jsou lidé z velkého množství online produkce unaveni,“ přiblížila Zuzana Slámová za organizátory.

A jak bude Jizerská 50 padesátkrát jinak letos vypadat? Od čtvrtka do neděle 11. až 14. února centrum Jablonce zaplaví světlo. Jedenáct umělců společně s místními organizacemi rozsvítí Jablonec svými instalacemi.

Jizerská 50 padesátkrát jinak na facebooku

„Těšit se můžete na instalaci od výtvarnice a ilustrátorky Zuzany Oipook, na světelnou sochu od Josefa Koblice nebo pouličního umělce SAONa. Zapojí se i místní organizace. Své místo v mapě bude mít Muzeum skla a bižuterie, Sokolovna, Klub na Rampě nebo továrna GB Beads,“ popsala připravovanou venkovní světelnou galerii dramaturgyně Anna Strnadová.

Každý umělec téma Jizerské 50 pojal po svém. Někdo se inspiroval jedinečným místem Jizerských hor, kde závod probíhá, jiní nahlédli do historie závodu nebo se zaměřili na samotné závodníky a jejich prožitky při běhu.

Diváci budou mít možnost si na začátku února individuálně instalace projít. Umístění děl najdou na mapce, která bude ke stažení na webu www.jizerska50jinak.cz nebo si ji mohou vyzvednout v okénku La kavárny a Sokolovny ve dnech 11. – 13. února. „Každý si instalace bude moci projít individuálně dle mapy. Nikde není uvedený přesný čas začátku prohlídky, nemělo by tedy docházet k většímu shlukování osob,“ doplnila Slámová.

Další program bude probíhat online. „Některé body programu, jako malá divadla pro děti nebo čtení z knihy Jizerská 50 s Davidem Vávrou a Markem Hilšerem, jsme museli vynechat úplně. Pokud se vše podaří domluvit, Kupé v sokolovně (v lese) s Ondřejem Cihlářem a Petrem Prokopem proběhne online. V jednání je Televize Naživo,“ upřesnila změny v programu další organizátorka Jitka Skalická.

Loni měli nabito

V loňském roce měla akce Jizerská 50 padesátkrát jinak v Jablonci premiéru. Vzhledem k tomu, že ještě nepanovala současná protiepidemická nařízení vlády, byla dalece obsáhlejší.

Po celou sobotu 8. února ve městě probíhal doprovodný program. Zapojilo se téměř třicet organizací, do počtu kulaté padesátky se pak na mapu vešla zajímavá místa Jablonce, které turistům ukázal architekt, divadelník a dlouholetý závodník Jizerské 50 David Vávra.

Centrem dění byla jablonecká sokolovna. Návštěvníky vítala kavárna ve foyer s živou hudbou, pro děti byl v malé tělocvičně připraven parkour, pro dospělé zase třeba výstava fotografií Sokol.

Hlavní závod Jizerské 50 v roce 2020

Sdružení Mjölk architekti na jeden den zprovoznilo místní saunu. A odehrál se tu jedinečný kulturní program připravený jak pro turisty, tak místní. Divadelní hra Slzy ošlehaných mužů o slavné lyžařské dvojici Hanče a Vrbaty od souboru Vosto5 byla vrcholem celého dne.

Navečer odstartoval v centru města běžkařův průvod městem. „Velká loutka běžkaře provedla zájemce po nejzajímavějších místech Jablonce. Tyršovy sady se staly závěrečnou rovinkou s performance místní taneční skupiny Parau Parau. Jedno ze zastavení bylo i v bývalých jabloneckých městských lázních,“ připomněla Anna Strnadová.