Druhý únorový víkend se do Bedřichova sjedou hobby běžkaři i elitní závodníci z celého světa, aby se zúčastnili tradičního závodu Jizerská 50. Bude jich na osm tisíc, závody si nenechají ujít další tisíce návštěvníků. Malou horskou obec tak zaplaví stovky automobilů. Počet je ale zastropován.

V Bedřichově je totiž možné během Jizerské 50 parkovat pouze na oficiálních parkovištích nebo na stáních, která patří ubytovacím zařízením. Kdo si s předstihem nezakoupil parkovací místa v obci, už tak neučiní. Na sobotu 8. i neděli 9. února je totiž parkovné už zcela vyprodané. „Nikdo nemusí mít obavy, že se nedostane na start. Z Liberce i Jablonce pojede do Bedřichova posílená autobusová doprava, kterou mají závodníci v sobotu a v neděli zdarma. Jízdenku na autobus obdrží přímo ve startovním balíčku,“ popsal mluvčí závodu Richard Valoušek.

Závod Jizerské 50. Neděle 10. února
Během ČEZ Jizerské 50 poznají fanoušci i závodníci Jablonec

Na velké manévry v obci mezi Jabloncem a Libercem se musí ale připravit i místní obyvatelé a další návštěvníci horského střediska. Jak v sobotu, tak v neděli v době od 6 do 10 hodin úplně uzavřou vjezd do obce v úseku od křižovatky u Pensionu Hela přes Bedřichov až k České chalupě. „Jen vjezd ke sjezdovému areálu Malinovka od Jablonce bude umožněn po celý den,“ doplnil starosta Bedřichova Petr Holub. V tento čas budou moci všechna auta libovolně z obce vyjet.

V obci je zakázáno zastavovat pod pokutou 2000 korun.

O Jizerskou 50 je letos enormní zájem, na královskou 50kilometrovou trať zbývá posledních sto míst. On-line registrace končí v neděli 26. ledna. Závod na 10 kilometrů je kompletně vyprodaný už od října. Desítky volných registrací zbývají na třicítku a pětadvacítku, stejně tak místa na dětských závodech rychle mizí.

„Hranice osmi tisíc lyžařů během celého závodního je nyní velmi blízko. Takové účasti se ještě tradiční podnik netěšil,“ doplnil Richard Valoušek.

MINCE Z JABLONCE

Jizerská 50 ještě neodstartovala, už ve čtvrtek tohoto týdne se však v České mincovně naplno rozjela ražba medailí připomínajících padesátileté výročí tragické expedice Peru 1970, na jejíž památku se legendární závod jede jako její memoriál.

Účastníci legendárního závodu Jizerská 50 získají unikátní medaili připomínající 50. výročí tragického konce československé Expedice Peru 1970. Mince se nedostane do běžného prodeje.
Každý účastník Jizerské 50 dostane unikátní medaili. Připomíná Expedici Peru

Slavnostního zahájení ražby se v České mincovně zúčastnili nejen zástupci mincovny, měst Liberec a Jablonec či samotného závodu, ale i dva kmotři medaile, mnohonásobní účastníci Jizerské 50 Ladislav Míka a Ivan Jaksch, oba členové Klubu Mistrů Jizerské 50. Oba mají za sebou už 52 startů. „Letos se nemohu zúčastnit, mám po operaci kolene, nedal bych to,“ sdělil Ladislav Míka. Naopak jeho dlouholetý přítel i rival Ivan Jaksch se na start závodu opět postaví, a to ve třetí vlně startu padesátikilometrové trati.

RARITNÍ RAŽBA

Podobu medaile navrhl renomovaný medailér a akademický sochař Jiří Dostál. „Byla to perná práce, na jednu stranu mince se totiž musela vejít jména všech účastníků expedice. A těch bylo celkem patnáct,“ přiblížil medailér.

Jestliže závodníci v hloubi startovního pole získají medaili z běžného kovu, ti na stupních vítězů obdrží medaile stříbrné.

Ještě větší raritu získají rodiny zesnulých horolezců. „Jde o výjimečnou ražbu mimo emisní plán České mincovny. Pro rodiny zahynuvších horolezců připravujeme medaile o váze troyské unce ryzího stříbra číslované na hraně a v číslovaném obalu,“ popsala mluvčí České mincovny Lenka Klimentová.

Předávat je budou zástupcům rodin v předvečer únorového závodu, který startuje v Bedřichově pátečním prologem. Medaile nepůjdou do běžného prodeje. „Tím je jejich atraktivita velmi vysoká,“ poznamenala Lenka Klimentová.

Jizerská 50 v roce 2019.
Jizerská 50 se blíží, připomene padesát let od tragédie v Peru