V Jablonci se ale na největší sportovní událost v roce dále pilně připravují. Na Mírovém náměstí má v pátek 9. února zahrát k zahájení závodu poprocková skupina Poletíme?. Vstup je zdarma.

„Rád bych všechny pozval na ČEZ Energy fest s koncertem kapely Poletíme? před jabloneckou radnicí v pátek 9. února od 20 hodin. Koncert se koná pod širým nebem a je bez vstupného,“ sdělil ředitel městské organizace Kultura Jablonec Jakub Gerš. K programu se připojuje i kino Radnice. Ve stejný den od 17 hodin bude promítat český film Padesátka za symbolických padesát korun.

Doprovodný program v pátek 9. února: 
- 17 hod. film Padesátka, kino Radnice (zvýhodněné vstupné 50 korun)
- 20 hod. koncert Poletíme? – ČEZ Energy fest, Mírové náměstí (zdarma)
- 21 hod. hudební afterparty s DJ & SAX Hrusha a DJ Dots, Klub Na Rampě (vstupné 100 Kč)

Tradiční Jizerskou 50 i letos doprovodí Jizerská 50 padesátkrát jinak 2024. Jejími pořadateli jsou nadšenci ze spolku Jablonec Jinak, kteří už počtvrté chtějí v sobotu 10. února nalákat nejen sportovce na netradiční doprovodný program.

Před jabloneckou radnicí na Mírovém náměstí bude od 5. do 12. února k vidění výstava fotografií z minulých ročníků Jizerské 50 padesátkrát jinak. Na venkovních panelech bude výběr toho nejzajímavějšího. V La kavárně proběhne týdenní speciální běžkařská nabídka jídel a nápojů. V pátek 9. února v podvečerních hodinách návštěvníci centra města mohou potkat i tajemného ducha Jizerských hor Muhu. Páteční program doplní v La kavárně od 18 hodin malá improvizační etuda a možnost nákupu běžkařské „mázy“, chybět nebude ani Skibar.

Trofeje pro vítěze Jizerské 50 vznikaly v areálu ruční výroby Preciosy Ornely v Desné na úpatí Jizerských hor.
VIDEO: Pocta borcům. Podívejte se, jaké medaile ozdobí účastníky Jizerské 50

Epicentrem Jizerské 50 padesátkrát jinak se tentokrát stane bývalá textilní a bižuterní továrna Silka, nyní kulturní a kreativní centrum Nisa Factory. Zde je připravená bohatá nabídka pro širokou veřejnost. Už v 9 hodin se otevře dílna pro děti se speciálním programem Korálkoví lyžaři, od 10 do 14 hodin bude Kamila Parsi na místě vyrábět skleněné vinuté figurky na špendlíku. „Chceme tak navázat na tradici světoznámých skleněných figurek lyžařů, tolik typických pro náš region, jejichž autorem byl Jaroslav Brychta,“ uvádí Zuzana Slámová z Nisa Factory. Dopolední dílna s Kamilou Parsi je součástí cyklu Buď kreativní s…, který v Nisa Factory již nějaký čas funguje. Představují v něm zajímavá řemesla a tvorbu místních kreativců.

Od 17 hodin pak začne beseda se Zdeňkem Lhotským a Davidem Vávrou. Oba pojí dlouholeté přátelství, umělecká, hudební a kulturní vystoupení. Improvizace v tom nejlepším slova smyslu bude hlavní náplní podvečera. Vstup na dopolední program s Kamilou Parsi je zdarma, v dílně Korálkoví lyžaři zaplatí zájemci 50 korun za výrobek.

Bedřichov zaplavili v sobotu 20. ledna milovníci lyžování.
Ucpaný Bedřichov? Letitý problém má vyřešit nový dopravní systém za 12 milionů

K závodu ČEZ Jizerská 50 se připojí také jablonecký Svaz výrobců skla a bižuterie. Konkrétně prodejna skla a bižuterie Křišťálový ráj na jabloneckém náměstí Dr. Farského chystá speciální otevírací dobu i program.

Prodejna nabízí 5000 stylů české bižuterie od 25 výrobců. „Dále jsou zde k mání značkové šperky Preciosa a Granát Turnov, skleněné dárky z regionu nebo nabídka skla od největších českých skláren Crystalex a Bohemia Crystal,“ popsal předseda představenstva Svazu výrobců skla a bižuterie Pavel Kopáček.
Děti i dospělí si mohou v Křišťálovém ráji vyrobit také jednoduché vlastní ozdoby z korálků. „Velkým lákadlem je předvádění výroby ze skla. V sobotu 10. února můžete v Křišťálovém ráji při práci sledovat špičkovou designérku lampových figurek Marii Horčičkovou, která ukáže, jak se vyrábí ze skla běžec na lyžích a další zimní motivy,“ pozval Kopáček.

Upravená otevírací doba Křišťálového ráje:
- čtvrtek 8. února 9 - 17 hod.
- pátek 9. února 9 - 20 hod.
- sobota 10. února 9 - 16 hod.
- neděle 11. února 10 – 15 hod.

Mohlo by vás zajímat: V centru Pěnčína začne velká přestavba sportovního areálu. Těší se klub i škola

Zdroj: Sedlák Jan