Sezona 2018/2019 byla v mnoha ohledech neobvyklá. Kvůli rozmarům přírody byla minulá zima i přes pozdní start jednou z nejdelších a nejnáročnějších. Poslední úprava proběhla v pátek 12. dubna letošního roku. Zimní technika najezdila v porovnání s předchozími obdobími odhadem o třetinu více. Intenzivní provoz tak už v předjaří odhalil, že i přes pravidelné servisní zásahy a průběžné kontroly je opotřebení roleb, doprovázené zvýšenou poruchovostí, nevyhnutelné a je třeba pomýšlet na obnovu techniky. Tak do Bedřichova, které je nástupním místem magistrály, dorazila sněžná rolba Prinoth Husky.

Svým dílem na její koupi přispěli i lidé, kteří magistrálu podpořili formou nákupu samolepky či odznaku, poslali dárcovskou SMS, peníze na účet nebo vhodili příspěvek do pokladničky. „Peníze na úpravu tratí se získávají od obce Bedřichov, kde významnou část vybereme na parkovném, dále pak od měst a obcí v okolí, Libereckého kraje, sponzorů a dárců, ale i od samotných lyžařů, kteří si zimu bez běhání na lyžích neumějí představit,“ uvedl starosta Bedřichova Petr Holub.

Nezisková společnost si rolbu mohla koupit právě díky rekordnímu výtěžku z veřejné sbírky. „Běžkaři v minulé sezoně poprvé přispěli na úpravu magistrály více než milionem korun,“ sdělila ředitelka společnosti Radka Davidová. Tato částka překonala loňský rekord ve výši 840 tisíc korun o skoro čtvrt milionu.

Na kontě veřejné sbírky Jizerská magistrála tak bylo po sezoně celkem více než dva miliony korun, které z větší části putovaly právě na nákup nové techniky.

„Pořízení nové rolby je pro nás jako neziskovou společnost významnou investicí,“ doplnila Davidová. Kromě milionu korun od dárců přispěl svým dílem Liberecký kraj a akciová společnost ČEPS. Veřejnou sbírku kontroluje Krajský úřad Libereckého kraje. Lyžaři si tak mohou být jistí, že jejich peníze jdou právě na potřeby spojené s Jizerskou magistrálou.

Příspěvek samolepkou nebo odznakem

Pokud chtějí lyžaři na magistrálu přispět, mohou si zvolit mezi nákupem samolepky v hodnotě 50 a 100 korun nebo samolepky a odznaku v hodnotě 500, 1000 a 2000 korun. V případě, že se rozhodnou zakoupit samolepku s odznakem za jeden či dva tisíce, dostanou navíc i velkou samolepku, například na auto. Kromě dárcovské SMS ve tvaru DMS MAGISTRÁLA, kterou mohou zájemci zasílat na číslo 87777, funguje i účet 255 899 476/0300. „Než napadne dostatek sněhu, aby mohly rolby vyrazit, chystáme opět spuštění prodeje samolepek a odznaků veřejné sbírky,“ doplnila Radka Davidová.

Jizerská magistrála patří k nejnavštěvovanějším areálům pro běh na lyžích v České republice. Strojová úprava těchto tras začala v roce 1984 z iniciativy pořadatelů Jizerské padesátky, kteří chtěli umožnit účastníkům závodu trénink nejen ve dnech příprav před samotnou akcí, ale také v průběhu celé zimní sezony.

Vedle činností směřujících k zajištění průběžné úpravy tratí probíhají i přípravy na tradiční akce, jako je Bedřichovský Night Light Marathon, který se bude konat 3. a 4. ledna, a Den Jizerské magistrály, který je naplánovaný na 1. března 2020.