V koncertním sále Základní umělecké školy v Jablonci nad Nisou se v pondělí 10. prosince v 18 hodin rozezněly tóny vycházející z nástrojů malých i velkých hudebníků. Hráči JKO si totiž pozvali mladší kolegy z přípravky, smyčcového souboru, jenž vede Pavla Ryšanová, kteří koncert zahájili. Pro některé z nich to bylo první vystoupení v životě. „Těším se, ale trochu mám strach, abych to nezkazila," svěřila se před koncertem malá houslistka.

Přípravku tvoří devět houslistů a jeden violoncellista.

„Smekám před paní učitelkou Ryšanovou, že dokáže sehrát tak malé děti, patří jí velký dík," řekla vděčná posluchačka. Práci vedoucí přípravného souboru ocenil přímo na koncertě i dirigent JKO Luboš Lachman. Sama Pavla Ryšanová přiznává, že na vedení souboru je hodně práce, ale dělá ji velice ráda. „Jsou to malé děti a výsledek vystoupení je vždycky absolutně nejistý, člověk nikdy neví, jak to dopadne. Vždycky se utěšuju, že jsme pro to udělali maximum, já i děti," sdělila po koncertu vedoucí přípravky s tím, že tentokrát byla velice spokojená.

Po úvodu těch nejmenších zahrálo na pondělním vánočním koncertu Smyčcové kvarteto JKO Jana Maláta Petrovický zámek a pak se už představilo hudební těleso Jabloneckého komorního orchestru v plné své kráse.

JKO bude také 27. prosince doprovázet v jabloneckém Eurocentru sbor Iuventus, Gaude! „Budeme tam mít i samostatný výstup," doplnil Luboš Lachman.