Měsíc a půl po ničivé přívalové vlně, která zpustošila kilometry silnic, to v Josefově Dole vypadá pořád stejně. Obci se stále nedaří sehnat peníze na nápravu téměř čtyřmilionových škod na silnicích a vzhledem k tomu, že sama hospodaří s dvanáctimilionovým rozpočtem, nepřicházejí větší investice z obecní kasy v úvahu.

„Žádali jsme o pomoc ministerstvo pro místní rozvoj, v čemž nás podporoval i kraj, ale ještě od bývalého ministerstva jsme nedávno dostali odpověď, že na rok 2010 zatím nebyl otevřen dotační titul na škody po povodních. Teď tedy nezbývá, než čekat a hned jak to půjde zpracovanou žádost poslat znovu,“ řekl Deníku starosta Josefova Dolu Jan Miksa.

Milionový účet, který teď obec nemá jak zaplatit, za sebou zanechala stopadesátiletá voda, která se ve středu 9. června večer prohnala Josefovým Dolem.

Na mnoha místech během krátké chvíle zcela zmizely příjezdové cesty. Buď se propadly nebo na ně voda přivalila velké kameny. To nejvíce zasáhlo místní chalupáře, z nichž mnozí dodnes nemají šanci přijet ke svému objektu autem.

„Vozidla musejí nechávat opravdu daleko od chalup a trmácejí se pěšky, protože zničené cesty jsou naprosto nesjízdné,“ poznamenal Jan Miksa s tím, že voda vylitá z potoků způsobila největší spoušť v Dolním Maxově.

Na sklonku června navštívil Josefův Důl i hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, který si prohlédl nejponičenější místa.„Je to opravdu spoušť. Ohrožené je i zásobování v turistické sezoně,“ komentoval tehdy hejtman a přislíbil Josefovu Dolu pomoc s opravou komunikací prostřednictvím Krajské správy silnic.

Po neúspěchu na ministerstvu před nedávnem starosta Josefova Dolu zaslal na kraj dopis s prosbou o rychlou finanční pomoc alespoň při nejnutnějších opravách. Podle mluvčího Libereckého kraje Jiřího Langera je ale hejtman v současné době na dovolené, takže na prosbu Josefodolských zatím nemohl reagovat.