Budova má po více jak 100 letech hodně za sebou. Po zahoření střechy se podařilo zbudovat střechu novou a tím objekt zachránit a dočasně zakonzervovat. V současné době byly zahájeny práce na její obnově. Po zásahu hasičů musely být naštěstí vybourány pouze dřevěné stropy v učebnách. Ostatní tvrdé stropy, stěny a schodiště nebyly poškozeny. Odnesly to pouze omítky. Řada krásných štuků tyto zásahy přežila.

Zdroj: Deník

V průběhu září by se tu měla rozjet již plánovaná obnova. Vznikne tu zázemí pro soukromou Mistrovskou školu řemesel a umění. Do práce se tu spolu se stavebními firmami a mistry vrhnou i učni odborných škol. „Nejprve tu budou zajímavou technikou provedeny keramické stropy,“ přiblížil zakladatel školy Jiří Dvořák z Cechu parketářů ČR a zakladatel Dokumentačního a informačního evropského centra v Jablonci nad Nisou, kterého je Mistrovská škola největším projektem.

Centrum chce navrátit řemeslům jejich někdejší lesk a přesvědčit děti i rodiče, že „řemeslo má zlaté dno“. A tak hned v září přijedou první učni a hned začnou opravovat. Z Akademie řemesel Praha, Průmyslové školy stavební Liberec nebo Středního odborného učiliště stavebního a dopravního Liberec. První práce proběhnou již v září tohoto roku.

Josefův Důl v historických fotografiích.
Výlet proti proudu času. Josefův Důl je obcí starých továrniček

Ještě letos má být upraveno přízemí, kde budou instalována nová okna a vzniknou dílny. Za další dva roky by mělo ve dvou patrech vzniknout ubytování pro studenty i školitele. Rekonstrukce už mohla začít před rokem, zbrzdila ji bohužel pandemie covid-19.

Spousta práce na rekonstrukci proběhne v rámci výuky, tady se učni ze škol, dostanou k „tvrdému“ tréninku a vzdělávání se v praxi. Začnou tu probíhat kurzy, kdy učně povedou zkušení mistři, materiál na opravy dodají v drtivé většině spřízněné firmy. A to jak regionální, tak ty s celorepublikovou i mezinárodní působností.

Jiří Dvořák inicioval vznik Mistrovské školy po mistrovství Evropy parketářů v Belgii, kde se seznámil s iniciátorem evropské soutěže na podporu řemesel, univerzitním profesorem Ad Van Mier-lem z holandského Tilburgu. Ten pozval Dvořáka na návštěvu školy, seznámil jej se svou vizí řemeslného vzdělávání mladých a svým nadšením jej motivoval k založení Dokumentačního a informačního evropského centra v Jablonci nad Nisou. „Na mistrovství jsme zjistili, že zlaté české ručičky už tak zlaté nejsou a že je třeba něco s řemeslem něco dělat,“ poznamenal Dvořák.

Josef Večerník před svým domem.
Nerad dělám věci, které jsou zavedené, říká vynálezce z Alšovic

Skupina nadšenců rekrutujících se především ze spektra stavebních firem, se nejprve zaměřila na základní školy. „S hrůzou jsme zjistili, že základní školy nevyučují takzvané dílny a pokud ano, ve velmi omezeném množství i kvalitě,“ poznamenal Dvořák. Proto vznikl projekt, který cílí právě na tuto oblast. „Chceme to dělat jako ve sportu, vychovat žáčky, dorost až mistry,“ řekl Jiří Dvořák.

Před třemi lety tak proběhla první výuka na jablonecké základní škole Kokonín, dnes již má centrum v Jablonci tři výuková centra, jeho lektoři učí učitele, jak dílny vést. Dnes má centrum řadu významných donátorů nejen z Česka, ale i zahraničí. „Ve školství se nedají vydělat nějaké velké peníze. Nám jde o to připravit žáky do praxe,“ dodal Dvořák.

Mistrovská škola bude zaměřena na kratší intenzivní kurzy řemesel v řádech dnů či týdnů. Škola má šest kateder, každou vede zkušený lektor. Sám Jiří Dvořák o sobě říká, že je jeden z posledních v celé republice, který získal v roce 2002 titul mistr parketář. „Než zmizím z tohoto světa, chci mít nástupce,“ říká Dvořák.

Obnovou a zavedením mistrovských zkoušek se aktivně zabývá Hospodářská komora ČR. Navazuje na aktivity, které započala před dvacet lety. Mistrovská zkouška (dle evropské směrnice) je o stupeň vyšší vzdělání než běžná maturita.