Vyplývá to z průzkumu ČTK. Velký posun nastal například na Frýdlantsku, kde tamní obyvatele trápily časté útoky zlodějů z Polska.

„Oproti loňsku máme zlepšení o třicet procent," uvedl vedoucí obvodního oddělení Frýdlant Josef Kepr. Zatímco letos řešili od nového roku frýdlantští policisté 125 trestných činů, loni to bylo 173. O více než deset procent se jich také podařilo objasnit. „Například v Habarticích jsme loni řešili touto dobou už čtvrtý trestný čin, letos došlo jen k jednomu," dodal Kepr.

Zatímco podle krajského policejního ředitele Vladislava Husáka se o důvodech poklesu kriminality dá spíše spekulovat, ve Frýdlantě mají jasno. „Vyplatily se zdvojené hlídky a také spolupráce s městskou policií a s polskou stranou," uvedl Kepr. „Vzhledem k tomu, že největší kriminalita je ve Frýdlantu, neměli bychom na další obce už kapacity," pokračoval vedoucí tamního oddělení Josef Kepr.

Podle Husáka ubývá s počtem trestných činů i administrativy a policisté tak mohou být více v terénu. „Je více času na běžnou hlídkovou činnost. Třeba ve Frýdlantu můžeme mít dvě noční hlídky, což je v této lokalitě něco nevídaného," vysvětlil ředitel.

Podle něj je možné, že za úbytkem kriminality je například i lepší zabezpečení aut, klesající nezaměstnanost nebo to, že se lidé naučili lépe starat o svůj majetek. Vyplácí se také zavedení speciálních týmů. Poté, co vznikl protidrogový tým, stoupl počet odhalených deliktů téměř o dvě třetiny. Naposledy se Toxi týmu podařilo zatknout dealera heroinu, na svém kontě mají také řadu odhalených pěstíren marihuany nebo varen pervitinu.

Od roku 2013 přibylo v kraji několik desítek policistů. Aktuálně jich je 1 308, na konci roku by jich podle policejního ředitele mohlo být ještě o třicet více. Mezi současné priority policie patří dokončení projektu prvosledových hlídek (AMOK), které by byly vycvičeny na speciální zásahy proti pachatelům ohrožujících více lidí střelnými zbraněmi.