„Na hřbitov chodím jak můžu, ale Dušičky jsou něco víc,“ říká sedmasedmdesátiletá paní Jana z Jablonce. Není sama. Každý rok kolem 2. listopadu zaplavují hřbitovy tisíce a tisíce pozůstalých.

Někteří dokonce „neznají bratra“. Kvůli silnému větru byly předchozí neděli všechny jablonecké hřbitovy uzavřeny, zrušen byl i plánovaný pietní akt. „Hřbitovy jsou opět otevřené, až na spadané větve k žádnému většímu poškození nedošlo. Bohužel, lidé si neuvědomovali nebezpečí, nerespektovali zábrany a na uzavřené hřbitovy vstupovali i za silného větru,“ poznamenala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Den otevřených dveří v jablonecké výtopně Brandl.
V obřím areálu bývalé výtopny na Brandlu vznikne centrum pro zpracování odpadů

O DUŠIČKÁCH 

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky, která připadá na 2. listopadu, je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Liturgické obřady slouží v tento čas i Církev československá husitská, která vzešla z prostředí katolického modernismu po první světové válce.

Vzpomínky na zemřelé se drží ve všech koutech světa, ovšem v podstatně jiné formě než u nás. Nejznámější variantou tohoto svátku, který se postupně dostává i k nám, je Halloween.

Dušičky. Ilustrační foto.
Dušičky dle ankety drží devět z deseti Čechů

V souvislostí s uctěním Památky zesnulých přichystala policie v Libereckém kraji opatření na silnicích, ale i v blízkosti hřbitovů. Pozor, do aut sedají i tzv. „sváteční řidiči“, kteří mohou v některých situacích v silničním provozu reagovat nepřiměřeně. K hřbitovům se v těchto dnech stahují i zloději nezapomeňte auto zamknout, uzavřít okénka, nenechat v něm cenné věci, kabelky, tašky či mobilní telefony.