„Ten pes dlouho do noci štěkal,“ vybavuje si události muž ze sousedství, kde v sobotu ráno našli v tratolišti krve starého psa. Už na první pohled bylo jasné, že jej někdo musel umlátit či ukopat. „Má zlomenou čelist,“ konstatoval veterinář Jaromír Baudyš.

Pitva není podle policie potřeba. Je evidentní, že zvíře přišlo ke zranění vinou člověka. Nyní je na policistech zjistit, kdo se tak hrůzného činu dopustil. „Kontaktovala jsem už, stejně jako policie, majitelku, která je v současné době na dovolené a teprve se bude vracet,“ poznamenala Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat. Psovi už bylo dvacet let.

Mohli to být i lidé z domu

Sama majitelka Kubištové sdělila, že na vině by mohli být Ukrajinci bydlící v domě. Dokonce se prý nabízeli, že tak starému psovi pomohou ze světa. Zda jsou či nejsou strůjci dokonaného činu teď musí zjistit policisté. Hodlají si všechny tři předvolat k výslechu.

Policisté převzali vyšetřování od strážníků, kteří byli jako první na místě v sobotu v půl deváté ráno. Čin klasifikovali jako trestný čin týrání zvířete. „Případ vyšetřujeme a bližší informace o podezřelých osobách v tomto momentě nemůžeme podat,“ informovala v neděli odpoledne tisková policejní mluvčí Ludmila Knopová.

MVDr. Jaromír Baudyš, u kterého mrtvé zvíře čeká na odvoz do kafilerie, konstatoval, že vedle zlomené čelisti utrpěl pes i otřes mozku. Rány a jejich stopy spíše než na mlácení odpovídají kopání.

Viník může jít i do vězení

„Ať tak či onak, toto není normální způsob, jakým by se člověk měl ke zvířatům chovat,“ zlobí se Kubištová. Za dobu své desetileté činnosti se už k podobným případům dostala. Ten nejzávažnější dokonce skončil u soudu, protože se podařilo odhalit a usvědčit viníka. Zabíjel s dlažební kostkou v ruce.

Případ budeme nadále sledovat a o výsledku vyšetřování přineseme informace v nejbližším možném vydání Jabloneckého deníku.

Týrání zvířete podle zákona č. 246/92 Sb.:

* Zacházet se zvířetem, přepravovat je nebo je pohánět způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení nebo poškození zdraví.
* Nikdo nesmí bez důvodu usmrtit zvíře.
* Nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho stavu a prokazatelně překračují jeho síly.
* Omezovat výživu zvířete.
* Omezovat pohyb nutný pro určitý druh zvířete, pokud by omezení způsobilo utrpení.
* Chovat zvířata v nevhodných podmínkách.
* Provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu zvířete.