Unikátní, zároveň ale zdevastované. Podepsal se na nich čas i červotoč. Tak hodnotí odborníci stav varhan v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci.

Jejich generální oprava bude stát asi šest milionů korun. Pokud máte plné kapsy a otevřenou duši, můžete si jednu z celkem 2862 píšťal adoptovat a tím ji zachránit. Přijde vás to na pět stovek, ale i na sto tisíc korun. A zájem je, protože ty nejdražší už mají své anonymní „rodiče“. Lidé dosud adoptovali 30 píšťal.

Kampanolog Radek Rejšek z Litoměřické diecéze v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci
Jabloneckým varhanům hrozí zkáza. Nutně potřebují velkou opravu

Akci na záchranu hudebního nástroje spustil Nadační fond Jablonecké varhany. K adopci nabízí každou jednu píšťalu. „Částky za adopci konkrétní píšťaly jsou odvozeny od její velikosti,“ přiblížila předsedkyně správní rady nadačního fondu Irena Kreiselová. Peníze se použijí částečně i na restaurování varhanní skříně, hracího stolu, rozvodů, bez kterých by píšťaly nemohly hrát.

Varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova potřebují zoufale zrekonstruovatZdroj: Deník/Denisa AlbaniováVarhany slouží už 85 let a zchátraly. Během provozu probíhalo pouze ladění a případné malé opravy. Nyní je takřka nemožné udržet nástroj v hratelném stavu. Je velmi zanešený a téměř nenaladitelný. „Nástroj je i silně napadený červotočem. Nejvíce skříň, dřevěné píšťaly, měch a ostatní dřevěné konstrukce včetně rámů a vzdušnic,“ vypočítal varhanář Bohumil Žloutek ze Zásady. Na mnoha místech se vrství kupičky pilin. V nosných prvcích celé konstrukce zejí velké díry a časem hrozí, že se celý stroj zbortí.

Vedle adopce běží i sbírka na záchranu varhan. Dosud se podařilo vybrat přes 310 tisíc korun. „U podobných varhan se předpokládá velká oprava po padesáti letech a tomu dějinné události nepřály. Nyní jsou na hranici životnosti a bez nutného zásahu mohou brzy umlknout,“ popsal mluvčí nadace Jiří Kreisel.

Kostel sv. Antonína Velikého by se mohl stát duchovním i kulturním centrem města, říká farář Radek Jurnečka.
Liberec bude vybírat na varhany

Jedinou možností, jak varhany zachránit, je jejich kompletní rozebrání. Poté je třeba veškeré dřevěné části převézt na ozáření kobaltovou radiací. Pak vše očistit, napustit ochrannými prostředky, aby se situace nezopakovala, zatmelit a vyplnit všechny otvory po hmyzu, finálně natřít, namořit a nalakovat. Kovové části je nutné vyspravit, vyrovnat, kov ošetřit nátěrem.

Jen dřevěné části na ozáření bude muset odvézt několik kamionů. Vzhledem k historické hodnotě a z toho pramenící památkové ochraně varhan, je to jediná možnost jejich záchrany.  „Na výběr je tedy nechat varhany dožít, nebo udělat něco pro jejich záchranu. Třeba zopakovat ono nadšení Jablonečanů, kteří na nový nástroj vybírali ve veřejné sbírce v nelehké době po první válce,“ doplnila Kreiselová.

Pětadvacáté varhany rodinné firmy Žloutkových
Rodinná firma Žloutkových hlásí jubilejní 25. varhany

Jak přispět

Přispět na rekonstrukci varhan v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí v Jablonci je možné prostřednictvím konta veřejné sbírky 321717010/5500, běžného účtu Nadačního fondu Jablonecké varhany 321717002/5500 či adopcí konkrétní varhanní píšťaly a s ní i části varhanního stroje. Adopce je jednorázová, po uhrazení částky je píšťala navždy adoptována. Veškeré informace na webu jabloneckevarhany.cz.