Člověk nemusí spasit celý svět, ale důležité je, když pomůže jednomu konkrétnímu člověku. V tomto případě dítěti. A jeho mámě…

Mami, jsem socka?

Nechci být jiný. Cítím se trapně. Jsem socka… Mami, proč zase nemáme na obědy? I takové věty se rodí v hlavách školáků kvůli zdánlivé banalitě školním obědům. Zatímco nutriční odborníci řeší skladbu školních jídel a přemítají, zda nepřevažují neoblíbené potraviny nad oblíbenými, některé mámy se studem volají do školy, že dítě chodí na oběd k „babičce", případně, že drží „speciální dietu"… Dětí bez obědů přibývá. Většinou žijí samy s matkou samoživitelkou. Bez alimentů a s chutí alespoň v rámci možností pracovat. A právě takové na štědré sociální dávky státu nedosáhnou.

„Pracuju v provozu, vydělám dvanáct tisíc čistého, devět zaplatím za bydlení. O pár korun přesáhnu životní minimum," říká jedna z těch, která se musí obejít bez podpory státu. I s takovými případy se setkávají redaktoři Deníků. A nejsou ojedinělé.

Výtěžek bude stejně jako loni věnován projektu Obědy pro děti, který má zkušenosti s distribucí peněz těm opravdu potřebným. S pomocí ředitelů škol osloví vytipované rodiny. „Pomoc je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita," říká Eva Martinková z odboru školství Krajského úřadu.

První ročník Kabelkového bazaru pro děti vynesl loni 30 tisíc a „nakrmil" tak 7 dětí z Liberecka, které měly obědy zaplacené až do konce školního roku. Navíc se díky medializaci o projektu Obědy pro děti nadace Women for Women dozvěděly další školy, které v rámci spolupráce oslovil Liberecký kraj a obědy tak mohly být z fondu uhrazeny téměř všem potřebným.

Nezmar i Polách

Stejně jako loni podpoří Kabelkový bazar Libereckého deníku i řada známých osobností. „Je to pro dobrou věc, je to jasné, jak dlouho mě potřebujete," bez váhání přislíbila účast například herečka DFXŠ Jana Vojtková.

Setkat se tu můžete i s jejími kolegy herci Martinem Poláchem, Michalem Maléřem, tanečníkem Jaroslavem Kolářem, a také fotbalovou hvězdou, Janem Nezmarem, bývalým kapitánem a nyní sportovním ředitelem FC Slovan. Kabelky darovali do bazaru také fotbalisté Slovanu.

Kabelkový bazar v prvním poschodí Obchodního centra Forum (u výtahu) startuje v 10 hodin.