Úterý 23. května

23.00

To je zřejmě také magická hodina… podívejte se na Kajínkovo číslo „23"

Dne 23. 6. 1998 byl Jiří Kajínek odsouzen Krajským soudem v Plzni na doživotí.

Dne 23. 2. 1999 Vrchní soud v Praze potvrdil Jiřímu Kajínkovi doživotní trest.

Dne 23. 9. 2004 Krajský soud v Plzni zamítl žádost Jiřího Kajínka o obnovu procesu.

Dne 23. 7. 2015 Krajský soud v Plzni zamítl opětovnou žádost Jiřího Kajínka o obnovu procesu.

Dne 23. 5. 2017 udělil Prezident republiky milost Jiřímu Kajínkovi a prominul mu nevykonaný zbytek trestu.

Po 23 letech byl Jiří Kajínek propuštěn na svobodu.

Je to všechno jen náhoda?

22.00

"Náš on-line skončil … médiakemp je prázdný, odsouzení z Rýnovic uklidili nedopalky a pár odhozených PETek. Zase to všechno vypadá, jako by se nic nestalo… jako by tudy vůbec nikdo „důležitý" neprošel. Jakoby tu ani novináři nikdy téměř týden nečekali, až projde Jiří Kajínek bránou.
Naše společnost si vytvořila REKA, hrdinu, celebritu, VIPku. Ještěže moje děti jsou velké a nepotřebují vzory… mediální vzory… žen s umělým poprsím, umělými nehty, umělými řasami, kolagenovými rty, botoxovými čely, prodlouženými vlasy s kabelkami LV z půjčovny… a muži, kteří si muskulatúru vytvořili dlouhým čekáním … nebo muži s odbarvenou patkou, depilovaným hrudníkem, ponožkami za obnos, který má čtyřčlenná rodina určený na víkendový nákup. Jsem ráda, že mé děti stojí rovnýma nohama na zemi," uzavřela šéfredaktorka Jabloneckého deníku Lenka Klimentová.

14.25

Dnes již bývalý vězeň se netají tím, že má v plánu obnovit soudní proces. Nevyloučil ani, že napíše druhý díl knihy.

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.Zdroj: Deník / Zbranek Petr„Raději umřu na svobodě, než abych živořil ve vězení," první slova Jiřího Kajínka.
Jaké jste měl představy o prvních momentech?
Před mnoha lety jsem měl představu, že až nastane tento den, tak že půjdu z Věznice Mírov, vyjdu z brány a půjdu pěšky sám, nikdo tam nebude a půjdu pěšky do Mohelnice, což je asi osm kilometrů s tím, že si to prostě užiju, že si užiju, že budu sám, že tam bude jen ta svoboda a tím že začíná.

Špatné předpoklady?
Nevyužil jsem nabídky vyhnout se novinářům. Vzhledem na to, že ti lidé tam na mě čekají od čtvrtka, tak by to bylo sprosté se jim vyhnout, takže já se jim vyhnout nechci, řekněte řediteli, že půjdu přes bránu jako každý řadový vězeň.

Kam půjdete?
Já to vím, ale nechci to veřejně říkat. Vojtěch Pokoš vyprávěl v televizi, jak se strašně bojí, ale nikde nikdo neukázal, kde bydlí. Příjde mi to proto nefér, že by měl někdo vědět, kde bydlím já. Protože jsem skoro v podobné pozici. Mnoho let poslouchám, zda mi není líp ve vězení, že mě v něm aspoň nikdo nezabije. Na svobodě že mě zlikvidují. Raději umřu na svobodě, než abych živořil ve vězení. Ale nebojím se a nemám obavy. Ale kde budu bydlet, neřeknu. Pochopte mne.

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.Zdroj: Deník / Zbranek PetrJak jste snášel čekání od vyhlášení prezidenta?
Pro mě to bylo od vyhlášení z Čáslavi , že uvažuje o milosti jedno. Začalo pro mne uskutečnění zázraku. Čekal jsem 23 let. Bylo by ideální, kdyby pan prezident k tomu ještě něco řekl, jak je běžné. I kdybych měl tady čekat ještě další měsíc dennodenně, tak pořád musím být vděčný panu Zemanovi. To je realita.

Koho chcete vidět?
Viděl jsem vás a lidi, co mě tu vítají… zbytek uvidíme. Měl bych mít nějaké soukromí, vím, že vás to zajímá.

Co nabídky práce?
Mám různé nabídky na různou práci. Některé fakt zajímavé, třeba že bych mohl být účastníkem firem. Ale jsem ve vězení 23 let , nejdříve se potřebuji rozhlédnout a nadechnout. Zvážit situaci, podle toho se uvidí.

Máte představu jak to venku funguje?
Mám představu, kolik stojí husa v obchodě. Půjdu si ji koupit a upeču si ji.

Vyjde druhý díl knihy a co film?
Mám ho připravený, kniha vyjde. Film, to se uvidí…

Jste na lehko. Kam jste dal věci?
Všechno, knihy, oblečení, televizi, playstation, hygienu jsem rozdal ostatním vězňům. To tam všechno zůstalo.

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.Zdroj: Deník / Zbranek PetrKolik jste dostal na cestu domů?
Peníze nepotřebuji mám je. I na to abych si došel koupit oblečení. Dokonce mám i odvoz.

DUL3X6 …
To je moje číslo, ale nepodstatné, nesbírám věci ani čísla. Telefon si ale pořídím.

Jste připraven, že vás budou lidé poznávat?
Mým cílem v roce 2000, když jsem utíkal z Mírova bylo obnovení řízení. Rozhodně nebylo mým cílem se nějak zviditelnit a být známým člověkem. Že mě někdo pozná? To je druhotná věc… Někteří lidi dělají vše, aby se do televize dostali. Já jsem pro to neudělal nic, jen jsem se chtěl dostat na svobodu.
Nemám problém s lidmi mluvit a poděkovat jim. Doufám, že mi umožníte odjet.

Co sliby prezidentů o milosti?
V roce 2000 mi Václav Havel slíbil milost, že než odejde z úřadu, tak mi ji dá. Byly to pro mne bezesné noci. Nikdy by mne nenapadlo, že nedodrží svůj slib. Nedodržel, řekl, já vám milost dávat nebudu, to udělá ten, co přijde po mně. Přišel Václav Klaus. Deset let mi sliboval, že můj případ sleduje, že jej vyřeší, ať vydržím. Pak udělil amnestii a na milosti už nedošlo. Přišel Miloš Zeman. Nic mi neslíbil. Ale od začátku říkal, že se přimlouvá za nový proces mimo Plzeň. Přes čtyři roky se přimlouval. Prezident Zeman se rozhodl že věci vezme do svých rukou a rozhodl se pro milosrdenství.
Neřekl, že jsem nevinný. Rozhodl se pro milosrdenství, za což jsem mu vděčný.

Budete chtít obnovu procesu?
Rád bych. Ale to bude ještě chvilku trvat než se připraví podklady. Myslím, že se to povede. Nebo se to třeba nepovede. Uvidíme.

14.18

Jiří Kajínek opustil prostory věznice. Nastoupil do černého VW a poměrně svižně odjel. Druhé auto, které odjelo s ním, byla bílá Octavia. Obě s pražskými SPZ. Podle našich informací šlo o domluvenou dopravu od televize Prima, za níž stál zřejmě Josef Klíma. Kolonu uzavřela policejní auta, aby za nimi nemohl nikdo jet. 

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.Zdroj: Deník / Zbranek Petr

14.10

Kajínek chtěl nejprve vyjít na svobodu nepozorovaně. Rozmyslel si to, promluvil s přítomnými, objímal se s nimi a dokonce rozdával autogramy. Života na svobodě se nebojí. "Raději umřu na svobodě, než živořit ve vězení," řekl přítomným novinářům.

První slova Jiřího Kajínka na svobodě:

"Rád bych Vám všem poděkoval, že jste tady na mě čekali. Chtěl bych říct jenom pár slov a potom se můžete ptát. Před mnoha lety jsem měl představu, že až nastane tento den, tak že půjdu z Věznice Mírov, vyjdu z brány a půjdu pěšky sám, nikdo tam nebude a půjdu pěšky do Mohelnice, což je asi osm kilometrů s tím, že si to prostě užiju, že si užiju, že budu sám, že tam bude jen ta svoboda a tím že začíná. Ve čtvrtek minulého týdne za mnou přišel ředitel této věznice a říká mi: každým dnem čekáme, že budete propuštěn, tak se na to připravte. Vzhledem k té mé představě jsem ho požádal, zda bych nemohl z věznice odejít nepozorovaně. Abych mohl jít pěšky aspoň tedy do Jablonce, aspoň kousek. Ředitel mi řekl, že to nepřipadá v úvahu, že jsem řadový vězeň jako všichni ostatní, takže musím přes tu bránu projít. Řekl jsem dobře, tak já přes ní projdu a nechte to tedy dál na mě. V sobotu za mnou ředitel poslal dva své lidi, kteří řekli: ředitel vám vzkazuje, že vám nabízí, že se můžete vyhnout novinářům. Řekl jsem jim, že vzhledem na to, že ti lidé tam na mě čekají od čtvrtka, tak by to bylo sprośtý se jim vyhnout, takže já se jim vyhnout nechci, řekněte řediteli, že půjdu přes bránu jako každý řadový vězeň."

Zdroj: Deník/Lenka Klimentová

13.40

Jiří Kajínek prošel bránou Věznice Rýnovice po 13.30 hodin. Na něj za branami čakalo nespočet novinářů.

13.25 

Nervozita stoupá. Po tak dlouhém čekání nechtějí novináři, aby jim něco uniklo. Připravují provizorní tiskovou konferenci s Jiřím Kajínkem.

13.21

"Mohu potvrdit, že podle příslušných dokumentů, ředitel Věznice Rýnovice vydal pokyn k zahájení služebních úkonů v souvislosti s propuštěním vězněné osoby," informovala mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová.

13.00 

Soudkyně Jana Brabcová právě přivezla kopii milosti do Věznice Rýnovice.

Zdroj: Deník/Lenka Klimentová

12.20

Před věznici se sbíhají lidé. Někteří dorazili dokonce z Prahy. "Chceme ho podpořit. O podepsání milosti jsme se dozvěděly cestou z Prahy," říkají na místě dvě kamarádky. Jiné ženy nechaly vaření úterního oběda a běžely před Věznici Rýnovice. "Měl to podepsat hned, novináře jsem litovala," uvedla Alena Dvořáčková z Jablonce nad Nisou.

11.50

Jiří Kajínek by měl opustit Věznici Rýnovice během několika hodin.

11.30

Na Ministersvo spravednosti míří prezidentem podepsaná milost pro Jiřího Kajínka. Potvrdil to mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. "Pan prezident se o případ dlouhodobě zajímá, jedním z důvodů udělení milosti je to, že zaznamenal pochybnosti z řad odborné veřejnosti," uvedl Ovčáček na tiskové konferenci.

10.30

Dopoledne si na zdejší střelnici v areálu Věznice Rýnovice odbyli pravidelnou cvičnou střelbu liberečtí vojáci.
Jde o zvláštní kulisu k rozhovorům čekajících novinářů.

K Věznici Rýnovice dorazili také liberečtí vojáci.Zdroj: Deník/Lenka Klimentová

"Shodujeme se, že by snad po tiskové konferenci Jiřího Ovčáčka na Hradě mohlo být o termínu propuštění Kajínka jasněji," míní jeden z přítomných reportérů. K času 11.30 se upínají myšlenky všech.

"Pořád vlastně fotíme a točíme to samé. Myslím, že pro lidi je to už trochu nuda," dodala jeho kolegyně. Pokud totiž někdo chce zažít minutu slávy na všech televizních stanicích v hlavních zprávách či mít fotografii v denících a na internetu, stačí jen trochu popustit uzdu fantazie a přijet za novináři k věznici. Jako například včera odpoledne muž s tisícikorunou, který ji chtěl Kajínkovi dát na cestu.

Petr Veselý z Ústí nad Labem přijel 22. května na podporu Jiřího Kajínka k věznici v Rýnovicích a přivezl mu tisíc korun. Sám je bývalý vězeň..
VIDEO, FOTO: Bývalý vězeň z Ústí jel podpořit Kajínka. Přivezl mu tisíc korun

Pondělí 22. května

19.30

"Na rýnovické frontě klid," dá se s nadsázkou pozměnit a použít titul románu Ericha Marii Remarqua. I když v této válce létají naštěstí jen slepé náboje.

Řady novinářů trochu prořídly. Týmy se střídají, za nedlouho budou v "arestu troubit večerku". Neznamená to ale, že je realizace  milosti nemožná. Jak již dříve uvedla předsedkyně Okresního soudu v Jablonci Jana Brabcová, jsou na takové úkony připraveni dvacet čtyři hodin denně.

Poznámka: Nekončící příběh hradní milosti … čtěte ZDE

14.30

K věznici v pondělí před druhou hodinou přijel příznivec Jiřího Kajínka Jiří Veselý z Ústí nad Labem. Dorazil s kartonovou cedulí s nápisem „Kajínek je oběť justiční mafie! Policie spáchala zločin" a tisícikorunou připravenou předat ji propuštěnému Kajínkovi.

Petr Veselý z Ústí nad Labem přijel 22. května na podporu Jiřího Kajínka k věznici v Rýnovicích a přivezl mu tisíc korun. Sám je bývalý vězeň..
VIDEO, FOTO: Bývalý vězeň z Ústí jel podpořit Kajínka. Přivezl mu tisíc korun

10.15

Táborem novinářů jako blesk prolétla následující informace. Jiří Ovčáček na dotaz, zda je něco nového v souvislosti s udělením milosti pro Jiřího Kajínka uvedl, že bližší informace sdělí v úterý v 11.30 při tiskové konferenci.

Stále platí to, co prezident Miloš Zeman předeslal. Chce, aby se o udělení milosti dozvěděl jako první právě Jiří Kajínek. Hypoteticky lze tedy předpokládat, že milost udělí v úterý ráno a až následně o ní bude informovat novináře. Tyto úvahy jsou však čirou spekulací z tábora novinářů kempujících před rýnovickou věznicí.

Novináři stále čekají 19. května před věznicí Rýnovice v Jablonci nad Nisou, v níž si odpykává trest vrah Jiří Kajínek. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen na doživotí a ve vězení strávil 23 let. Nyní by se mohl dostat na svobodu díky prezidentské milosti
OBRAZEM: Jiří Kajínek stále zůstává ve vězení

7.00

Médiakemp ožívá. Kolem novinářů na parkovišti přicházejí do práce zaměstnanci věznice, naopak opačným směrem šlo za prací mimo areál několik odsouzený, kteří mají nejmírnější ostrahu… těch ale ve Věznici Rýnovice, jedné z nějpřísnějších v republice, moc není.

Neděle 21. května

20.00

Na místě zůstávávají i přes noc někteří novináři. Domů jedou jen ti, kdož bydlí v dosahu.

17.45

Ředitel Věznice Rýnovice Vlastimil Kříž přišel mezi novináře, čekající na propuštění odsouzeného Jiřího Kajínka. Kromě jiného naznačil, že milost pro nejznámějšího vězně ještě neobdržel.

Co řekl ředitel věznice Kříž novinářům:
Ředitel Věznice Rýnovice Vlastimil Kříž a tisková mluvčí Monika Králová předstoupili v 17.15 v neděli 21. května před novináře.Zdroj: Deník/Petr ZbranekDámy a pánové, dovolte, abych vás přivítal jménem svým i jménem vedení věznice na tomto netradičním místě (parkoviště před bránou, poznámka red.) a v tomto netradičním čase. Nicméně váš mediální zájem vzbudil v mnoha občanech tohoto města i ve veřejnosti z celé ČR mnoho dotazů o tom, co se právě teď děje uvnitř věznice. Mohu vás i veřejnost ubezpečit o tom, že ve věznici panuje stanovený pořádek a kázeň. Proběhl standardní výkon trestu odnětí svobody včetně všech aktivit souvisejících s víkendem u odsouzených. To znamená realizovali jsme vycházky, návštěvy, mohli jste potkat některé odsouzené, kteří byli i mimo areál věznice, za účelem takzvaných extramurálních aktivit.

Co se týká události nebo toho, co společně očekáváme, k tomu se nemohu blíže vyjádřit, nicméně pakliže obdržím jako ředitel věznice dokument, který mě bude opravňovat k tomu, abych zahájil úkony k realizaci příkazu prezidenta republiky, tak okamžitě bezodkladně a po celých 24 hodin denně. 

Jak jistě víte, toto musí proběhnout v součinnosti s okresním soudem v Jablonci nad Nisou, to znamená, musí se do věznice dostavit předsedkyně okresního soudu, potažmo pověřený soudce či soudkyně, a musí takový akt milosti odsouzenému publikovat. To znamená sdělit podmínky a já v danou chvíli vytvořím podmínky k tomu, aby tento akt mohl být realizován. Děkuji za pozornost a doufám, že společně strávíme další noc v tomto zařízení.

16.45

Čekání novinářů na propuštění Jiřího Kajínka z Věznice Rýnovice. Mluvčí věznice Monika Králová.Zdroj: Deník/ Lenka Klimentová

Tisková mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová oznámila čekajícím novinářům, že v souvislosti s děním před věznicí před ně za půl hodiny, tedy v 17.15 hodin, předstoupí její ředitel Vlastimil Kříž. Zda jeho vystoupení bude mít přímou souvislost s udělením milosti Jiřímu Kajínkovi, nespecifikovala. Podle našich předpokladů ale milost ještě podepsána není.

14.00

Zatím to vypadá, že Hrad stejně jako Pánbůh ctí neděli, jako den, kdy se odpočívá. Před Věznicí Rýnovice je klid a na čekající novináře praží slunce.

Čekání na Jiřího Kajínka na parkovišti před Věznicí Rýnovice
VIDEO: Propustí dnes Jiřího Kajínka na svobodu?


12.36

Uběhlo několik dalších hodin a očekávaný dokument, prezidentská milost, zřejmě stále není na cestě. Před Rýnovickou věznici občas přicházejí zvědavci či podporovatelé Jiřího Kajínka v naději, že budou svědky jeho propuštění. 

10.40

Na parkoviště u Věznice Rýnovice opět praží slunce. Novináři napříč mediální scénou jsou (někteří stále, jiní opět) na místě. Velké štáby se střídají, jiní tu i v autech přespali. Jediné sociální zázemí mají v podobě toalety a umývadla v místosti pro návštěvy umístěné ve strážním domku.

Nastane dnes Den D? Už padají u sázky.

Sobota 20. května

Novináři čekali i v sobotu 20. května, již třetí den, před Věznicí Rýnovice v Jablonci nad Nisou, v níž si odpykává trest vrah Jiří Kajínek. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen na doživotí a ve vězení strávil 23 let. Nyní by se mohl dostat na svobodu díky prezidentské milosti od Miloše Zemana.

Ten slíbil, že milost podepíše po svém návratu z návštěvy Číny, blíže ale čas neupřesnil. Štáby tak pobývají na parkovišti před věznicí už od čtvrtečního rána. Baví se různě.

Antonín Vlasák..
Případ Kajínek: On to neudělal, tvrdí muž, který údajně vraždu objednal

Hradní kancléř Vratislav Mynář v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že dokument poveze k podpisu prezidentovi republiky do Lán během soboty. Kdy ho ale Miloš Zeman skutečně podepíše, zůstává otázkou. Až se tak stane, rozběhne se administrativní proces vedoucí k propuštění Jiřího Kajínka na svobodu. To by mohlo trvat zhruba dvě hodiny, na rozdíl od tvrzení některých médií, že půjde o desítky minut.

Okresní soud v Jablonci.Zdroj: Foto Deník/ Jan Sedlák

Jablonecký soud nemá stálou službu

Originál milosti podepsané prezidentem je třeba doručit na soud, který nad Kajínkem vyřkl verdikt, tedy do Plzně. Kopie dokumentu zabezpečující Kajínkovi svobodu od prezidenta poputuje na Okresní soud v Jablonci nad Nisou.

Ten ale nemá, podle našeho zjištění stálou službu, která by jej bezprostředně převzala a doručila do věznice. Do budovy pro ni musí pověřený soudce zajet. V našem případě předsedkyně soudu Jana Brabcová.

Jiří Kajínek.
Rukopis pod drobnohledem. Kdo je vlastně Kajínek

Další noc stráví Kajínek ještě v cele

Až ona dojede do věznice a v přítomnosti ředitele Věznice Rýnovice Vlastimila Kříže obsah milosti odsouzenému Jiřímu Kajínkovi přečte, může on jít ven. Nicméně vězeň musí projít standardním kolečkem jako každý jiný… rozhovor se sociální pracovnicí, aktuální lékařská prohlídka, cesta do pokladny pro peníze a vyzvednou u administrativní pracovnice osobní věci a doklady.

Dá se tedy jednoznačně usuzovat, že Jiří Kajínek stráví ve vězeňské cele další noc. Ze soboty na neděli. A další noc na parkovišti stráví i někteří novináři, kteří zde bivakují už od čtvrtečního rána.

Zdroj: Deník/ Lenka Klimentová

V poměru oblíbenosti vede Kajínek

Někteří diskutující na webech a sociálních sítích na téma čekajících novinářů už i vtipkují… "Čekání na Gogota!!!" Mají své fanoušky, stejně jako má fanoušky doživotně odsouzený vrah. V pohledu co do oblíbenosti, však jednoznačně v tomto duelu nad žurnalisty vítězí Jiří Kajínek.

V anketách, zda lidé považují za správné udělení milosti, převažuje ANO. V komentářích ale čekající novináře nechválí téměř nikdo. Například Honza Novotný v sobotu v 20:49 reagoval: "Panu Kajínkovi na nějakém dnu nesejde a ta novinářská smečka hyen ať chvilku vykvasí :-))" Některé komentáře jsou ještě drsnější.

"Novinářské manévry pokračují," nazval svůj příspěvek v diskusi Dušan Masár, a pokračuje: "Mediální hyeny jsou velmi unaveny, zima, studený vítr, sotva pletou nohama, ale jsou to mladí kluci, musí něco vydržet a musí pěkně čekat až pan president udělí milost. Protože novináři jsou nejen chudí, ale i lakomí, nechavají si jídlo a pití nosit od lidí z okolí, někteří pisálkové nervózně kouří. Kajínek čekal 23 let, to je realita."

Plzeňský soud uložil zřejmě nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998. Odsoudil ho za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Kajínek se proslavil svým útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově. Má řadu sympatizantů, kteří jsou přesvědčení o jeho nevině v kauze dvojnásobné vraždy. Kajínek žádá o obnovu procesu, zatímco jiní svědkové ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.

Jak se staví k milosti naši respondenti?

Deník oslovil stovky lokálních osobností s otázkou, zda souhlasí s milostí pro Jiřího Kajínka. Téměř dvě třetiny byly proti, jen 36 procent pro. Zde jsou argumenty obou táborů.

ANO
"Po zvážení všech faktických i etických skutečností, byť s řadou výhrad, souhlasím. Kajínek byl sice lump, ale z hlediska právního mu nebylo dokázáno nic tak zcela zásadního, aby strávil zbytek života za mřížemi, své už si odseděl." Libor Dušek, ekolog.

"Tolik vážených osob projevilo své pochybnosti o vině Kajínka (počínaje předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským konče investigativními novináři Jankem Kroupou a Josefem Klímou) a tolikrát byl přitom odmítnut nový proces, že se mi zdá milost po 23 letech ve vězení (navíc se sedmiletou podmínkou, že nesmí nic provést) i pro případ, že je vinen, snesitelná (kolik jiných lumpů a vrahů dostalo nižší tresty, než je 23 let). Vždyť pro případ, že je nevinen, se jedná o hrozný justiční omyl." Michael Canov, senátor a starosta Chrastavy.

"Podle toho, co jsem sledoval, v celé kauze byla řada nejasností. Navíc třiadvacetiletý trest, který si odseděl, je už dostatečný. Uvolní tak místo pro ty, kteří si vězení opravdu zaslouží." Bohumil Tesař, voják z povolání v důchodu.

"Vzhledem k mnoha nejasnostem při vyšetřování a Kajínkově zarputilosti bít se o pravdu i po 23 letech věznění. Často myslím na prezidenta JAR Mandelu." Lubomír Žmolík, starosta Lipová-lázně.

NE
"Milost je teologickým pojmem. A přichází po hříchu, tedy po uznání viny hříšníkem. A milost předpokládá nějaké vykoupení, tedy nutnost, aby někdo zaplatil za to, co se stalo. Respektive zaručit, že soudci zůstane v ruce jakási náhrada za odsouzeného. Milost, odpuštění a ani pardon se tomu nemá říkat ani náhodou! To, čemu říká někdo „milost", je akcí populisty, který potřebuje povzbudit jistou skupinku společnosti, že je stále na jejich vlně úpadku. A zároveň jde o libovůli stárnoucího monarchy, který má potřebí ponížit soudy všech typů, které se mohou případně vyjadřovat o monarchově kompetenci. Jestli nyní naznačuje, že se soudy mohly mýlit, pak s klidem řekne později, že soudy nejsou kompetentní." Daniel Kvasnička, správce a kazatel sboru Nového kostela Církve bratrské, Litomyšl

"Abych pravdu řekl, co se týče jeho propuštění, nemám úplně jasno. Naprosto ale nesouhlasím se Zemanovým odůvodněním. Mezi jeho voliči, těmi „obyčejnými lidmi", je totiž nejvíc zastánců konspiračních teorií, kterých je kolem Kajínka hodně. Takže jediným důvodem milosti je získání bodů od voličů. Hlavně ale jde o další z nekonečné série Zemanových popření sebe sama." Pepa Lábus, hudebník

"S udělením milosti nesouhlasím. Věřím, že je v případě „Kajínek" spousta nejasností, které by si asi zasloužily nové otevření případu u soudu. Obávám se, že je to panem prezidentem načasované gesto, vytvoření zástupného tématu, aby se pozornost občanů obrátila jiným směrem než ke konání pana prezidenta ve věci současné vládní krize." Tomáš Bindr, architekt.

"Myslím, že v okamžiku, kdy o vině a nevině bude rozhodovat plebiscit, dosáhli jsme konce civilizace! Samozřejmě že nevím, tisíc stránek k procesu jsem nečetl. Jsem přesvědčen, že obviněných z vraždy máme ve věznicích možná tak dalších 1500. Pojďme je tedy také pustit pravděpodobně také popírají svou vinu. Má Kajínek štěstí, že se proslavil? Znám i jiné slavné vinné." Vladimír Jindra, ředitel KD Střelnice Vrchlabí.

"Pokaždé, když si říkám, že už mě pan prezident nemá čím překvapit, zjistím, jak hluboce se mýlím. S omilostněním pravomocně odsouzeného vraha samozřejmě nesouhlasím, à propos nebyl to právě Miloš Zeman, který říkal, že milosti udílet nebude?" Jan Pokorný, středoškolský učitel.

"Protože i kdyby to bylo spravedlivé udělení milosti, nemělo by být zneužíváno pro politickou kampaň před prezidentskými volbami." Ondřej Polák, člen skupiny O5 a Radeček.

Jiří Kajínek poslal Deníku dopis.
Kajínek poslal Deníku dopis: Jsem z milosti nadšený, píše