VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněžit přestalo, ale potíže mají dál nejen řidiči

Jablonecko /AKTUALIZACE/ - Nepřetržitě několik hodin se sypal sníh téměř v celém Libereckém kraji. Komplikoval život lidem, trápil řidiče, vysiloval silničáře. PIŠTE NÁM, jak se to u Vás: jablonecky@denik.cz. Telefonujte, kde jste zaznamenali velké potíže: 602 684 299. Fotografujte.

16.2.2012
SDÍLEJ:

Problémy jsou především v horských částech okresů Semily a Jablonec nad Nisou. Přechod v Harrachově bude pro kamiony zavřený až do pátku. Policisté auta odkláněli už v Tanvaldu. Foto: Jakub Hnídek

Pátek 16.00

Husté sněžení se v Jablonci během dne změnilo v déšť, případně déšť se sněhem. Vlivem změny počasí, teplot kolem nuly a chemického posypu začínají město kromě závějí trápit ještě velké louže na komunikacích.

„Průjezdnost Jabloncem se od rána radikálně zlepšila, komunikace jsou mokré, ale bez sněhu, takže ti, kdo plánují víkend na horách, se nemusí bát průjezdu,“ ujišťuje místostarosta Miloš Vele. Hlavní tahy jsou bez sněhu, zvolna se daří uvolňovat i chodníky.

Během dne se však ve městě vytvořily další problémy v souvislosti se zimní údržbou. Obleva a déšť společně s chemickým posypem přetváří sněhové závěje ve vodu a ta se drží na komunikacích. „Nyní budeme muset odkopat vpusti do kanalizace a vykopat sněhem strouhy, aby voda mohla odtékat,“ vysvětluje Pavel Kozák, koordinátor zimní údržby v Jablonci. Voda se v současné době drží u obratiště tramvaje u Tyršova parku a na okružní křižovatce Rýnovická – Tovární.

Společnost SKS předložila městu plán pondělního svozu odpadu, který by mohl být problematický. „Kontejnerová stanoviště jsou uklizená, ale příjezd k nim nemusí být pro nákladní auta dost široký. Pak by nebylo možné vyvážet odpad. A tak máme dva dny na to, abychom tyto příjezdové komunikace rozšířili,“ komentuje situaci místostarosta Vele.

Velmi problematické a sněhem zavalené jsou například ulice Pobřežní a Slunná, z ulice Dlouhé kvůli úklidu sněhu bylo třeba nechat odtáhnout sedm vozidel. Ulici Generála Mrázka se podařilo uvolnit nejprve od většiny špatně parkujících vozů a pak od sněhu, Po dobu trvání kalamitních opatření zde však budou v platnosti značky zakazující stání. Stejné zákazové značky se objeví také v ulici Soukenné a platné budou také po dobu kalamitních opatření.

V Jablonci stále platí I. kalamitní stupeň, technické služby budou pracovat nepřetržitě celý víkend. Během dnešní noci by měla být od sněhu uklizena všechna parkoviště a parkovací automaty jsou až do odvolání vypnuté.

Jablonec nad Nisou se také honosí velkou vodní plochou téměř v centru města. Ta je v současné době zamrzlá, ale led je pokrytý vysokou vrstvou mokrého sněhu, proto město nabádá občany a návštěvníky, aby na led nevstupovali. „Co se týká povodňového nebezpečí z tajícího sněhu a ledových ker, to bezprostředně Jablonci nehrozí,“ říká vedoucí oddělení krizového řízení Jiří Vaníček.

„Hlavním úkolem města je co nejvíce uvolnit od sněhu příjezdové cesty ke kontejnerovým stáním, aby v pondělí mohl proběhnout svoz odpadu, uvolnit cestu vodě do kanalizace a dál odklízet sníh z chodníků,“ zpřesnil směr zimní údržby v nejbližších hodinách Miloš Vele. Podle intenzity sněhových srážek se kalamitní štáb sejde operativně o víkendu, nejpozději však v pondělí v osm hodin ráno.

Pátek 15.30

Opět je plně průjezdný hraniční přechod Harrachov na silnici I/10 pro veškerou dopravu.

Pátek 13.30

Hraničním přechodem v Harrachově kvůli sněhu stále nemohou jezdit nákladní auta. Přechod do Polska je pro nákladní dopravu neprůjezdný už noci na čtvrtek.

V Libereckém kraji se oteplilo a hlavní tahy jsou průjezdné. Kvůli sněhu však i nadále zůstává zavřených několik silnic v horských oblastech. "Tající sníh se navíc na některých cestách propadá," řekl hlavní dispečer společnosti Silnice LK Pavel Pospíšil. Problémy jsou i na železnici, trať na Harrachov je totiž od rána zavátá sněhem a neprůjezdná.

"Silnice první a druhé třídy jsou sjízdné bez problémů, protože se výrazně oteplilo. Jsou plus dva, plus tři stupně, takže rozsolená sněhová břečka už víceméně roztála a odtekla," popsal dispečer. Na horských silnicích v Jizerských horách a v Krkonoších ale kvůli tání a dešti sníh měkne.

"Začínají se nám vytvářet hluboké koleje a máme s tím velké problémy," dodal Pospíšil. Měkkou sněhovou vrstvu bude nutné strhnout. Problémy se podle něj dají čekat i kolem některých turistických center, kam na víkend zamíří lyžaři.

Na Semilsku jsou stále neprůjezdné dvě silnice třetí třídy v okolí Lomnice nad Popelkou. Platí to i pro několik silnic v okolí Tanvaldu v okrese Jablonec nad Nisou. "Posíláme tam další frézu, která by tam měla výrazně pomoct," dodal dispečer.

Železniční trať mezi Tanvaldem a Kořenovem je zavátá mezi zastávkami Desná-Riedlova vila a Kořenov. Se zprůjezdněním se původně počítalo po poledni, později ale České dráhy výluku prodloužily až do pozdních odpoledních hodin. Sněhovou frézu museli železničáři nasadit i v úseku Smržovka - Josefův Důl.

Na trati z Liberce do Hradce Králové, v úseku mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem u Jablonce nad Nisou způsobila komplikace závada na nákladním vlaku. Ráno vlaky dočasně nejezdily ani na železnici mezi Libercem a Frýdlantem.

14:00 drážní pluh se snaží prorazit do Kořenova. Ve stoupání v Desné se musí několikrát vracet a znovu rozjíždět.

Pátek 13.00

Už podruhé od začátku roku selhaly brzdy vlaku na ozubnicové železniční trati z Harrachova do Tanvaldu. Zatímco při lednovém incidentu projel vlak dvě zastávky, tentokrát to byly čtyři. "Souprava téhož typu se vymkla kontrole ve čtvrtek po sedmnácté hodině a zastavila se až pod nejprudším kopcem v Desné," řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Nikdo z cestujících ani personálu se nezranil. České dráhy incident potvrdily a ode dneška nasadí na trať jiné soupravy.

Takzvaná "tanvaldská zubačka" je nejstrmější tratí v Česku, sklony se na ní pohybují až okolo šesti procent, což je proti ostatním českým tratím dvojnásobek. Kvůli tomu je také vybavená ozubnicí, jenže tu přestaly osobní vlaky využívat v 80. letech minulého století a jezdí po ní jako po každé jiné trati. Letos ale začaly problémy. "Je to podobný případ jako v lednu, jen těch zastávek bylo víc," řekl Drápal. "V době té mimořádnosti bylo ve vlaku sedm cestujících plus personál, naštěstí se nikomu nic nestalo," dodal.

Selhání opět postihlo vlak, sestavený z motorového vozu řady 843 a řídícího vozu řady 943. Oba pocházejí z konce 90. let a jsou vybavené kotoučovou brzdou, která je považována za modernější, ale také bývá náchylnější na ucpání sněhem. Při lednovém selhání brzd ale podle Drápala chyboval strojvedoucí, který podle předběžných výsledků vyšetřování nedodržel předepsané postupy.

Drážní inspekce teď bude řešit, jak opakování zabránit. Opatření má na výběr hodně - může jen upravit instrukce pro strojvedoucí, nebo naopak zakázat tomuto typu vozů jezdit po zubačce. V nejhorším případě by mohla i provoz celého typu zakázat a vyžádat si kontroly brzd. To už se u tohoto typu už jednou v historii stalo - v roce 1998 musely České dráhy odstavit všech 31 motoráků a 43 přípojných vozů a zkontrolovat u nich nápravy, na nichž se začaly objevovat trhliny. Některé vozy byly mimo provoz i jeden rok.

Drápal zatím nechce postup Drážní inspekce předjímat. "To už bychom moc spekulovali. Je možné, že i v tomto případě je chyba na straně strojvedoucího," řekl mluvčí.

České dráhy už ale první opatření vyvodily - motoráky řady 843 se už do Harrachova nepodívají. "S okamžitou platností tam začneme nasazovat jiná vozidla, než se případ vyšetří," řekla ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Dočasnou náhradou mají být rychlíkové motoráky řady 854 z přelomu 60. a 70. let minulého století, které sice prošly v uplynulé dekádě rekonstrukcí, ale stále mají klasickou špalíkovou brzdu. Od března by potom měly na trať vyrazit nové motoráky od švýcarské firmy Stadler, které dostávají ČD se zpožděním.

Pátek 10.25

S příchodem deště po předcházejícím sněžení se komplikuje nejen situace na silnicích, ale přibývá i těžkého sněhu na střechách budov. To s sebou přináší riziko kolapsu střech, bezpečnost občanů navíc mohou ohrozit sněhové převisy.

"Za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob," upozorňuje na webových stránkách města starosta Desné Marek Pieter.

Pátek 10.00

Další 16 centimetrů sněhu spadlo v Jablonci nad Nisou během noci ze čtvrtka na pátek. V současné chvíli padá sníh s deštěm a I. stupeň kalamity ve městě stále trvá. "Pokud je to možné, doporučuje se řidičům, aby své cesty do Jablonce omezili," žádá vedení radnice na webu města.

V osm hodin zasedala komise zimní údržby, aby zhodnotila situaci ve městě. „Od včerejška spadlo 16 centimetrů sněhu. Silnice I. třídy jsou bez problémů, silnice II. třídy jsou protažené, je na nich prosolený rozbředlý sníh, klouže to a tvoří se kolony. Silnice III. třídy technické služby včera protáhly, dnes jsou opět zasněžené, ale s opatrností sjízdné,“ informuje o aktuálním stavu Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací a koordinátor zimní údržby.

Daleko horší stav je na chodnících, některé jsou protažené, některé problematické, ale většina jich je kritickém stavu. „Je to boj s časem, jejich údržbu nestíháme, protože stále sněží,“ dodává Kozák. Během víkendu by měly pomoci Jabloneckým technikou Krajská správy silnic LK i Ředitelství silnic a dálnic.

Autobusové zastávky v centru jsou vyčištěné, v okrajových částech je situace horší. Odklízení sněhu vázne i u stanovišť komunálního odpadu a SKS upozorňuje občany na možné zpoždění svozu. Špatně průjezdná jsou sídliště.

Nejkritičtějším místem ve městě je nyní otočka tramvaje spojující Liberec a Jablonec u Tyršových sadů. „Tady se sníh hromadí, odtává a tvoří se velké louže. Naší prioritou proto je odtud sníh odvézt na deponii. Pokud by do něj začalo, jak říká předpověď, pršet, pak by tu stála voda, která by neměla kam odtékat,“ říká místostarosta Miloš Vele.

Kromě přírody jsou velkým nepřítelem při odklízení sněhu samotní řidiči a jejich bezohlednost. „Ačkoliv jsou všude vypnuté parkovací automaty, takže parkování ve městě je všude zdarma, řidiči nevyužívají záchytná parkoviště, ale parkují, kde nemají i přes zákazové dopravní značky,“ apeluje na řidiče Vele.

Ve čtvrtek parkující vozy stěžovaly odklízení sněhu v ulici Generála Mrázka v centru města. Policie ČR sem umístila značky zakazující parkování, ale dnes zde řidiči parkují znovu i přes zákaz a opět komplikují úklid sněhu. Policejní hlídky mají příkaz je nekompromisně odhánět pod hrozbou pokuty.

Protože stále sněží a stav ve městě se pořád mění, sejde se komise zimní údržby znovu v pátek odpoledne.

Pátek 9.45

Jizerské hory - Rolba z Bedřichova upravila okruh na Hraběticích a nyní jede ze stadionu směr Bílé Buky…

Čtvrtek 23.15

Bez zastavení projel ve čtvrtek navečer osobní vlak čtyřmi zastávkami na trati mezi Kořenovem a Tanvaldem na Liberecku. Příčina není zatím známá, bude předmětem dalšího vyšetřování, řekl Mediafaxu mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Osobní vlak, který jel na trase Harrachov - Liberec, projel podle mluvčího zastávkami bez zastavení krátce před 17.30. Doprava na trati byla okamžitě zastavena a dráhy mezi Tanvaldem a Kořenovem zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

"Zatím nevíme, jestli selhal strojvedoucí, nebo brzdy na vlaku. V příštím týdnu by měla být provedena komisionální prohlídka brzdového systému vlaku a určitě budou vyslechnuti všichni zúčastnění," dodal mluvčí, který nevyloučil ani možnost vlivu povětrnostních vlivů.

"Tato událost je velmi podobná té z 5. ledna, kdy na té samé trati projel vlak dvě zastávky a strojvedoucímu se podařilo zastavit až dva kilometry za místem, kde zastavit měl," vysvětlil Drápal.

Drážní inspekce incident vyšetřuje. Podle serveru Českých drah bude trať uzavřena zřejmě do čtvrteční půlnoci.

(uvedla agentura Mediafax)

Čtvrtek 19.00

V regionu i nadále zůstávají neprůjezdné některé úseky na silnicích druhé a třetí třídy, část se ale postupně podařilo uvolnit. Problémy jsou především v horských částech okresů Semily a Jablonec nad Nisou, kam by měli motoristé cestu zvážit.

"Hraniční přechod do Polska v Harrachově je stále uzavřený pro kamiony," potvrdil dispečer. Osobní auta a autobusy tam ale projedou. Některé menší silnice se podle Pospíšila daří uvolňovat. Dopoledne jich bylo zavřených přes 30, v podvečer je to už jen necelá polovina.

"Na některých úsecích budeme dělat přes noc. Deset jich pravděpodobně zůstane zavřených do pátka, kdy by to už mělo být průjezdné i pro nákladní dopravu," řekl Pospíšil s tím, že se situace pomalu vrací k normálu.

Silničáři mají ale obavy z dalšího sněžení a také ledovky, která by se mohla objevit.

Nákladním autům do hor silničáři nedoporučují jezdit. Pro veškerou dopravu jsou nyní nezbytností sněhové řetězy. I policie na motoristy apeluje, aby cestu do horských oblastí Libereckého kraje raději odložili.

Čtvrtek 17.00

METEOINFO: Během večera, noci a dále v pátek dopoledne/odpoledne napadne na našem území 4 až 20 cm, na horách až 30 cm nového sněhu.
Nejdříve bude sněžit ve všech polohách. Později v noci/ráno a přes den budou postupně srážky dešťové a to do… 600/700m sněhové.

Čtvrtek 17.00

Jablonec nad Nisou má od rána vyhlášen první kalamitní stupeň. Přes den se situace mírně zlepšila. "Čeká se ale, jak bude počasí vypadat v dalších hodinách," řekl jablonecký místostarosta Miloš Vele.

"Teď nás to nechalo chvíli odpočinout, abychom mohli v klidu uklízet, ale podle předpovědi by večer mělo začít opět intenzívně padat," řekl místostarosta.
Ve městě se přes den dokonce podařilo zprůchodnit některé chodníky, které nebylo možné očistit v noci, protože foukal silný vítr. Místní technické služby nasadily veškerou techniku. Už ráno měly odklizené přístupy do zdravotnických a školských zařízení nebo místa u penzionů seniorů.

Někde se situace během dne částečně zlepšila. "Chodníky však stále nejsou zcela odklizeny," řekla odpoledne mluvčí města Jana Fričová. Dodala, že ve městě už přestalo sněžit, je to však zřejmě jen přechodný stav, protože další přívaly sněhu jsou hlášeny až do sobotní půlnoci.

Nejkritičtějším místem ve městě je ulice Generála Mrázka, kde úklidu brání nevhodně zaparkované vozy. Město zde proto umístilo dopravní značky zakazující stání a strážníci vyzývají řidiče k přeparkování. "Do odpoledne se odtud podařilo sníh částečně odklidit, řidiči zaparkovaných aut se chovají slušně," uvedla mluvčí.

Krizový štáb se podle Veleho bude scházet každý den, aby situaci posoudil. "Kdyby mělo dojít ke zhoršení a nestíhali bychom termíny a limity, které jsme si nastavili, tak bychom samozřejmě museli přijmout další opatření, to znamená vyřadit ze zimní údržby některé chodníky," dodal místostarosta Jablonce. Město by také muselo povolat další techniku.

Při údržbě ulic v Jablonci způsobují problém i nevhodně zaparkovaná vozidla. Radnice proto obyvatele vyzývá, aby co nejméně jezdili auty a respektovali aktuální dopravní značení.

Čtvrtek 16.00

Upozornění silničářů pro motoristy:

• Doporučujeme sledovat aktuální dopravní zpravodajství, situace ve sjízdnosti se může měnit velice rychle.
• V kombinaci silného větru a sněžení mohou vznikat na otevřených úsecích silnic sněhové jazyky nebo závěje.
• V horských oblastech napadne 5 -10 cm.
• V případě hustého sněžení bude snížena účinnost posypových materiálů, silnice III. tříd budou případně jen pluhovány. Dopravně nebezpečná místa budou sypána vždy.
• Stav silnic se během noci může velmi rychle změnit díky sněhovým srážkám a větru, který bude přetrvávat celou noc do zítřejších ranních hodin.
• Doporučujeme vyjíždět do horských oblastí se zimní výbavou, zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu, sněhové řetězy.

Čtvrtek 15.00

"Nechápu, proč řidiči nesledují dopravní informace na informačních tabulích u dálnic a jedou s kamióny do uzavírek," zlobí se starosta Desné Marek Pieter.

Čtvrtek 14.30

"Pro osobní auta a autobusy je přechod průjezdný, pro kamiony se ale kopec zavírá," popsal dispečer situaci v Harrachově. Potíže měli silničáři na silnicích prvních tříd, ale hlavně na menších cestách vedoucích do obcí, které jsou často neprůjezdné. Dopoledne to bylo v Libereckém kraji více než 30 úseků, hlavně na Semilsku a Jablonecku, ale také na Českolipsku. Kolem 14.00 jich už bylo asi deset méně.

Silničáři mají v terénu osm fréz. "Snažíme se ty úseky teď zprůjezdnit aspoň pro osobní dopravu. Nákladním autům do hor nedoporučujeme vyjíždět, protože podmínky jsou tam opravdu děsivé, a pokud ano, tak jen se sněhovými řetězy," doplnil Pospíšil.

Na vozovkách jsou podle něj místy vyjeté koleje a sníh bude nutné z cest strhávat. Komplikace na horských silnicích způsobují sněhové jazyky nebo závěje. Na motoristy apeluje i policie, aby cestu do horských oblastí raději odložili.

Počasí způsobilo i řadu nehod. Například v Chrastavě zablokovala jednu z ulic nehoda nákladního vozu. Dvě osobní auta odpoledne bourala i Pěnčíně na Jablonecku. V nemocnici v Turnově skončil ráno i řidič, který se mezi Sychrovem a Radimovicemi srazil se sněhovým pluhem. Utrpěl lehčí zranění hlavy a ruky.

Problémy přetrvávají i na železnici. Na trati mezi Jabloncem a Smržovkou, kde ráno ve sněhové závěji uvízl vlak, byl provoz později obnoven. Odpoledne se ale na trati vedoucí do Harrachova na přejezdu u Kořenova střetla sněžná fréza s vlakem. Podle informací Drážní inspekce se nehoda obešla bez zranění.

Ráno měl vlak podle informací Českých drah problémy i na trati mezi Lomnicí nad Popelkou na Semilsku a obcí Libuň v sousedním Královéhradeckém kraji. Tam se ale provoz podařilo obnovit v poměrně krátkém čase.

Čtvrtek 13.30

V Kořenově na železničním přejezdu si řidič provádějící s frézou zimní údržbu nevšim přijíždějícího vlaku. Naštěstí nešlo o vážnou nehodu… jen pomačkané plechy.

Čtvrtek 12.30

"V současné době jsou vytažené kamióny ze stoupání Desná - Kořenov a KSSLK slíbila, že nasadí dostupnou techniku a bude rozšiřovat silnici I/10," informuje starosta Desné Marek Pieter na fcb.

#nahled|https://g.denik.cz/10/9e/mapa_info_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/10/9e/mapa_info.jpg|Dopravní informace - čtvrtek ve 12.30 z http://mapa.dopravniinfo.cz/#

Čtvrtek 12.12

"V Bedřichově po celý den sněží, rolby ráno vyjely. Do obce lze přijet z Liberce i z Jablonce, po cestě nejsou hlášeny žádné uzavírky, leč silnice jsou udržovány dle možností. Komplikace na komunikacích u Karlova a směr Jizerka," sdílí Jizerská o.p.s. na facebooku.

Čtvrtek 11.40

Nejhorší situace je na lince číslo 4 vedoucí do Maxova. "Tam se ráno nedostaly autobusy. Nyní v dopoledních hodinách vyrazí na linku autobus se sněžnými řetězy," píše Jana na facebooku.

Čtvrtek 11.00

V Jablonci nad Nisou vyhlásili kvůli sněhu první kalamitní stupeň. Ve městě jen v noci napadlo dalších 24 centimetrů nového sněhu a sněží stále. Ráno se proto sešel krizový štáb, aby stanovil možnosti aktuální zimní údržby. "Město teď své komunikace nestíhá uklízet," informoval jablonecký místostarosta Miloš Vele.

Místní technické služby nasadily veškerou techniku. Odklizené jsou přístupy do zdravotnických a školských zařízení, místa u penzionů seniorů a přednostně se na dočasné sklady začne odvážet sníh z autobusových zastávek.

"Nestíháme však uklízet chodníky a komunikace třetího pořadí podle harmonogramu daného plánem zimní údržby. Trojkové komunikace jsou průjezdné v jednom směru," dodal Vele. Hlavním důvodem vyhlášení prvního stupně kalamity jsou naváté závěje a ledovka.Nejkritičtějším místem ve městě je nyní ulice Generála Mrázka. "Úklidu sněhu tu brání nevhodně zaparkované vozy, proto zde umístíme dopravní značky zakazující stání a řidiče budou strážníci vyzývat k přeparkování," dodal místostarosta. Ve městě je nyní možné parkovat na všech parkovištích zdarma, parkovací automaty jsou do odvolání vypnuté.

"Letošní zima je neobvyklá v tom, že ještě nebyla obleva. Dlouho byla teplá, pak v krátkém časovém úseku hodně napadlo, zmrzlo a bez oblevy znovu napadlo. A padá dál. Nejsme schopní dodržovat časové lhůty," řekl Pavel Kozák, vedoucí oddělení správy komunikací a koordinátor zimní údržby.

Čeká se, že bude sněžit nejméně do sobotní půlnoci. Krizový štáb se proto sejde každý den a operativně situaci vyhodnotí. Město lidem doporučuje, aby co nejméně jezdili auty a respektovali aktuální dopravní značení.

Čtvrtek 10.30

"Miluju sníh, miluju svoje hrablo, 2 hoďky házení, pojď do mě sněhu jeden, já to vydržím," glosuje František Dědeček na fcb.

Čtvrtek 10.00

Hraniční přechod do Polska v Harrachově bude pro nákladní auta pravděpodobně zavřený až do pátku. Avizoval to řekl hlavní dispečer společnosti Silnice LK Pavel Pospíšil. Projedou jím jen osobní auta a autobusy.

V Libereckém kraji jsou ve čtvrtek podle dispečera neprůjezdné asi tři desítky úseků silnic, především v horských částech okresů Semily a Jablonec nad Nisou. Problémy přetrvávají i na železniční trati mezi Jabloncem a Smržovkou.

"Pro osobní auta a autobusy je přechod průjezdný, pro kamiony se ale kopec zavírá," řekl dispečer a dodal, že velké problémy mají silničáři kvůli sněhu nejen na silnicích prvních tříd, ale i na menších cestách vedoucích do jednotlivých obcí, které jsou neprůjezdné. Uzavřených úseků bylo v 10 hodin podle silničářů 33, kromě Semilska a Jablonecka několik i na Českolipsku.Motoristé neprojedou například po silnici II/290 z Příchovic na Sklenařice, silnici II/286 z Lomnice nad Popelkou do Košťálova nebo II/289 z obce Příkrý směrem na Vysoké nad Jizerou. Na silnici první třídy v Desné nebo u Kořenova, která k hranici s Polskem vede, podle policie stojí kamiony. Úsek je zafoukaný a i pro osobní auta obtížně sjízdný.

Komplikace na horských silnicích způsobují sněhové jazyky nebo závěje. Policie proto apeluje na motoristy, aby cestu do těchto oblastí okresu Semily raději odložili.

Na trati mezi Jabloncem a Smržovkou, kde ráno ve sněhové závěji uvízl vlak, by měl být podle aktuálních informací Českých drah provoz obnoven kolem 11.00.

Ráno měl vlak problémy i na trati mezi Lomnicí nad Popelkou na Semilsku a obcí Libuň v sousedním Královéhradeckém kraji. Tam se ale provoz podařilo brzy obnovit.

S využitím ČTK

16.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mladý muž nepřežil nehodu, narazil s autem do stromu

Ilustrační foto

Největší riziko pracovního úrazu hrozí v pondělí dopoledne, varují odborníci

Od ledna dojde k valorizaci důchodů. ČSSZ provede jejich zvýšení automaticky

Severní Čechy - Valorizace důchodů bude od ledna příštího roku výrazně vyšší, než tomu bývalo v minulých letech. Od první splátky roku 2018 se základní výměra zvýší o 150 korun, procentní výměra důchodu vzroste o 3,5 procenta. Důchody se tak zvýší v průměru o 475 korun.

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 8. prosince 2017.

FOTO: Rýnovice přivítaly advent i opravený kříž

Rýnovice - Dům česko-německého porozumění v jabloneckých Rýnovicích se opět naplnil příznivci vánoční atmosféry a dětmi, které nedočkavě očekávaly rozsvícení stromečku.

Letáky o referendu přijdou do každé schránky

Jablonec n. N. – Organizátoři referenda o hazardu v Jablonci vybrali na startovac.cz již více než 60 procent z cílové 25 tisícové částky. Peníze chtějí vložit do výroby a distribuce informačních letáků k referendu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT